Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Șmecherii se bucură că poporul însuși ar putea "legitima" fascismul, în care puterea judecătorească (femeia cu balanța) va fi comasată "liber con-simțit" cu puterea militară (masoneria kaki: armată, poliție, servicii...).

Dictatura militară nu va mai fi legitimată de protocoale secrete, ci de un referendum mafiotește interpretat. Cu binecuvântarea Bisericii, uniți "de Dumnezeu".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 22 ore, aramis a spus:

însa întrebarea topicului era, de fapt, daca forumul face politici oficiale ale popimii sau ale vreunu partid.

La 21.09.2018 la 15:44, Enki a spus:

Indoctrinati, nationalisti, dacopati, pesedisti, putinisti, antivaxxeri si pseudostiintifici.

V-am dat si raspunsul. Sustin referendumul. Daca asta ma pune in categoriile de mai sus sau inseamna ca forumul face anumite politici, credeti ce vreti.

Mai sunt si alte forumuri, nu va tine nimeni cu forta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

categoriile alea nu le-am scris eu, ati citat si alt forumist - atentie la manipulari din astea ieftine!

 

raspunsul l-ati dat abia acum, asadar stim cum stam.

sustineti referendumul, dar nu în calitate de persoana particulara, 

caz în care nu pricep de ce nu scrieti sus cui apartineti - e alta manipulare?

 

vad ca sunteti din Timisoara,

ei,

banuiesc ca sunteti minoritar în urbe, de unde deduc ca sunteti chitit de-a binelea sa mai faceti propaganda pe unde apucati.

 

acum, ca tot stim cu ce va ocupati, 

îmi dati voie, sper, sa va fac contrareclama si sa va "recomand" si altora, sa dau  sfoara-n tara cu ce va ocupati.

 

cum partida dvs. are si puternice tente extremiste, o sa va  fac reclama cuvenita.

din punctul meu de vedere ati raspuns la întrebarea topicului, nu mai am nimic de adaugat decât urmatoarele:

 

- o sa pierdeti referendumul, chiar daca, sa zicem, veti aduna voturile alea lungite pe doua zile si o noapte,

fara supraveghere electronica si pazite de jandarmeria lui Daddy,

pentru ca sunteti în evul mediu cu spiritul si tipii astia ca voi n-au fost niciodata victoriosi pe undeva.

nu va spun la revedere, ne mai întâlnim, poate, pe alte fronturi.

 

PS- ultima voastra gaselnita de a folosi fluturasi cu culorile USR e de-a dreptul bolnava, atât sunteti de disperati?

vad ca evitati raspunsul cu asocierea voastra cu mutre dubioase din Noua Dreapta. Sa va dau un pont putinist: a creat marele conducator o uniforma misto, jumatate sutana, jumatate uniforma militara, pe când o inaugurati si voi? Caci, de acolo si pâna a fugari  oamenii pe strada, cu steaguri neofasciste si lozinci rasiste, nu mai e decât un pas. 

      

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

https://www.stiripesurse.ro/lider-din-opozi-ie-vot-favorabil-la-referendumul-pentru-redefinirea-familiei-o-sa-le-recomand-simpatizantilor-i-membrilor-sa-voteze-da_1290679.html

" "Eu, personal, am să merg la vot şi am să îndrum cetăţenii şi o să le recomand simpatizanţilor şi membrilor PMP să meargă la vot şi să voteze 'Da'. Eu consider că naţiunea română are bazele pe trei piloni fundamentali: familia tradiţională, biserica şi şcoala. Noi vom susţine modificarea constituţională şi această modificare despre care vorbim nu va afecta în niciun fel drepturile şi libertăţile de care se bucură cetăţenii care fac parte dintr-o minoritate sexuală. România rămâne în continuare o ţară în care se promovează toleranţa faţă de minorităţi, fie ele etnice, religioase sau sexuale", a afirmat liderul judeţean al PMP. "

 

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

C'mon men. Ce o sa fie daca nu or sa se casatoreasca homosexualii? Ce atata disperare ca se valideaza referendumul? C'mon men and women.

Haideti sa nu ne facem de maro cu iesiri de genu' asta.

Suntem persoane civilizate, da?...sper...

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În linia întâi, pe frontul Coaliției, se găsesc două asociații ale căror bune-intenții sunt îndoielnice: Asociația Pro-Vita București și Alianța Familiilor din România (AFR). (Aici găsești o listă cu numele organizațiilor care fac parte din Coaliția pentru Familie.)

 

Asociația Pro Vita București este fondată și condusă de Bogdan Stanciu, unul dintre cei mai activi membrii ai Coaliției pentru familie și unul dintre actorii care par a-și avea locul bine stabilit în scenariul Kremlinului. Bogdan Stanciu nu este doar fondatorul Pro Vita București. Numele său este legat și de Asociația Darul Sunetului sau de Alianța Familiilor din România, care oficial este condusă de Peter Costea (asupra căruia revin).

Bogdan Stanciu, militant împotriva avorturilor și homosexualilor, dar și împotriva unei Europe unite, liberale și progresiste, este și directorul celui mai citat portal de știri de către Coaliția pentru Familie. Proiectul Cultura Vieții, citat și răscitat în postările Coaliției pentru Familie pe pagina sa de Facebook, este o sinteză a conservatorismului mondial de orice coloratură, de la cel fundamentalist-religios la cel neofascist.

 

Stanciu este o persoană cunoscută din cercurile dreptei extreme din România. Individul și-a făcut apariția în spațiul public odată cu începuturile mișcării (între timp partid) Noua Dreaptă, numită inițial Forumul Creștin Noua Dreaptă (la rândul ei provenită din Forumul Creștin Piața Universității). Legăturile Noii Drepte timpurii cu extremiștii ruși din jurul lui Aleksandr Dughin (la vremea aceea membru al grupării radical-antisemite Pamjat și co-fondator al partidului Național-Bolșevic, interzis în 2005), aflat pe atunci în opoziție cu Vladimir Putin, au deja ceva vechime. Omul lui Dughin, Pavel Zarifulin, șeful organzației de tineret al mișcării euroasiatice, se întâlnea cu membrii Noii Drepte chiar la sediul acesteia din București în timpul vizitelor sale în România anilor 2000. Se pare însă că diferitele curente din cadrul Noii Drepte au dus la scindarea mișcării, iar Bogdan Stanciu a părăsit la un moment dat formațiunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorin Cucerai:

"Homofobie și postcomunism

Realitatea e că nivelul de intoleranță față de drepturile persoanelor LGBT e semnificativ mai mare în statele foste comuniste decât în cele niciodată afectate de comunism.

Asta ne spune, de exemplu, Eurobarometrul special din 2015 pe tema discriminării - și același lucru îl vedem și în cele două studii ale Pew Research Centre pe tema religiozității în Europa: cel din 2017 (Europa de Est) și cel din 2018 (Europa de Vest).

Dacă am vedea pe hartă nivelul de homofobie din fiecare țară europeană, am vedea o Europă ruptă practic în două, granița dintre cele două părți fiind chiar fosta Cortină de Fier.

Asta arată că, în realitate, conservatorii sociali din Estul Europei (inclusiv din România) nu sunt apărători ai vreunei tradiții atemporale, așa cum se prezintă, ci simple sechele ale comunismului: sunt prelungirea în postcomunism a unor valori instituționalizate (și internalizate) în timpul regimurilor comuniste. Faptul că acum valorile astea sunt justificate cu argumente religioase (și nu cu argumente laice, ca în trecut) e irelevant.

Conservatorismul social în Estul Europei (inclusiv în România) e, practic, ultima rămășiță încă vie a fostelor regimuri comuniste - și nimic altceva.

PS Legătura dintre homofobie și fostele regimuri comuniste e inconfortabilă și pentru stânga românească (mai ales pentru cea anti-anticomunistă), dar din alte motive."

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×