Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

21 hours ago, Gaslight said:

Ce treaba au fasciile lictorilor cu statul paralel?

Esti pe alta lume.

Fascia este formată din bețe legate în paralel ca să fie rezistentă. 

De aici denumirea de fascism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Lxn a spus:

Fascia este formată din bețe legate în paralel ca să fie rezistentă. 

Rezistenta la ce? Ca nu era folosita in lupta, fiind doar un simbol.

Oricum, am apreciat subtilitatea legaturii dintre fascism si statul paralel :o:

Intrebarea mea ar fi daca Iohannis este fascist pentru ca este german sau este german pentru ca este fascist. Mmm ...?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....cred că este rațiunea de bază a fasciei ca simbol: "împreună suntem greu de frânt". Ce alt lucru să fi vrut să fie mănunchiul acesta bizar? 

Lama de topor arată că este o armă, că poate tăia alte bețe, că poate adăuga aceste bețe la coada de topor, că există o grosime de la care coada nu se mai poate rupe la niciun arbore pe care îl lovește...

Fasciștii au văzut în ideea asta ceva demn de moștenit din spiritul imperiului roman.

*

Un alt exemplu este cel cu degetele mâinii: dacă sunt strânse, sunt un pumn, dacă sunt răsfirate, sunt capabile de muncă. De aceea pumnul simbolizează sindicatul sau partidul muncitoresc: muncitori în formație de luptă.

Fascia este un apel ca o organizație să își strângă componentele (răsfirate mod normal în câmpul muncii) pentru a le așeza în formație de luptă (oaste). Când statul face asta, ia forma de dictatură. Este un simbol general-imperialist (fără o legătură specială cu Germania).

Statul democratic este ca un arbore care se destructurează la formarea fasciei, deci nu poate face asta legal decât din rațiuni serioase de securitate națională sau globală. Alte rațiuni sunt: elitismul și imperialismul, caz în care fascia se mai numește "cozi de topor" iar statul fascist "stat paralel".

Un protocol între ramuri ale statului le transformă în fascie. Această comasare nu poate fi făcută decât cu acordul CCR și de aceea nu poate constitui un secret.

*

Iohannis este fascist pentru că este președintele României: este o condiție eliminatorie. România este stat fascist de la înființare și până în prezent (nu tot timpul în mod ostentativ-demonstrativ).

IMO, o recrudescență a asupririi fasciste se poate manifesta simultan cu niște nume germanice la guvernare deoarece strategii fasciști au vrut și altă dată să își facă șorțuri din părul blond. Care păr, de ce să nu recunoaștem, a mușcat din măr cu poftă.

*

Fascia se dezvoltă dintr-n simbol mai vechi prin adăugarea de bastoane capturate sau reunite liber-consimțit.

caduceus1.png

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lxn, ce-i cu tine?! De ce nu ai scris despre "topor", de ex., ca acesta taie crengile uscate?! De ce te axezi mereu pe partea negativa a lucrurilor, a simbolurilor etc.?!

Stii ca aceeasi tehnica (de orice natura ar fi ea) aplicata in doua moduri diferite poate duce la distrugere sau la creatie?! La fel sta treaba si cu gandurile. Gandeste-te ca gandurile si sentimentele noastre sunt o forma de energie care se deplaseaza catre "subiectul vizat".

Reclama cu familia si copiii este faina si benefica tuturor.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...o fi din cauză că provin dintr-o țară defrișată masiv. Istoria este de vină. Eu vreau doar să privesc lucrurile așa cum sunt. N-am observat pe nimeni cu topoare vreodată tăind crengi uscate, cu atât mai puțin cele cu cozi cu gabarit depășit.

...Unde există multivalență, este nevoie de o echilibrare. Or, mi se pare că cei ce prezintă latura bună a lucrurilor și-i au făcut deja treaba, pe când cei ce arată pericolele ascunse... mă așteptau pe mine?

*

Nu vreau să forțez interpretarea, dar caduceul poate fi un simbol al eugeníei. Merită să urmărim această filozofie: "superioritatea romană" și "superioritatea ariană", reprezentate de un toiag în diverse variante.

caduceus_005.jpg

*

Aș vrea să ne amintim unele subtilități ale limbii. Pentru care familie poate fi util un referendum?

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Lxn said:

 

Nu vreau să forțez interpretarea, dar caduceul a fost văzut de mulți ca un simbol al eugeníei.  

Părerea mea e că ăstea-s exagerări, care provin din cunoaștere insuficientă sau interpretări greșite. Caduceul e un simbol antic, foarte vechi. Faptul că a fost preluat ulterior, fără discernământ,  de unele grupuri sau organizații și interpretat greșit de alții, n-are nici o treabă cu simbolul lui originar.

Editat de Vriies
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 50 minute, Lxn a spus:

 

caduceus_005.jpg

*

Aș vrea să ne amintim unele subtilități ale limbii. Pentru care familie poate fi util un referendum?

 

Pentru familia noastra...

Toporul poate sa salveze copacii...

Caduceul postat n-are nicio treaba cu autenticul, anticul si beneficul simbol antic si dedemult, sa zicem asa.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, nici eu nu sunt de acord cu referendumul . Cred ca e doar manipulare politica si nu are nicio legatura cu natura casatoriilor din tara noastra. Oamenii se vor iubi oricum, indiferent de gen si orientare. Casatoria permitea partenerilor gay sa isi acorde drepturi suplimentare unii altora. Cat despre copiii adoptati... sunt si alte modalitati de a nu aproba o adoptie decat oprirea casatoriei, daca asta e problema.

In al doilea rand, mi se pare aiurea sa negi dreptul unui om sa isi exprime parerea, daca el in asta crede. Daca proprietarul forumului se convertea la Islam si vroia sa puna o semiluna mare cat casa pe forum, si sa scrie Allahu Akbar, era dreptul lui. Ca nu sta la mine pe pres, vorba lui Farel.

Cat despre Lxn, vad ca reinventeaza istoria. Fascismul vine de la fascia-banda.bandana in italiana, ca acolo s-a nascut miscarea. Partizanii aveau pe umar si pe cap bandane cu care se recunosteau, ca la inceput au fost in ilegalitate. Romania e la o aruncatura de bat de Rusia, unde visezi tu stat fascist? Cat despre implicarea caduceului in ineptiile tale... Hermes sa te ierte!

O sa atasez si o poza care se potriveste cu protestele absurde.

 

 

 

protest.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initiatul care varsa "Vasul lui Hermes" cade inevitabil, insa pericolul este sa nu cumva sa cada in "abisul pierzaniei"(cum zicea Samael Aun Weor), care ar reprezenta un fel de "Turn Babel", unde lipseste moralitatea  si tot ceea ce tine de bunul simt, sa nu mai zicem de degradarea omului din toate punctele de vedere...! Se spune ca cei care cad in "adancul Abisului" sunt cei care au esuat in "Marea Opera a Divinitatii" .

Casatoria Sacra dintre un Barbat si o femeie reprezinta o uniune in Spirit, Suflet si Materie. Unele casatorii sunt menite pentru procreere, cresterea si educarea copiilor, altele sunt menite pentru Implinirea Marii Opere , deoarece "fuziunea lor"(doar dintre un barbat si o femeie) creeaza energii de-o forta inimaginabila, care "deschid "ceruri", "usi", "porti", "ferestre" catre evolutia superioara a Constiintei.

Referendumul este foarte important si n-are nicio legatura cu politica, ci cu apararea valorilor morale, sociale, apararea copiilor, asa cum apare si in reclama de pe forum, apararea casatoriei dintre un barbat si o femeie, a Aliantei Spirituale a cuplului format dintre un barbat si o femeie s.a.m.d. 

 

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, LuciaD a spus:

Initiatul care varsa "Vasul lui Hermes" cade inevitabil, insa pericolul este sa nu cumva sa cada in "abisul pierzaniei"(cum zicea Samael Aun Weor), care ar reprezenta un fel de "Turn Babel", unde lipseste moralitatea  si tot ceea ce tine de bunul simt, sa nu mai zicem de degradarea omului din toate punctele de vedere...! Se spune ca cei care cad in "adancul Abisului" sunt cei care au esuat in "Marea Opera a Divinitatii" .

Casatoria Sacra dintre un Barbat si o femeie reprezinta o uniune in Spirit, Suflet si Materie. Unele casatorii sunt menite pentru procreere, cresterea si educarea copiilor, altele sunt menite pentru Implinirea Marii Opere , deoarece "fuziunea lor"(doar dintre un barbat si o femeie) creeaza energii de-o forta inimaginabila, care "deschid "ceruri", "usi", "porti", "ferestre" catre evolutia superioara a Constiintei.

Referendumul este foarte important si n-are nicio legatura cu politica, ci cu apararea valorilor morale, sociale, apararea copiilor, asa cum apare si in reclama de pe forum, apararea casatoriei dintre un barbat si o femeie, a Aliantei Spirituale a cuplului format dintre un barbat si o femeie s.a.m.d. 

 

 

Da, am citit punctul tau de vedere. Ti l-ai spus de mai multe ori. Eu l-am spus o singura data. Nu era cazul sa repeti pentru mine,  pentru ca nu exista neintelegere aici, exista doar opinii diferite.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×