Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vă urmăresc. Dacă puteti discuta fără să vă jigniți, promit să împart cu voi cârnații primiti in dar de la soacra mea. 

:notworthy:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca ne cam latram.:smile:

Mie imi este indiferent rezultatul referendumului, dar nu inteleg de ce te agiti tu in halul asta. Mi s-a parut exagerata reactia ta, dar bineinteles ca o sa zici ca exagerez.

 

Acum am vazut postul tau Davi. ok!

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Familia este compusă din mamă, tată și copiii lor.

Cuplul căsătorit nu este chiar totuna.

Importanța noțiunii de familie apare când sunt implementate drepturile omului - dreptul de a întemeia o familie.

Degeaba gâdilăm noțiunea de familie câtă vreme nu interzicem așa zisul transsexualism.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o solutie mai buna ar fi sa se desfiinteze familia si atunci nu ar mai fi atatea discutii.

Copiii sa fie crescuti in centre institutionalizate si fiecare sa-si administreze bunurile, care dupa moarte vor reveni statului.

Asta poate fi o directie secreta a trendului actual.

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Davi_ said:

Vă urmăresc. Dacă puteti discuta fără să vă jigniți, promit să împart cu voi cârnații primiti in dar de la soacra mea. 

:notworthy:

Mișto! Aș vrea și io vreo doi - trei, acolo :smile:, mai ales că se anunță că ei, cârnații de țară, vor ajunge prohibiți :laugh:

 

11 minutes ago, adal* said:

Eu cred ca o solutie mai buna ar fi sa se desfiinteze familia si atunci nu ar mai fi atatea discutii.

Copiii sa fie crescuti in centre institutionalizate si fiecare sa-si administreze bunurile, care dupa moarte vor reveni statului.

Asta poate fi o directie secreta a trendului actual.

Mda, cam așa...

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

image.png.88491de2899aa1da22cf332003d2a7b9.pngLa un mesaj mai sus, LXN mi-a dat up si Canaris downvote. Cred ca s-au inselat amandoi.

Incercam sa fiu ironic, dar ca intotdeauna, nu mi-a reusit.:smile:

 

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, adal* said:

La un mesaj mai sus, LXN mi-a dat up si Canaris downvote. Cred ca s-au inselat amandoi.

Incercam sa fiu ironic, dar ca intotdeauna, nu mi-a reusit.:smile:

image.png

Lasă, bre, nu fi supi! Canaris o fi vrut să-ți dea și el up, da' poate s-o fi încurcat.

Să ne bucurăm de weekend! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, roportal a spus:

E cred pentru prima data dupa revolutie cand o initiativa a coalizat atatia romani. Pe mine asta ma bucura si acesta e unul din motivele pentru care ii sustin.
Se tot vorbeste de faptul ca politicienii sunt corupti si nu ne reprezinta. Acum avem posibilitatea sa sustinem o initiativa democratica (care cheama populatia la consultare si lasa vointa majoritatii sa decida). 
Daca nu vrem pe viitor sa mai apara astfel de initiative atunci sa o "boicotam".

 

da, pai n-ar fi rau. sa boicotam chestii nocive pentru societate.

Andrei Cornea o spune mai bine, pe larg.

 

"Bineînțeles – așa cum au scris mulți –, referendumul din 7 octombrie pentru redefinirea familiei în sens tradițional este, în bună măsură, o perdea de fum care să camufleze izolarea crescândă atât în PSD, cât și în ansamblul societății, a lui Liviu Dragnea. El este însă și mai mult decât atât – am scris asta deja acum un an, când începuse discuția: referendumul are și un caracter simbolic. „Simbolic“ nu înseamnă lipsit de importanță, ba dimpotrivă, chiar dacă, practic, efectele unei schimbări constituționale în definirea căsătoriei nu sunt importante în acest moment.

 

În primul rând, va fi vorba, în cazul reușitei referendumului, despre o formă de oprimare a unei minorități de către majoritate. Unii spun că „e legal și democratic“. Firește că este ambele, dar încă de când Socrate, acuzat că nu crede în zeii cetății și că îi corupe pe tineri a fost condamnat la moarte de un tribunal popular, a devenit clară capacitatea democrațiilor netemperate de a-și oprima minoritățile. Atunci când nu s-a demonstrat vreodată că existența homosexualității în societățile omenești reprezintă un pericol de orice fel, este inacceptabil ca o majoritate să decreteze că acești oameni nu se bucură în mod egal de protecția și avantajele legii civile. Implicit, statul susținut de majoritate decretează că anumite legături dintre oameni au dreptul la recunoaștere legală, cu toate consecințele ce decurg de aici (moșteniri, rezidență, adopții, procese penale etc.), în vreme ce altele nu au acest drept, ci sunt doar cumva tolerate. E și un precedent periculos aici: poate că un viitor referendum tot democratic – de ce nu – ar putea reintroduce incriminarea acestor legături, așa cum era pe timpul comunismului și un timp după căderea lui.

 

În al doilea rând, trebuie să nu ascundem adevărul: victoria referendumului va însemna o slăbire simbolică accentuată a caracterului secular al statului, în situația în care bisericile și mai ales BOR susțin direct și indirect noua definiție constituțională a familiei și în situația în care o majoritate conservatoare a populației le va urma. Știu că sunt destui pentru care asta e o veste bună. Dar nici măcar ei nu pot nega că democrațiile liberale occidentale – exemplul cel mai strălucit sunt Statele Unite – s-au clădit pe ideea separării statului de biserici și a neutralității sale. Nu pretind bisericilor de orice rit și confesiune să oficieze căsătorii între homosexuali; dar sunt contra ideii că aceleași biserici au dreptul să ceară și să obțină ca statul să nu oficieze anumite căsătorii civile, pe motiv că ele nu respectă „morala creștină“. Fără îndoială, creștinismul și Biblia reprezintă marea sursă a moralității europene contemporane (deși nu unica), dar interpretarea acestei surse a fost și este întotdeauna problematică și contradictorie. Despre voia lui Dumnezeu s-au scris, spus și pretins nenumărate lucruri, adesea puțin concordante între ele și variind enorm de la epocă la epocă, căci de profeți – mari și mici – nu s-a dus niciodată lipsă. De aceea, părinții liberalismului au conchis că e preferabil și înțelept ca statul să nu impună unor minorități nevătămătoare morala unor biserici, oricât de puternice ar fi aceste biserici care, totuși, nu pot pretinde să fie considerate „biserici de stat“. Pe scurt, susțin, în spiritul acestui liberalism care azi unora li se pare depășit, că felul în care fiecare om își trăiește viața, în măsura în care acest fel nu dăunează altora, este numai problema lui, iar statul nu are niciun drept să privilegieze prin legi și orice altceva un anume fel de viață (fie și declarat destul de abuziv „familie tradițională“) în detrimentul altuia, indiferent de ceea ce pretind bisericile că li s-ar fi dat prin revelație divină.

 

Iată două motive – alături de cele politice, adesea invocate – pentru care consider că referendumul ar trebui boicotat. „Dar de ce nu participi, votând contra?“ am văzut că scriu unii pe forumuri. Simplu, fiindcă singura șansă, chiar și modestă, de a face să eșueze acest referendum, repet, democratic, legal, dar total antiliberal, adică opresiv, este de a-l boicota și de a cere tuturor oamenilor cu minte și de bună-credință, care prețuiesc libertatea și, vorba lui Kant, „ieșirea omului de sub tutelă“, să procedeze aidoma."

 

https://revista22.ro/70273385/pentru-boicot.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

însa întrebarea topicului era, de fapt, daca forumul face politici oficiale ale popimii sau ale vreunu partid.

 

amintesc ca-n rasuflata Coalitie pentru Familie, cea care se zbate ca pestele pe uscat sa câstige referendumul asta,

s-au adunat o gramada de indivizi suspecti, de organizatii dubioase.

las la o parte fetele bisericesti, chiar si americane,

dar se aude prin târg ca si extremisti de la Noua Dreapta sunt bagati printre fire.

 

deci întrbarea ramâne: cu cine e forumul asociat? 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×