Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Programarea parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu unul sunt curios sa aud povestea :P

 

True.

Unii sunt si din cauza anturajului / prietenilor / colegilor / profesorilor .. care augmenteaza scriptul lor pe un teren deja subred :doh:

 

Pentru ca, in final, doar vreo 5% din deciziile noastre sunt facute pe bune de noi, fara nici o influenta externa.

esti adorabil!

deci doar 5% e vina mea

cum dracu in cazul asta sa-mi retin doar 5 % dintr-un warn, de exemplu!

glumesc desigur

 

 

Da, ar fi interesant de citit povestea unei vieti pline, asa cum e vazuta de starul principal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine nu a trait asa ceva nu crede, spune ca psihologii sunt nebuni. Nici nu-ti spune nimeni adevarul in terapie asa brutal cum spun eu pe forum, pai se duce naibii terapia, constientul aluia se apara pana in panzele albe si nu recunoaste nimc. Cand spui adevarul direct esti crucificat intr-un fel sau altul. Sunt alte metode de a-l face pe cel care vine in terapie sa constientizeze tot ce spun eu si multe altele.

 

Daca tu ai alte teorii ale descrierii răului din oameni, te rog sa le expui, noi toti suntem dornici de cunoastere.

Nu ştiu ce terapie faci tu cu pacienţii, da' din ce scrii tu pe forum,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kilkoana, cand te duci la discoteca si nu ai gasit unul bun sa te tina in brate acolo, speri ca la intoarcere sa fi atacata de unul rau ca altul bun sa aibe justificarea de salvator pentru a te tine in brate si dupa ce ajungi cu el acasa?

Uite, noi nebunii mergem la discoteca cu ideea ca deja e unul bun. Dar am constatat eu , ca oamenii in mainile carora ti-ai putea incredinta si viata , sunt foarte -foarte rari. Asa ca, la un moment dat pot avea neplacerea sa patesc asa ceva. Cel mai bun prieten ar trebui sa-mi fie un spray cu piper, folosibil si asupra prietenului.Noroc ca nu prea merg eu la discoteca.

Si ma indoiesc ca un salvator va profita de pozitia lui, odata ce m-a dus acasa. In viata de zi cu zi reactia normala ar fi cea prezentata de harald. Nu cred ca victimele si-ar dori un "salvator" psiholog. Poate le-ai oferi pe urma ore de tratament gratis ca bonus.

 

Cine nu a trait asa ceva nu crede, spune ca psihologii sunt nebuni. Nici nu-ti spune nimeni adevarul in terapie asa brutal cum spun eu pe forum, pai se duce naibii terapia, constientul aluia se apara pana in panzele albe si nu recunoaste nimc. Cand spui adevarul direct esti crucificat intr-un fel sau altul. Sunt alte metode de a-l face pe cel care vine in terapie sa constientizeze tot ce spun eu si multe altele.

 

Daca tu ai alte teorii ale descrierii răului din oameni, te rog sa le expui, noi toti suntem dornici de cunoastere.

Brutal sau nu , tu ai sfatuit fata aia sa se detaseze de parintii ei.....pe care i-ai demonizat. Eu nu zic ca acestia nu i-au facut destule , dar sfatul tau e gresit. La un moment dat se poate confrunta cu mustrari de constiinta din aceasta cauza.

Nu am incredere in oamenii care spun sa alegi intre rai si iad.....iadul fiind parintii . Cum altfel ar interpreta "iubiti-va dusmanii"? PARINTII NU NE SUNT DUSMANI.

Elena are in ea puterea de a trece peste asta, fara sfaturi aiurite. Trebuie sa puna doar piciorul in prag, pas cu pas. Sa castige respectul tatalui ei.

 

Pe de alta parte, pe mine ma deranjeaza doar repetarea pana la suprasaturare a ideii ca femeia este de fapt prostituata, ca majoritatea fac copii pentru a-i poseda. Nu exclud asemenea cazuri, dar generalizarea este gresita si repetarea la infinit nu face teoria ta adevarata. Da o raita pe la subforumul dedicat cresterii acestora si prezinta acolo "minunatele" tale idei!Poate primesti niste flori.

Si, ca sa te scap de analizarea mea, da , IMI DORESC LA NEBUNIE UN COPIL,cand gasesc barbatul potrivit , se va naste. Si, nu, nu-i pentru a-l prinde, nu pentru a fi prostituata acestuia, nu pentru a poseda acel copil, nu pentru a ma simti "zeu" prin actul nasterii.

Am asistat la toate aiurelile expuse de tine la subforumul "Sexbehaviour" si cred ca de poate ar fi cazul sa mai citeasca "pacientii " si alte pareri!

 

Eu prefer sa cred ca oamenii au o parte buna. Nu descriu raul din oameni ! L-am intalnit, dar mi-am dat seama ca acei oameni nu sunt foarte valorosi. Iar daca trebuie sa lupt cu raul cer parerea parintilor mei sau daca chiar nu gasesc o parere ce sa o consider buna, cred ca vin pe forum si intreb userii.

 

Eu unul sunt curios sa aud povestea 8)

 

True.

Unii sunt si din cauza anturajului / prietenilor / colegilor / profesorilor .. care augmenteaza scriptul lor pe un teren deja subred 8)

 

Pentru ca, in final, doar vreo 5% din deciziile noastre sunt facute pe bune de noi, fara nici o influenta externa.

Daimon, unii devenim dereglati si singuri, fara pic de ajutor! :doh: :P Cu ajutor de specialitate , observ eu ca putem deveni extrem de dereglati!

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Brutal sau nu , tu ai sfatuit fata aia sa se detaseze de parintii ei.....pe care i-ai demonizat. Eu nu zic ca acesti nu i-au facut destule , dar sfatul tau e gresit. La un moment dat se poate confrunta cu mustrari de constiinta din aceasta cauza. Nu am incredere in oamenii care spun sa alegi intre rai si iad.....iadul fiind parintii . Cum altfel ar interpreta "iubiti-va dusmanii"? PARINTII NU NE SUNT DUSMANI.

Elena are in ea puterea de a trece peste asta, Fara sfaturi aiurite.

 

Eu prefer sa cred ca oamenii au o parte buna. Nu descriu raul din oameni !

Mersi de incurajare, dar sincer vorbind daca eu as mai sta sa fac ce mi se zice , si as asculta toate jignirile aduse din partea lor, cred ca ma impuscam :spiteful: :spiteful: (si sigur nu as vrea asta ca viata are si lucrurile si frumoase)si ca sa mai adaug inca un lucru"BUN" facut de parintiimei, in special de tatal meu, lui cand nu ii convenea ceva i ne pedepsea folosea ca pedeapsa sa ne arda degetele la :doh: aragaz si asta pentru simple copilarii, deci cand ma gandesc si acum simt cum ma dor degetele-deci sa ii iert sau sa ii mai iubec nu pot-si asta e numai un simplu exemplu la pedepsele aplicate de ei asupra noastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elena are in ea puterea de a trece peste asta, fara sfaturi aiurite. Trebuie sa puna doar piciorul in prag, pas cu pas. Sa castige respectul tatalui ei.
Prima data demonizam, aruncam la gunoi, ardem, tot ce este rau. Apoi reconstruim pe teren curat. Asta-i ordinea fireasca.

 

Daca ai fost tratat josnic de proprii parinti, solutia este una acida. Nu iti continui viata doar incercand sa castigi respectul unei persoane care iti este parinte doar biologic. Prima data urli, faci urat, ii vezi in alb si negru pe oamenii aia .. descarci tot ce s-a acumulat. Apoi poti sa incepi sa le cauti scuze si motive parintilor, dupa ce ai inceput reconstructia ta. Nu inainte.

 

Ce face Iosafat? Se plimba cu un ac inrosit printre bubele cu puroi. Unde buba sta sa plesneasca, posturile lui o ajuta in sensul asta :spiteful:

Eu prefer sa cred ca oamenii au o parte buna. Nu descriu raul din oameni ! L-am intalnit, dar mi-am dat seama ca acei oameni nu sunt foarte valorosi. Iar daca trebuie sa lupt cu raul cer parerea parintilor mei sau daca chiar nu gasesc o parere ce sa o consider buna, cred ca vin pe forum si intreb userii.
Da, avem SI o parte buna, ca si o parte rea. Raul tocmai de asta trebuie descris, identificat, inteles, pentru a sti sa-l evitam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, noi nebunii mergem la discoteca cu ideea ca deja e unul bun. Dar am constatat eu , ca oamenii in mainile carora ti-ai putea incredinta si viata , sunt foarte -foarte rari. Asa ca, la un moment dat pot avea neplacerea sa patesc asa ceva. Cel mai bun prieten ar trebui sa-mi fie un spray cu piper, folosibil si asupra prietenului.Noroc ca nu prea merg eu la discoteca.

Si ma indoiesc ca un salvator va profita de pozitia lui, odata ce m-a dus acasa. In viata de zi cu zi reactia normala ar fi cea prezentata de harald. Nu cred ca victimele si-ar dori un "salvator" psiholog. Poate le-ai oferi pe urma ore de tratament gratis ca bonus.

 

 

Brutal sau nu , tu ai sfatuit fata aia sa se detaseze de parintii ei.....pe care i-ai demonizat. Eu nu zic ca acestia nu i-au facut destule , dar sfatul tau e gresit. La un moment dat se poate confrunta cu mustrari de constiinta din aceasta cauza.

Nu am incredere in oamenii care spun sa alegi intre rai si iad.....iadul fiind parintii . Cum altfel ar interpreta "iubiti-va dusmanii"? PARINTII NU NE SUNT DUSMANI.

Elena are in ea puterea de a trece peste asta, fara sfaturi aiurite. Trebuie sa puna doar piciorul in prag, pas cu pas. Sa castige respectul tatalui ei.

 

Pe de alta parte, pe mine ma deranjeaza doar repetarea pana la suprasaturare a ideii ca femeia este de fapt prostituata, ca majoritatea fac copii pentru a-i poseda. Nu exclud asemenea cazuri, dar generalizarea este gresita si repetarea la infinit nu face teoria ta adevarata. Da o raita pe la subforumul dedicat cresterii acestora si prezinta acolo "minunatele" tale idei!Poate primesti niste flori.

Si, ca sa te scap de analizarea mea, da , IMI DORESC LA NEBUNIE UN COPIL,cand gasesc barbatul potrivit , se va naste. Si, nu, nu-i pentru a-l prinde, nu pentru a fi prostituata acestuia, nu pentru a poseda acel copil, nu pentru a ma simti "zeu" prin actul nasterii.

Am asistat la toate aiurelile expuse de tine la subforumul "Sexbehaviour" si cred ca de poate ar fi cazul sa mai citeasca "pacientii " si alte pareri!

 

Eu prefer sa cred ca oamenii au o parte buna. Nu descriu raul din oameni ! L-am intalnit, dar mi-am dat seama ca acei oameni nu sunt foarte valorosi. Iar daca trebuie sa lupt cu raul cer parerea parintilor mei sau daca chiar nu gasesc o parere ce sa o consider buna, cred ca vin pe forum si intreb userii.

 

Eu te-am intrebat daca ai alte teorii cu care sa justifici cum devine aberant comportamentul unui om care a fost inainte de toate copil pur. Oricine poate nega orice fara argumentare dar asta nu clarifica problema programarii computerului uman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai fost tratat josnic de proprii parinti, solutia este una acida. Nu iti continui viata doar incercand sa castigi respectul unei persoane care iti este parinte doar biologic. Prima data urli, faci urat, ii vezi in alb si negru pe oamenii aia .. descarci tot ce s-a acumulat. Apoi poti sa incepi sa le cauti scuze si motive parintilor, dupa ce ai inceput reconstructia ta. Nu inainte.

Sa le caut scuze.........nu mai pot am incercat asta timpd e 21 de ani , am incercat si cum au vut ei timp de 20 de ani dar si cum am vrut eu in ultimul an si ceva.....dar nimic nu vea sa mearga si frumo si urat am incercat a trec peste ce au facut , a uit sa ii iert a le spun caau gresit, le-am spus ca ceea ce sunt acum sunt datorita lor (si au vazut asta ca pun lucru rau), le-am spus a se uite ce au facut din fratle meu(care e mai mare ca mine u 8 ani) a incercat a se sinucida de fata u et-tatal meu- , le-am spus ca ne-au facut mult rau da stii ce ziceau eica suntem propritatea lor si ca pot face ce vor , ca ei ne-au nascut ca ca tre sa facem ca ei ca alta alternativa nu avem(am incercat sa ii gasesc scuze mamei mleca de ce a uportat atatea scandaluri si bataii din partea tatalui meu, ca de ce nu a putut a ne ia apararea in fata lui ..... am incercat dar nu reusses)eu inteleg ca daca mar fi iubit si dorit atuncim-ar fi inteles m-ar fi pretuit m-ar fiajutat atuncicand m-am lovit de poblme, i in ultimu rand m-ar fi invatat e este "IUBIREA" sa nu ajung acum a o "cersesc" sa nu o pot daruii

 

p.s SCUZATI GRSELILE DAR TASTATURA MEA NU MAI VREA SA SCRIE -camai a innebunit :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima data demonizam, aruncam la gunoi, ardem, tot ce este rau. Apoi reconstruim pe teren curat. Asta-i ordinea fireasca.

 

Daca ai fost tratat josnic de proprii parinti, solutia este una acida. Nu iti continui viata doar incercand sa castigi respectul unei persoane care iti este parinte doar biologic. Prima data urli, faci urat, ii vezi in alb si negru pe oamenii aia .. descarci tot ce s-a acumulat. Apoi poti sa incepi sa le cauti scuze si motive parintilor, dupa ce ai inceput reconstructia ta. Nu inainte.

 

Ce face Iosafat? Se plimba cu un ac inrosit printre bubele cu puroi. Unde buba sta sa plesneasca, posturile lui o ajuta in sensul asta :spiteful:

Da, avem SI o parte buna, ca si o parte rea. Raul tocmai de asta trebuie descris, identificat, inteles, pentru a sti sa-l evitam.

 

Am scos mult gunoi de sub pres si nu e nimeni sa-l duca la tomberon. E greu de scos si vazut gunoiul, iar de carat la tomberon e si mai greu. Au fost vreo 2-3 interventii in care cineva a aratat cum se arunca gunoiul, la asa ceva ma asteptam. Ca de orbit lumea am avut parte din `46 pana in `89 s-a facut asta fara menajamente, iar din `90 incoace se face subtil dar eficient. Noroc cu mass media si internetul unde circula liber informatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ziceau ei ca suntem propritatea lor si ca pot face ce vor , ca ei ne-au nascut ca ca tre sa facem ca ei ca alta alternativa nu avem
Ba tocmai ca aveti. Orice persoana peste 18 ani are. Odata plecat de la casa parinteasca, nu mai au dreptul in niciun fel sa se bage in viata ta, legal, moral sau altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×