Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Programarea parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu fac terapii cu nimeni. Sa fie clar asta.

 

 

Comutarea din Salvator in Victima

 

Prototipul acestui joc este "Incerc doar sa te ajut" . Acest titlu poate fi folosit pentru orice joc in care cineva incepe prin a oferi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jocurile in triunghiul dramatic reprezinta unul din motivele pentru care nu se poate face terapie neplatita, nici pe forum, nici in familie, nici cu vecinu. La cabinetul de terapie daca joci roluri si vrei sa comuti cu orice pret, terapeutul iti taie jocurile, cel putin in AT. Iar daca insisti, te trimite acasa si alta data nu mai vii la el. Mergi la altcineva intr-una pana te saturi sa mai incerci.

 

Noi forumistii (cel putin unii) suntem specializati pe jocul in triunghi si comutam rolurile ori de cate ori avem ocazia ca sa avem stroke (senzatia ca traim). Jocurile in triunghi sunt negative, sunt invatate din familie, parintii le joaca cu copilul pana i-l fac dependent de ele ca de heroina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jocurile in triunghiul dramatic reprezinta unul din motivele pentru care nu se poate face terapie neplatita, nici pe forum, nici in familie, nici cu vecinu. La cabinetul de terapie daca joci roluri si vrei sa comuti cu orice pret, terapeutul iti taie jocurile, cel putin in AT. Iar daca insisti, te trimite acasa si alta data nu mai vii la el. Mergi la altcineva intr-una pana te saturi sa mai incerci.

 

Noi forumistii (cel putin unii) suntem specializati pe jocul in triunghi si comutam rolurile ori de cate ori avem ocazia ca sa avem stroke (senzatia ca traim). Jocurile in triunghi sunt negative, sunt invatate din familie, parintii le joaca cu copilul pana i-l fac dependent de ele ca de heroina.

Si cum iti dai seama ca faci schimb de roluri?.............. sau de ce este gresit sa faci schimb de roluri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum iti dai seama ca faci schimb de roluri?.............. sau de ce este gresit sa faci schimb de roluri?

 

Pai nu ai vazut cum am facut eu mai sus "roluri" in triunghi cu ceilalti? M-am introdus in triunghi ca Salvator (cu jocul "incerc doar sa ajut pentru ca am presupus ca esti incapabil sa te ajuti singur" - e negativ sa presupui ca cineva nu e capabil sa se ajute singur), am fost atacat de vreo 3 "Persecutori" care nu sunt de acord cu informatia oferita de mine iar eu m-am dat imediat Victima justificand suplimentar ca e corect ce spun iar apoi am trecut in rol de Persecutor acuzand ("hei, incercam doar sa te ajut, dar tu esti nesimtit si nu vezi asta"). Jocurile sunt totdeauna negative, pentru ca pana la urma vei cadea din pozitia de Salvator sau Persecutor pe cea de Victima (orice nas isi are nasul) incasand un beneficiu negativ (un resentiment). Tot incercad sa salvezi gaina de cocosul agresiv pana la urma dai de un cocos mai pintenat ca tine care iti infinge pintenii in beregata. Jocurile in triunghi au ca scop initial obtinerea proximitatii (intimitatii) cu altii, cea ce da sentiemtul ca esti viu si traiesti, dar sunt negative pentru ca au la baza devalorizarea celuilalt si valorizarea personala prin presupuneri negative.

 

Exista si pozitii reale de salvator, sau de victima sau de persecutor justificat. Nu e cazul aici pe forum de asa ceva, pe forum se fac doar jocuri pentru stroke-uri false. Cand esti salvator real, obtii un stroke real, pozitiv (chiar daca nu esti apreciat pe moment). Cand decizi sa joci rolul de Salvator (necerut) obtii un stroke fals, negativ, dar distructiv pentru sine.

 

Poti fi salvator in comunitate, in situatii grave cand aproapele tau e in iminenta de a-si pierde viata si e depasit de situatie. E un lucru evident.

Poti fi victima reala cand te calca cineva cu masina din vina lui.

Poti deveni persecutor justificat atunci cand iti este calcat in picioare un drept legitim. De exemplu la nivel de popoare nazistii erau persecutori nejustificati, pe cand americanii au intrat in WWII cu rol de salvator legitim pentru ca Europa s-ar fi autodistrus, iar Adultul responsabil din ei le spunea ca vor ajunge doar ei fata in fata cu nebunii daca nu actioneaza la timp iar englezii pierd.

Ati asuma anumite roluri justificat tine de Adult, care e ratiunea din om. Rolurile din triunghiul dramatic, acele jocuri patologice nu sunt initiate si jucate de Adult, ci de Copilul plictisit sau de Parintele plictisit. E cu totul altceva.

 

Ati da seama ca faci comutari de rol in triunghi tine de inteligenta emotionala, de comunicarea permaneta intre starile Eului, care e mobil. Acum agresezi pe cineva in starea de Parinte manios si peste cinci minute Copilul jucaus din tine cere celui agresat sa vina la o plimbare in parc. Insa Copilul lui nu uita in 5 min ca Parintele tau manios l-a agresat. Ai voie sa iti schimbi starile eului, dar nu ai voie sa uiti ce ai facut in fiecare stare a eului. Tot timpul Adultul tau trebuie sa retina ce a facut Copilul sau Parintele tau. Asa se elima pledoariile la tribunal care invoca "nebunia temporara". Cel putin in USA.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu ai vazut cum am facut eu mai sus "roluri" in triunghi cu ceilalti? M-am introdus in triunghi ca Salvator (cu jocul "incerc doar sa ajut pentru ca am presupus ca esti incapabil sa te ajuti singur" - e negativ sa presupui ca cineva nu e capabil sa se ajute singur), am fost atacat de vreo 3 "Persecutori" care nu sunt de acord cu informatia oferita de mine iar eu m-am dat imediat Victima justificand suplimentar ca e corect ce spun iar apoi am trecut in rol de Persecutor acuzand ("hei, incercam doar sa te ajut, dar tu esti nesimtit si nu vezi asta"). Jocurile sunt totdeauna negative, pentru ca pana la urma vei cadea din pozitia de Salvator sau Persecutor pe cea de Victima (orice nas isi are nasul) incasand un beneficiu negativ (un resentiment). Tot incercad sa salvezi gaina de cocosul agresiv pana la urma dai de un cocos mai pintenat ca tine care iti infinge pintenii in beregata. Jocurile in triunghi au ca scop initial obtinerea proximitatii (intimitatii) cu altii, cea ce da sentiemtul ca esti viu si traiesti, dar sunt negative pentru ca au la baza devalorizarea celuilalt si valorizarea personala prin presupuneri negative.

 

Eu am vazut ce ai facut si chiar la asta m-am gandit, si apropo nu sunt nici "victima" nici"salvator" nici "persecutor" sau cel putin (referindu-ma la victima ) nu asa cum ma vedeti voi, victima am fost in copilarie acum sunt doar un simplu om ce nu isi gaseste raspunsurile la intrebarile ei, si care nu stie ce va face cu viata ei, un simplu calator prin lumea asta. Si rolul de salvator este bun in lumea reala, de exemplu un psiholog il poti considera un salvator deorece el incearca sa te invete sa iti faci propriile alegerii , prin caii indirecte, "bate fieru cat e cald" , pentru ca-din ce am inteles eu din terapia facuta pana acum- o persona ca mine nu era in stare sa ia decizii sau ii era frica acum situatia s-a schimbat un pic am invata ca si ce spun eu conteaza i ca atunci cand eram copil si atunci conta, da asta e , nu s-a putut .

 

Si apropo eu in pozitie de victima nu te-am vazut (facand referire la ce ai scris aici) doar in pozitie de salvator -cand imi dadeai "indicatii"(am un mare lapsus da intelegi tu, si persecutor -atunci cand ii atacai pe ceilalti cu contra argumente

cam asa vad eu :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul asa vad lucrurile - un medic isi recunoaste valoarea profesionala, stie ca poate opera cu succes, dar se adreseaza divinitatii in care crede, pentru a face diferenta intre o operatie reusita si o operatie brilianta. Cred ca multi care au in grija lor vietile altora, fie ei soferi, piloti, sefi de santier, inainte de a incepe munca se adreseaza divinitatii; pentru o protectie in caz de eroare umana, care-i inerenta si impredictibila :doh:

 

Vezi tu, chestia chiar e cu două tăişuri, dacă o analizăm puţin. Dacă te rogi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc sectiunea asta pe sarite de ceva timp. Inteleg ca multa lume a avut si are inca probleme apropos de parinti si influenta lor nefasta in viata lor. Multi sunt debusolati, multi au avut experiente nenorocite etc. Ce nu pot insa sa inteleg este...de ce nu "move on" cu toate astea? Daca te tot concentrezi pe ororile care ti-au amarat copilaria si adolescenta, de ce simti nevoia sa tot inoti in baltoaca aia? Mergi mai departe si gata, nu te mai gandi atat la trecut? Si dorinta asta de a staaaa cu lunile si discuta pe internet cu altii in situatie indentica e tot un fel de stat in baltoaca si plutit in ea. Daca tot vrei sa te faci bine si sa ai o viata cat de cat normala, mergi mai departe, nu-ti mai plange de mila. Nu mai trai in trecut, traieste in prezent.

 

E ca si cum ai baga o planta in pamant si in fiecare zi ai dezgropa-o sa vezi cat i-a mai crescut radacina, sau tulpina etc. O omori frate cu zilele, lasa-o in pace sa creasca!!!

 

Nu m-am luat de nimeni in particular, am scris in general. Cine se simte vizat - e bine, cine nu - sa fie sanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si dorinta asta de a staaaa cu lunile si discuta pe internet cu altii in situatie indentica e tot un fel de stat in baltoaca si plutit in ea. Daca tot vrei sa te faci bine si sa ai o viata cat de cat normala, mergi mai departe, nu-ti mai plange de mila. Nu mai trai in trecut, traieste in prezent.

 

E ca si cum ai baga o planta in pamant si in fiecare zi ai dezgropa-o sa vezi cat i-a mai crescut radacina, sau tulpina etc. O omori frate cu zilele, lasa-o in pace sa creasca!!!

 

Da, ai dreptate daca te referi la toate postarile mele.

Cat despre topicul asta, din 20 oct 2007 de cand l-am deschis si pana azi 14 noiembrie n-au trecut cateva luni dar s-au cam spus deja multe.

Daca un om e blocat pentru ca nu stie nimic din ce s-a spus mai sus, cam greu sa faca "move on", o vreme se va simti si mai rau dar dupa aceea

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu te-am intrebat daca ai alte teorii cu care sa justifici cum devine aberant comportamentul unui om care a fost inainte de toate copil pur.

Trebuie sa recunosc ca nu am nici o explicatie asupra transformarii unui "copil pur" in adult care face sotiile prostituate, femeile nevrotice si doritoare de a poseda orice copil.

 

Alt exemplu de părinte grijuliu negativ

 

O familie, (mama, tata) au doi copii, unul cu handicap locomotor, altul sanatos.

Primul

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×