Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Programarea parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu te-am intrebat daca ai alte teorii cu care sa justifici cum devine aberant comportamentul unui om care a fost inainte de toate copil pur. Oricine poate nega orice fara argumentare dar asta nu clarifica problema programarii computerului uman.

Nu trebuie neapărat să ai o altă teorie, ca să nu fii de-acord cu una. Poate că teoria ta propune o explicaţie pentru unele cazuri, dar asta nu o face valabilă pentru absolut orice individ. Explicaţia poate fi interesantă, surprinzător de valabilă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elena poate foarte bine pleca de acasa si se poate descurca singura locuind undeva in chirie. Pentru inceput poate cere ajutorul vreunei colege , care sa o gazduiasca pana va gasi o lucuinta cu chirie. In Brasov ar trebui sa fie destule posibilitati.

Traind pe propriile picioare ar putea demonstra tatalui ei ca este o persoana de respectat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa recunosc ca nu am nici o explicatie asupra transformarii unui "copil pur" in adult care face sotiile prostituate, femeile nevrotice si doritoare de a poseda orice copil.

 

Daca ai ceva musculiţe pe caciula destanuie-te ca te consolam.

 

De asemenea nu am raspuns nici pentru asta. Nu poti sti tu ce se ascunde in sufletul unui parinte ce are un copil cu orice tip de handicap. Iar testul depaseste cu mult limita bunului simt. :kisses:

 

Testul e real si cunosc persoanele. De ce nu dai un raspuns la el, ti-e frica sa nu te deconspiri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa recunosc ca nu am nici o explicatie asupra transformarii unui "copil pur" in adult care face sotiile prostituate, femeile nevrotice si doritoare de a poseda orice copil.

Nici prea subtilă nu e bine să fii :kisses: :crazy: Că te trezeşti imediat psihanalizată cu totală inocenţă neoprotestantă :o:

 

Daca ai ceva musculiţe pe caciula destanuie-te ca te consolam.

 

Testul e real si cunosc persoanele. De ce nu dai un raspuns la el, ti-e frica sa nu te deconspiri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un asemenea sot poate foarte bine sa divorteze.

De ce trebuie ca ea sa fi fost agresata de partenerul anterior?

 

Sotul ala a avut in interes, tatal socru i-a facut rost de servici si i-a pus la dispozitie casa sa. Prin urmare a decis ca decat vagabond detasat prin cine stie ce coclauri sa aiba casa, masa, servici si o "prostituata neplatita" dornica sa se inmulteasca. A fost agresata pentru ca stia foarte bine sa faca pe victima si evident ca si al doilea era tot agresor, si daca isi mai gasea un al trelea la fel.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elena poate foarte bine pleca de acasa si se poate descurca singura locuind undeva in chirie. Pentru inceput poate cere ajutorul vreunei colege , care sa o gazduiasca pana va gasi o lucuinta cu chirie. In Brasov ar trebui sa fie destule posibilitati.

Traind pe propriile picioare ar putea demonstra tatalui ei ca este o persoana de respectat.

Haide, bueyy, asta e o soluţie simplă, la mintea oricui. Trebuie o soluţie elegantă, profundă, exorcizantă ... :kisses:

 

Vad ca se poate si mai rau, sa-ti fie arse degetele la aragaz de parinte. Ma intreb parintele ala cand era copil cum a fost agresat la randul lui, daca mutila animalele sau daca s-a abtinut sa defuleze pana a ajuns sa aiba copii.

Se pare că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie neapărat să ai o altă teorie, ca să nu fii de-acord cu una. Poate că teoria ta propune o explicaţie pentru unele cazuri, dar asta nu o face valabilă pentru absolut orice individ. Explicaţia poate fi interesantă, surprinzător de valabilă
Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc sectiunea asta pe sarite de ceva timp. Inteleg ca multa lume a avut si are inca probleme apropos de parinti si influenta lor nefasta in viata lor. Multi sunt debusolati, multi au avut experiente nenorocite etc. Ce nu pot insa sa inteleg este...de ce nu "move on" cu toate astea? Daca te tot concentrezi pe ororile care ti-au amarat copilaria si adolescenta, de ce simti nevoia sa tot inoti in baltoaca aia? Mergi mai departe si gata, nu te mai gandi atat la trecut? Si dorinta asta de a staaaa cu lunile si discuta pe internet cu altii in situatie indentica e tot un fel de stat in baltoaca si plutit in ea. Daca tot vrei sa te faci bine si sa ai o viata cat de cat normala, mergi mai departe, nu-ti mai plange de mila. Nu mai trai in trecut, traieste in prezent.

 

E ca si cum ai baga o planta in pamant si in fiecare zi ai dezgropa-o sa vezi cat i-a mai crescut radacina, sau tulpina etc. O omori frate cu zilele, lasa-o in pace sa creasca!!!

 

Nu m-am luat de nimeni in particular, am scris in general. Cine se simte vizat - e bine, cine nu - sa fie sanatos.

Da e usor de zis dar mai greu de facut, ce pot sa iti zic daca nu as fi inteles ca de fapt parintii mei la randul lor au probleme(mai mari decat ale mele) atunci inca i-as mai blama,dar ceva ma facut sa inteleg ca nu e vina lor ca sunt bolnavi(lucru foarte advarat) caci daca ar fi fost sanatosi probabil ca ar fi stiut sa ma iubeasca si sa-mi ofere tot ce m eu nevoie,dar nu.Eu acum nu mai stau sa-mi imi plang de mila , sa zicem ca cineva mi-a deschis ochii ci doar vreau sa invat cum sa fac fata la urmatoarele greutati ce vor veni, ca viata nu opreste aici, mai am mult de trait si multe de oferit pentru cine merita, sa invat sa ma accept.Sa invat canumai daca vreau pot trece peste trecut, este foarte dificil; dar stiu ca e poate -si pentru cineva care nu a trecut peste asa ceva e mai greu sa inteleaga, ei vor reusii numai sa zica ceva de genu"lasa ca nu esti singura care are probleme sunt alti care au trecut prin razboi si nu au patit nimic, veziti de viata ta in continuare" dar razboiu ce se duce in sufletul e de nescris- lupt sa ma ccept, sa fiu acceptat sa invat sa iubesc ca nu a avut cine sa ma invete. Si da cam asa este referitor la planta asa am facut pana acum, dar de acum situatia se va schimba voi lasa planta in pamant sa creasca si voi avea grija de ea.

 

In rest numai bine la toti!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ti vine a crede sau ai doar chef de discutii? Sa sti ca nici psihiatrii nu pricep absolut nimic despre bolile psihice, pentru ca psihiatria e doar o clasificare si descriere de simpotme, nu se discuta in psihiatrie despre cauze. Si nu au gasit nici gene responsabile de defecte hardware.

Ei, nu. Ca şi cum genomul uman ar fi perfect cunoscut şi analizat de vreo 200 de ani, aşa că se ştie tot ce era de ştiut despre subiect.

Cat despre D-zeu, tu crezi ca lumea a fost creata de de evolutionistii lui Darwin, a fost organizata de Marx si Engels si tu o sa-i dai lustru de Salvator de ocazie?

Eu nu CRED nimic. Din păcate, lumea chiar a fost organizată, o anumită perioadă şi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai ceva musculiţe pe caciula destanuie-te ca te consolam.

Testul e real si cunosc persoanele. De ce nu dai un raspuns la el, ti-e frica sa nu te deconspiri?

 

Ok, daca am musculite si vreau sa ma destainui userilor, tu NU esti in lista aia! :kisses:

Eu cunosc persoane cu copii cu diverse handicapuri si NU fac nici o diferenta intre copiii sanatosi si cei bolnavi, ba chiar au mustrari de constiinta pentru ca acorda mai multa atentie celui cu handicap.

Isi iubesc ambii copii si nu "ii poseda".

 

Ahhhh, chiar nu e nevoie sa ma analizezi, eu ma autodeclar dereglata.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×