Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Programarea parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sir, eu poate am inteles gresit rolul psihologului....adica acela sa ne dea sfaturi care aduc la lumina ce e mai bun in noi, sa inteleaga greselile noastre, sa ne ajute sa facem pasi catre a deveni fiinte demne si bune.

Wow! Fata trebuie ca a avut parte de consiliere psihologica la greu!

Ce castiga fata care isi dorea sa fie victima? Niste hematoame craniene?

 

Tu, da, pentru că probabil eşti sănătoasă la cap.

 

Ah, nu , tocmai asta era sugestia psihologului: există autorităţi, există oameni plătiţi să se ocupe de asta, nu are justificare intervenţia personală directă. Uite aşa ne transformăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sir, eu poate am inteles gresit rolul psihologului....adica acela sa ne dea sfaturi care aduc la lumina ce e mai bun in noi, sa inteleaga greselile noastre, sa ne ajute sa facem pasi catre a deveni fiinte demne si bune.

Wow! Fata trebuie ca a avut parte de consiliere psihologica la greu!

Ce castiga fata care isi dorea sa fie victima? Niste hematoame craniene?

 

 

Nu-s, dar nu stii tu!

 

Auzi , da` tu de ce te pregatesti sa mori?

Pe de alta parte , eu nu cred ca o agresiune ar trece nesesizata in Occident. Mai repede ar reactiona un occidental intr-o situatie asemanatoare. Si , chiar imi doresc sa cred , ca toti am sari in ajutorul victimei.

1. Nu ar trece nesesizată o agresiune, cel puţin

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Erena21, care e atitudinea ta fata de parinti acum, in urma terapiei?"

 

E cam greu sa zic , adica nu stiu exact ce vreti sa spuneti prin aceasta fraza -intrebare- daca m-am schimbat fata de ei? , normal adica am invatat sa le spun NU , poate nu in foarte bine ca am momente cand raspund urat daca ma calca prea tare pe bataturi(mamei mele ii spun frumos cand am ceva de zis si stau si ii explic chiar daca ea o tine pe a ei; dar cat il priveste pe tatal meu hmmmmmmmmmmm el are una si buna cum zice el este bine restu e gresit si cum mai tot timpu sta si bea e foarte agresiv asa ca mare lucru nu prea pot sa zic ca s-a shimbat, ca ii zici frumos , urat el tot cum o vrea o ia) si ma enervez, dar incerc sa evit starile astea deorece mi se face rau si am un nou atac de panica si efectiv stiu ca mi le produc singura si dupa ma simt rau ore intregi asa ca mai bine nu , mai plec din casa daca are chef de cearta, sau cand e chiar f rau imi fac taieturi asa cum am facut ultima oara dar cel mai bine e sa plec sunt constienta , dar nu e chiar totu asa roz cum as vrea eu.Am incercat sa ii spun atunci cand era treaz ca greseste si ca nu trebuie sa faca asa ceva dar degeaba(innainte imi era frica si sa zic "stiti eu vreau afara" eram terorizata de ei ) ii intra pe o ureche da ii iese pe toate gaurile posibile, si ce este drept am devenit mai rece cu ei ii ignor mai mult pentru a nu ma mai afecta asa mult spusele lor, sunt si mai rea cu ei adica nu mai fac ce mi se zice -innainte prea faceam si acum mai deloc-care iarasi nu e prea bine , terapeutuu mi-a spus ca trebuie sa invat sa fiu mai echilibrata adica sa invat cand sa fiu rece si cand nu , cand sa fac ce mi se zice si cand nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Erena21, care e atitudinea ta fata de parinti acum, in urma terapiei?"

 

E cam greu sa zic , adica nu stiu exact ce vreti sa spuneti prin aceasta fraza -intrebare- daca m-am schimbat fata de ei?

 

 

Cum spui, nu "spuneţi" , si eu sunt ca tine, daca nu as fi nu m-as obosi sa scriu, dar scriu ca sa imi reconfirm realitatea cruda a lumii de care am devenit intamplator constient.

Iti zic o sintagma care mi-a zis-o altcineva si anume de "strain cunoscut", asta vor fi de acum inainte parintii tai pentru tine, niste "straini cunoscuti" pentru ca nu stiai cine sunt. Si crede-ma, nici ei nu stiu cine sunt ei insisi. Tu ai ocazia sa ALEGI, iadul sau raiul. Daca nu te hotarasti sa invingi, macar nu fa răul care l-au facut ei altuia. De mantuit te vei mantui cu siguranta daca nu vei repeta scenariul. Alegerea lor, a parintilor tai le apartine in totalitate iar tu nu ai nici o datorie pentru ei, avem deja un mantuitor, nu mai e nevoie de altul. Depinde de ei pe cine au ales sa-i mantuiasca nu de tine.

Si sa sti ceva, si strainii cunosctuti pot fi iubiti si tolerati, dar trebuie tinuti la distanta si permanent constientizat ceea ce sunt, altfel te sapa iar. Aici e smecheria cu "iubiti-va dusmanii" dar "nu-i tolerati sa va calce in picioare".

Priveste la americani cum si-au tolerat duşmanii. O bomba atomica pentru japonezi iar apoi corectia propriu zisa prin management personal si colectiv. La fel cu nemţii care sunt ce sunt astazi datorita americanilor (cu toata Europa occidentala). Iar americanii sunt ce sunt datorita lui Dumnezeu, deaia au scris ce au scris pe dolar. Cand i-L vor abandona pe Dumenzeu vor pati ce scrie in Biblie despre ultimul Babilon.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum spui, nu "spuneţi" , si eu sunt ca tine, daca nu as fi nu m-as obosi sa scriu, dar scriu ca sa imi reconfirm realitatea cruda a lumii de care am devenit intamplator constient.

Iti zic o sintagma care mi-a zis-o altcineva si anume de "strain cunoscut", asta vor fi de acum inainte parintii tai pentru tine, niste "straini cunoscuti" pentru ca nu stiai cine sunt. Si crede-ma, nici ei nu stiu cine sunt ei insisi. Tu ai ocazia sa ALEGI, iadul sau raiul. Daca nu te hotarasti sa invingi, macar nu fa răul care l-au facut ei altuia. De mantuit te vei mantui cu siguranta daca nu vei repeta scenariul. Alegerea lor, a parintilor tai le apartine in totalitate iar tu nu ai nici o datorie pentru ei, avem deja un mantuitor, nu mai e nevoie de altul. Depinde de ei pe cine au ales sa-i mantuiasca nu de tine.

Si sa sti ceva, si strainii cunosctuti pot fi iubiti si tolerati, dar trebuie tinuti la distanta si permanent constientizat ceea ce sunt, altfel te sapa iar. Aici e smecheria cu "iubiti-va dusmanii" dar "nu-i tolerati sa va calce in picioare".

Priveste la americani cum si-au tolerat duşmanii. O bomba atomica pentru japonezi iar apoi corectia propriu zisa prin management personal si colectiv. La fel cu nemţii care sunt ce sunt astazi datorita americanilor (cu toata Europa occidentala). Iar americanii sunt ce sunt datorita lui Dumnezeu, deaia au scris ce au scris pe dolar. Cand i-L vor abandona pe Dumenzeu vor pati ce scrie in Biblie despre ultimul Babilon.

A dar asa vb si cu terapeutu meu dansu imi spune"Elena zi-mi pe nume" eu tot asa ii zic, deci asa vb eu in general...mai ales cu cei pe care ii respect-nu va cunosc dar totusi am respect fata de ceea ce scrieti si fata de raspunsurile date deci fata de "tine"-da dar eu tuturor le permit sa intre in sufletul meu si ma atasez de ei , devin dependenta, si imi e greu sa ii tin la distanta cuvenita, cam cu asta ma "lupt" eu, sa invat sa stiu cum sa pastrez distanta, si de invins vreau sa inving ca altfel cred ca eram moarta daca ma lasam prada si ma lasam batuta ...NU NU NU... stiu ca asa ceva nu se poate numai ca exista momente cand imi este greu si as vrea ca cineva atunci sa ma sculte , ajute , sa fie langa mine..... cam asta e problema si sa pot avea incredere ca nu voi fii dezamagita asa cum s-a intamplat cu cei ce ar fi trebuit sa imi fie exemplu, parinti, prieteni si tot ce mai trebuiau ei sa fie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A dar asa vb si cu terapeutu meu dansu imi spune"Elena zi-mi pe nume" eu tot asa ii zic, deci asa vb eu in general...mai ales cu cei pe care ii respect-nu va cunosc dar totusi am respect fata de ceea ce scrieti si fata de raspunsurile date deci fata de "tine"-da dar eu tuturor le permit sa intre in sufletul meu si ma atasez de ei , devin dependenta, si imi e greu sa ii tin la distanta cuvenita, cam cu asta ma "lupt" eu, sa invat sa stiu cum sa pastrez distanta, si de invins vreau sa inving ca altfel cred ca eram moarta daca ma lasam prada si ma lasam batuta ...NU NU NU... stiu ca asa ceva nu se poate numai ca exista momente cand imi este greu si as vrea ca cineva atunci sa ma sculte , ajute , sa fie langa mine..... cam asta e problema si sa pot avea incredere ca nu voi fii dezamagita asa cum s-a intamplat cu cei ce ar fi trebuit sa imi fie exemplu, parinti, prieteni si tot ce mai trebuiau ei sa fie

 

In final singurul care nu te va dezamagi va fi Dumnezeu. Cauta-i pe copiii Lui, nici ei nu te vor dezamagi. Ei nu sunt din lume.

 

Lumea? Lumea e creata de Dumnezeu dar arendata lui Satana, iar copiii lui Dumnezeu vor veni la El pentru ca asa a fost hotarat de El. Iar ceilalti care au ales seductia Satanei vor merge cu parintele lor fals unde le e locul (si de unde au iesit intre noi sa ne amageasca).

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se intelege nimic. Daca vin de la discoteca si sunt agresata, vreau un salvator real, care sa-l "carpeasca" ( vb userului) si sa ma tina in brate si sa ma duca acasa. I-as ramane recunoscatoare, sa nu stea sa analizeze psihic pe agresor ci sa-i dea cateva animalului.

Se vede ca nu ai fost in situatia prezentata de harald. Reactia normala ar fi a lui. Pana si o femeie la volan i-ar sari victimei in ajutor!

In sfatul tau eu vad , ca ar trebui sa intoarcem fata , ca ii "da" agresorului "altcineva" meritatul.

Tot pe aceeasi idee, hai sa desfiintam fortele de ordine, sa nu mai respectam legile si sa aruncam in aer inchisorile!

 

Ahhhhhh, te rugam , fetele de pe forum.....nu suntem "gaurici" ci doamne, domnisoare, userite, altfel pe psihologie va numim "scule"!

 

edit.....Tu tre sa fi avut o copilarie tare nefericita, ai obsesia asta cu parintii care is poseda copiii! For real , amu !

 

Am avut o copilarie despre care as putea scrie un manual de psihopatologie de 1000 de pagini, dar in care multi s-ar regasi.

 

Kilkoana, cand te duci la discoteca si nu ai gasit unul bun sa te tina in brate acolo, speri ca la intoarcere sa fi atacata de unul rau ca altul bun sa aibe justificarea de salvator pentru a te tine in brate si dupa ce ajungi cu el acasa?

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum, eu cu riscul de a lua o atentionare, recomand cu drag psihologului de serviciu sa NU faca copii. De nu stiu cate ori am tot auzit treaba cu femeia , care de fapt e o prostituata pentru sotul ei, cu femeia, care vrea un copil doar ca sa aiba ce controla. Deja devine enervanta placa.

Am zis ca la un moment dat va inceta, dar nu! Nu suntem toti dereglati din cauza parintilor nostrii !

Un argument pentru a evita psihologii. Si daca sunt urmasa barbarilor huni, sa stii ca ma bucur.

 

 

Cine nu a trait asa ceva nu crede, spune ca psihologii sunt nebuni. Nici nu-ti spune nimeni adevarul in terapie asa brutal cum spun eu pe forum, pai se duce naibii terapia, constientul aluia se apara pana in panzele albe si nu recunoaste nimc. Cand spui adevarul direct esti crucificat intr-un fel sau altul. Sunt alte metode de a-l face pe cel care vine in terapie sa constientizeze tot ce spun eu si multe altele.

 

Daca tu ai alte teorii ale descrierii răului din oameni, te rog sa le expui, noi toti suntem dornici de cunoastere.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut o copilarie despre care as putea scrie un manual de psihopatologie de 1000 de pagini, dar in care multi s-ar regasi.
Eu unul sunt curios sa aud povestea :P

 

Nu suntem toti dereglati din cauza parintilor nostrii !
True.

Unii sunt si din cauza anturajului / prietenilor / colegilor / profesorilor .. care augmenteaza scriptul lor pe un teren deja subred :doh:

 

Pentru ca, in final, doar vreo 5% din deciziile noastre sunt facute pe bune de noi, fara nici o influenta externa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×