Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar asa de ce sa ne fie rusine ....

Aruncati o privire aici :offtopic: :ok:

Ares se pare ca ai o problema. Poate ca iti place sa fii umil, nu mandru. Dar e problema ta.

In Romania (si oriunde altundeva), nu vad o problema a-ti sublinia calitatile si realizarile si a plusa pe ele. Daca asta se numeste mandrie, atunci de ce sa nu fii mandru ca esti roman? Nu vezi realizari in Romania? O sa le vezi. Putintica rabdare si perspicacitate.

Incearca sa privesti problema dintr-un alt unghi si vei vedea altceva...

p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heidy....tu uiti de la mana pana la gura...pe un alt topic comentai ca te-ai saturat de Romania ..... :offtopic:

 

Cred ca nu mai vezi bine. Nu m-am saturat de Romania, ci de oameni din ea. Daca nu ai observat, pe toate topicurile am scris ca nu as pleca din Romania defintiv niciodata. Poate doar sa vizitez strainatatea, nu sa ma si cazez defintiv acolo. :ok:

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu mai vezi bine. Nu m-am saturat de Romania, ci de oameni din ea. Daca nu ai observat, pe toate topicurile am scris ca nu as pleca din Romania defintiv niciodata. Poate doar sa vizitez strainatatea, nu sa ma si cazez defintiv acolo. :offtopic:

Adica: militezi pentru Romania, dar nu o accepti. Este? :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mandru ca sunt ROMAN, sunt mandru cu tara mea, cu hotii ei, cu toate frumusetile ei. De ce sa-mi fie rusine cand majoritate strainilor nu isi cunosc nici macar propria limba iar romanii(marea majoritate) stiu cel putin inca doua pe langa romana?! De ce sa-mi fie rusine cand stiu ca printre cei mai buni meseriasi sunt romanii?! Chiar si cu hotii nostri ma mandresc pentru ca stiu ce fac si o fac bine. Pacat ca "noi" suntem cei care tragem sa intram in U.E.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
, sunt mandru cu tara mea, cu hotii ei, cu toate frumusetile ei. De ce sa-mi fie rusine cand majoritate strainilor nu isi cunosc nici macar propria limba iar romanii(marea majoritate) stiu cel putin inca doua pe langa romana?! Chiar si cu hotii nostri ma mandresc pentru ca stiu ce fac si o fac bine. Pacat ca "noi" suntem cei care tragem sa intram in U.E.

 

Ma intreb daca esti real..., sper ca nu.

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce n-as fi?! Ca spun si de hoti?! sau....?!

Nu ma gandeam ca mai e cazul sa detaliez, speram ca e o ironie...

1- Sunt mandru cu hotii ei- Nu stiu daca afirmatia mai are nevoie de comentarii

2- Majoritatea strainii nu-si cunosc nici propria limba-eu nu cunosc prea multi cetateni straini, dar ma intreb totusi de unde ai aceasta informatie si cat e de reala.

3-Romanii, marea majoritate, stiu cel putin inca doua limbi, pe langa romana- daca te uiti putin pe forum, ai sa constati ca MAREA MAJORiTATE a romanilor nu stiu sa scrie corect ( nu ma exclud) si mai folosesc si cuvinte pe care nu le cunosc intr-un context nepotrivit.

4-Cei mai buni meseriasi sunt romani. La care meseriasi te referi, exact? La cei care "se pricep la orice". Asta e una din caracteristicile romanului, "stie sa faca de toate" si de fapt ...nimic cum trebuie. Cum spunea cineva pe alt topic, se merge pe principiul"las-o ma ca merge asa".

5-Si acum piesa de rezistenta: Chiar si cu hotii nostrii ma mandresc...- Ce poti sa raspunzi la asta? Te lasa fara cuvinte. Daca am ajuns sa ne mandrim si cu faptul ca avem " hoti care-si fac bine meseria" suntem mai mult decat indreptatiti sa fim "MANDRI" ca suntem romani.

 

Nu imi place sa generalizez si nu spun ca toti romanii sunt la fel, sunt multi romani demni de respect, oameni care muncesc si incearca sa razbata in conditiile de aici. Nu cred insa ca vreunul dintre ei o sa spuna vreodata ca " e mandru de hotii din Romania". :tease:

 

P.S.Scuze pentru lungimea postului, dar ai cerut o explicatie.

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma gandeam ca mai e cazul sa detaliez, speram ca e o ironie...

1- Sunt mandru cu hotii ei- Nu stiu daca afirmatia mai are nevoie de comentarii

2- Majoritatea strainii nu-si cunosc nici propria limba-eu nu cunosc prea multi cetateni straini, dar ma intreb totusi de unde ai aceasta informatie si cat e de reala.

3-Romanii, marea majoritate, stiu cel putin inca doua limbi, pe langa romana- daca te uiti putin pe forum, ai sa constati ca MAREA MAJORiTATE a romanilor nu stiu sa scrie corect ( nu ma exclud) si mai folosesc si cuvinte pe care nu le cunosc intr-un context nepotrivit.

4-Cei mai buni meseriasi sunt romani. La care meseriasi te referi, exact? La cei care "se pricep la orice". Asta e una din caracteristicile romanului, "stie sa faca de toate" si de fapt ...nimic cum trebuie. Cum spunea cineva pe alt topic, se merge pe principiul"las-o ma ca merge asa".

5-Si acum piesa de rezistenta: Chiar si cu hotii nostrii ma mandresc...- Ce poti sa raspunzi la asta? Te lasa fara cuvinte. Daca am ajuns sa ne mandrim si cu faptul ca avem " hoti care-si fac bine meseria" suntem mai mult decat indreptatiti sa fim "MANDRI" ca suntem romani.

 

Nu imi place sa generalizez si nu spun ca toti romanii sunt la fel, sunt multi romani demni de respect, oameni care muncesc si incearca sa razbata in conditiile de aici. Nu cred insa ca vreunul dintre ei o sa spuna vreodata ca " e mandru de hotii din Romania". :o:

 

P.S.Scuze pentru lungimea postului, dar ai cerut o explicatie.

 

 

k, acum sa detaliem(tinand cont ca nu am citit ce s-a mai scris inainte), am sa-ti raspund la punctele tale:

1. Cati romani de afara au fost prinsi la furat?! putini fata de numarul real....deci isi fac bine treaba

2. Mergi in Spania si ai sa te convingi. Eu nu ma leg de greselile ortografice sau gramaticale. Si eu le fac (dar nu-i bai, m-am obisnuit)

3. E foarte reala, mergi prin Spania, Italia, Franta si ai sa te convingi. Dute in Italia(de ex) si vorbeste in spaniola, engleza sa vezi cati inteleg ce vrei

4. Nu, nu ma refer la acei buni la nimic, pardon, la toate. Ma refer la acei romani care intradevar au reusit, care au aratat strainilor ca romanii nu traiesc in colibe(si asta e reala) si spre nesimtirea lor au blocuri(chiar daca's gri), ma refer la acei romani care au demonstrat ce putem in tari unde iti faci un nume FOARTE greu(Anglia si SUA), ma refer pana si la acei romani care muncesc in constructii si "au furat" painea de la gura strainilor facand ei o cladire sau orice altceva mult mai bine si mult mai repede si culmea...pe bani mai putini(chiar daca aduce a sclavagism). Iar treaba cu "las-o ma ca merge'asa" nu mai tine nici macar la noi cand esti la patron. Poate mergea inainte, poate merge si acum la marile intreprinderi dar s-au schimbat cam multe(cel putin in privinta calitatii unui produs).

 

5. Nu e piesa de rezistenta :P dar , de ex, cand te duci in orice tara UE si ii spui ca TU ai "acel" program pe care el vrea sa si-l cumpere cu licenta ramane mut. Cand ii spui ca TU ai vazut filmul care abia peste o saptamana are premiera la Hollyood se uita in X. Apropo ai idee cam ce nationalitate au cei care au spart FBI-ul, CIA-ul si MI-6 in acelasi timp ?! Iti spun eu, erau ROMANI. Cum naiba sa nu te mandresti cand pana si la hackerit suntem printre primii 8) . Altceva, in Germania, hotii(natali) se chinuiau cu sisteme ceva mai sofisticate pentru usi, geamuri..... romanii NU. Romanii scoateau capacul de la canalizare si cu el aruncau direct in geamul securizat. Nici hotii din filmele de actiune nu se misca cu se misca romanii la furat. Chiar daca nu e un lucru bun, pana si la furat ii batem pe straini.

 

Si atunci de ce sa nu facem si noi ca Elvetia?! Aaaa, pardon, pentru ca vrea statul sa omoare agricultura cu importurile de chimicale numite alimente.

 

Pe Discovery am vazut un reportaj dintr-o piata parisiana unde culmea cei mai cumparati cartofi erau cei romanesti(chiar daca erau urati ca aspect) in detrimentul celor de la ei care erau niste frumuseti(dar erau tratati). Cum naiba sa nu fiu MANDRU ca sunt ROMAN cand Franta ne impune sa scoatem viile(nu sunt de soi :P ) dar de fapt le-am inchide lor gura cu posircile lor(mai putin sampania).

 

Hai, astept sa-mi demontezi toate punctele. :o:

 

P.S. Pana si UEFA n-a vrut doua echipe romannesti in finala, de ce oare?! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×