Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@Spider---ai dreptate au si strainii naparcile lor (eu chiar m-am mirat de cat de multe naparci exista pe "afara").

Recunosc ---am plecat din tara cu un oarecare complex de "diferenta" sa-i spun asa (nu de inferioritate), dar mi-am revenit foarte repede cand am vazut cum e lumea pe aici...

 

Si eu am plecat din tara cu ideea ca aici voi intalni doar oameni civilizati, functionari si vanzatori amabili, curatenie exemplara si toate ceealte chestii de care de obicei spunem ca in tarile civilizate exista si la noi nu.

Dar dupa un an si jumatate de stat aici mi-am dat seama ca diferentele sunt minore.

 

Apropo de discutia asta cu a fi mandru sau nu, char azi am vazut pe usa unui magazin "Belge, et fier de la'

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine corinae..nu amesteca Belgia cu restul..Bruxelles-ul arata in unele partoi mai rau ca bucurestiul in Salajan..

[snapbacca]55921[/snapbacca]

 

Din cate stiu eu Begia face parte din "restul", adica din UE (de unde esti tu mandru ca faci parte). Si sunt covinsa ca si in celelalte tari UE gasesti aceeasi mizerie in unele parti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tanjesc sa aud stiri din tara insa mi se face repede lehamite cand le deschid. Peste tot nu auzi decat despre crime oribile, furturi, tigani mediatizati cat cuprinde, incaierari de mai stiu eu ce bande, etc sa.a.m.de. Asta este imaginea despre Romania pe care televiziunile romanesti o transmit strainilor.

[snapbacca]55908[/snapbacca]

 

 

 

din pacate pare sa fie un sentiment cunoscut..... in cazul meu sotul citeste ziarele romanesti si ma tine si pe mine la curent cu unele lucruri.... la unele te crucesti, la altele te bucuri.....

cit despre faptul ca sint romanca nu m-a facut niciodata sa ma simt inferioara.... tatal meu avea o vorba "sa nu uiti sa lasi loc de buna-ziua"....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu Begia face parte din "restul", adica din UE (de unde esti tu mandru ca faci parte). Si sunt covinsa ca si in celelalte tari UE gasesti aceeasi mizerie in unele parti.

[snapbacca]55924[/snapbacca]

[/quose poate..insa am impresia ca vb cu altcineva..nu ca nu te/as lasa sa o faci,dar daca ai pretentia ca vb cu mine incepe prin a intelege un lucru.Mi/e scarba de UE asa cum mi/e scarba si de ceea ce se petrece in tara.Asa cum mi/e scarba deseori de intreaga specie umana.Am spus ca sunt mandru ca sunt EU(ich,je,me) nu tigania asta europeana numita Uniune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am plecat din tara cu ideea ca aici voi intalni doar oameni civilizati, functionari si vanzatori amabili, curatenie exemplara si toate ceealte chestii de care de obicei spunem ca in tarile civilizate exista si la noi nu.

Dar dupa un an si jumatate de stat aici mi-am dat seama ca diferentele sunt minore.

[snapbacca]55920[/snapbacca]

 

Pai daca diferentele sunt minore de ce nu locuiesti in Romania?Preferi mizeriile altora in schimbul alor tale?Sau banii pot cumpara chiar si sentimente?Sau?

E ca si cum o mama ar spune ca este mandra de copilul ei dar tocmai se duce sa il duca la orfelinat.Oca.Situatiile speciale in care nu are de ales,nu are alta oportunitate,le inteleg.Dar noi nu vorbim de copiii nostri aici si suntem atata de liberi...incat putem face cam tot ceea ce ne dorim.Si totusi...spunem una dar realitatea arata alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca diferentele sunt minore de ce nu locuiesti in Romania?Preferi mizeriile altora in schimbul alor tale?Sau banii pot cumpara chiar si sentimente?Sau?

E ca si cum o mama ar spune ca este mandra de copilul ei dar tocmai se duce sa il duca la orfelinat.Oca.Situatiile speciale in care nu are de ales,nu are alta oportunitate,le inteleg.Dar noi nu vorbim de copiii nostri aici si suntem atata de liberi...incat putem face cam tot ceea ce ne dorim.Si totusi...spunem una dar realitatea arata alta.

[snapbacca]55987[/snapbacca]

 

Nu ca ti-as datora tie vreo explicatie, sau ca ai avea tu un drept sa imi judeci actiunile, dar am plecat dintr-un motiv foarte simplu. Sotul meu este belgian. A lucrat in Romania cativa ani de zile, iar la termiarea contractului nu a reusit sa gaseasca alt job in Romania. Deci nu am prea avut de ales.

 

Oricum, suntem hotarati sa ne intoarcem mai devreme sau mai tarziu. Dupa cum vezi, u strai care a trait catva timp in Romania a invatat sa o aprecieze mai mult decat unii dintre cei nascuti acolo.

 

Asteapta sa cunosti circumstantele care duc la o actiune inainte de a o judeca. Cat despre sentimente care pot fi cumparate cu bani, probabil ale tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ca ti-as datora tie vreo explicatie, sau ca ai avea tu un drept sa imi judeci actiunile, dar am plecat dintr-un motiv foarte simplu. Sotul meu este belgian. A lucrat in Romania cativa ani de zile, iar la termiarea contractului nu a reusit sa gaseasca alt job in Romania. Deci nu am prea avut de ales.

[snapbacca]56152[/snapbacca]

Nu trebuie sa o iei in nume de rau.Nu trebuie sa imi dai mie nici o explicatie,intr-adevar.Nu iti judec actiunile.E un forum unde ne intrebam,raspundem,ne contrazicem...si din acestea eu zic ca putem invata cate putin.Eu imi sustin punctul meu de vedere si tu pe al tau.Fiecare incearca sa isi intareasca supozitia.Atata tot.

Vorbeam doar de tara noastra,de mandria de a fi roman.Mndrie pe care eu nu prea o am.Cum am zis,nu mi-e rusine de unde vin.Puteam sa fiu somalez!!!Nu sunt.Dar pentru asta nu pot sa strig sus si tare ce minunata tara si popor am cand stiu ce e acasa.Cand stiu cata rautate este in tara.Romanii traiesc intr-o stare de tensiune continua.Sunt rai.Stand in Romania te obisnuiesti cu acest sentiment,dar venind dupa cativa ani locuiti in strainatate e greu sa nu faci diferenta.De la frontiera incep necazurile,politistii vorbindu-ti pe un ton ''raspicat'',mita de care nu trebuie sa uiti.Apoi in viata cotidiana,la magazin,in restaurant,vanzatoarele care iti vorbesc rautacios,care parca nu au auzit vorba''clientul nostru stapanul nostru''.

E si normal.Nu te nasti rau,idiot sau fara scrupule.Devii asa.Te adaptezi mediului.Si mediul din Romania a fost si va ramane mult timp asa.Pentru ca fiind bun esti calcat in picioare.Doar urland si amenintand rezolvi ceva si atunci e normal sa devii si tu ca cei din jurul tau.Sigur ca exista si exceptii.Dar conturul acesta este.Prin asta ne distingem ca romani in lume.

De unde au aparut astea?Din lipsa de educatie,de informare si saracia.

Cinste oamenilor ca Eliade sau Brancusi.Dar numai lor.Nu Romaniei,nu romanilor.Nu ii merita.Ei sunt doar cateva nume iar aceste nume,plus vegetatia,fauna si monumentele care le avem,nu ne pot scoate din noroiul in care ne-am bagat.

Probabil ca printre tigani exista si oameni cu adevarat oameni.Civilizati.Avocati chiar.Dar cand spui TIGAN nu iti va veni niciodata in minte acel om care a iesit din satra si a gasit drumul cel bun in viata.Nu.Te vei gandi imediat la niste tuciurii nespalati,urat mirositori,care abia asteapta sa te insele,sa te fure.

 

Vorba aceea:''Cu o floare nu se face primavara''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unix, stii ce spune Sf. Carte? tara care isi omoara conducatorul, 50 de ani v-a avea de suferit; asta este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru dovada noastra de zel; nu toti avem ocazia si puterea sa -fugim unde este mai bine-;multi ramin sa "plateasca",daca vrei, oalele sparte; si sa stii, ca in fata lui Iisus,nu suntem de nici o nationalitate; toti suntem egali, fara avere, numai cu -pacatele noastre-; daca am suparat pe cineva, cer IERTARE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UNIX,

 

haide sa le luam la rand:

 

Rautatea este peste tot. Si aici in vest daca cineva poate sa ti faca rau gratuit iti face. In plus, legaturile de familie care de bine de rau in Romania mai exista aici sunt aproape inexistente. Daca ai o problema sau daca ai nevoie de ceva nu oti conta pe familie, iar prietenii iti sunt prieteni doar daca au vre-un interes.

 

Partea aia cu amabiltatea vanzatoarei si a functionarului public din vest poti sa o uiti. Si aici sunt la fel.

Sa iti dau un exemplu:

Cand am ajuns aici am mers cu sotul meu la primarie sa completam un formular ca sa pot ramane aici. Formularul respectiv il poate completa oricine, chiar daca nu are nici o sansa sa primeasca aprobare. Vaca de la ghiseu nu numai ca nu a vrut sa mi-la dea (negocierile le ducea sotul meu, care este belgian), dar nici macar nu a stat sa ne asculte. Daca sotul meu nu cunostea pe cineva de la alta primarie care sa ii spuna ca exista o lege 9 conform careia eu am dreptul sa raman in Belgia, n-am fi stiut nici pana in ziua de azi. A trebuit sa sune la Primarie si sa explice ca a vorbit cu advocatul lui pentru ca eu sa primesc o nenorocita de hartie ca sa fac o cerere.

Mai am si alte exemple daca vrei.

 

Sincer, eu vin in tara de cateva ori e an si nu am probleme la frontiere. Si am pasaport romanesc. E adevarat ca am si permisul de sedere in Belgia cu mie, poate asta e motivul. O sa spun ceva, cu riscul de a-mi lua borcane in cap. In momentul in care esti legal undeva si nu exista nci un fel de situatie ambigua nu cred ca se leaga nimeni de tine.

 

Chestia cu rezolvatul prin urlete se aplica si aici ca si acolo.

 

Ti-am mai spus, fiecare se dstinge in lume prin ceea ce este si este perceput ca ceea ce este.

 

Cat despre Eliade si ceilalti, ei sunt romani, sunt nascuti in Romania si faptul asta se reflecta in opera lor. Daca sa-ar fi nascut in alta parte ar fi scris altfel.

 

getasart:

Hai sa incercam sa vorbim la subiect si sa lasam citatele si proorocirile. Daca ai o opinie asupra subiectului suntem bucurosi sa o auzim.

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×