Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

STIMABILILOR!

 

Subiectul era foarte simplu... va e sau nu rusine ca sunteti ROM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corine, cred ca ar trebui sa asculti si "niste citate" cum spui tu; poate si din cauza neascultarii de "citate" ai probleme; chiar daca nu ma mai primiti intre voi, trebuie sa va spun ce gindesc; este democratie, nu?; stii care este problema? toti care a-ti plecat, spuneti ca nu este diferit fata de la noi; bine, de acord; dar cine va tine cu forta acolo? sau numai pentru faptul ca traiesti intr-o tara strina si stiu prietenii, iti da un sentiment de superioritate? te-ai gindit vreodata ca, poate noi, cei ramasi, nu toti,sigur, dar marea majoritate,avem ceva de spus?; poate nu am vrut sa plecam,sau nu ne intereseaza,pentru ca am vazut gradul de civilizatie [sau mai bine zis:asa zisul grad de civilizatie] preferam sa stam aici; vezi tu, aici, daca nu ai o bucata de pine, bati la o usa si-ti v-a da din 2-3, o bucata,dar acolo,dupa cum spui, nu ai sanse; imi inchipui, ca nici biserica ortodoxa nu este apreciata, si atunci, va mai mirati ca nu sunteti bine vazuti. Ai duhovnic,dai pomelnice pentru Sf. Liturghie, sau te intereseaza numai realizarea materiala? As ma i putea sa va spun multe;nu sunt nascuta ieri, si am si eu studii, dar in fata lui Iisus,nu au valoare decit--milostenia, rugaciunea,iertarea si dragostea pentru aproapele.

Ma indoiesc, ca voi cei de dincolo, mai aveti incredere in aceste valori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Profit de acest raspus sa va spun tie si lui cairoptus ca "a-ti plecat" se scrie cu ati "legat" deoarece este conjugarea verbului a pleca la timpul perfect compus...persoana a doua- plural!

Fara suparare!

 

 

MERCI... "Omul e supus greselii!" :)

Editat de kyroptus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corine, cred ca ar trebui sa asculti si "niste citate" cum spui tu; poate si din cauza neascultarii de "citate" ai probleme; chiar daca nu ma mai primiti intre voi, trebuie sa va spun ce gindesc; este democratie, nu?; stii care este problema? toti care a-ti plecat, spuneti ca nu este diferit fata de la noi; bine, de acord; dar cine va tine cu forta acolo? sau numai pentru faptul ca traiesti intr-o tara strina si stiu prietenii, iti da un sentiment de superioritate? te-ai gindit vreodata ca, poate noi, cei ramasi, nu toti,sigur, dar marea majoritate,avem ceva de spus?; poate nu am vrut sa plecam,sau nu ne intereseaza,pentru ca am vazut gradul de civilizatie [sau mai bine zis:asa zisul grad de civilizatie] preferam sa stam aici; vezi tu, aici, daca nu ai o bucata de pine, bati la o usa si-ti v-a da din 2-3, o bucata,dar acolo,dupa cum spui, nu ai sanse; imi inchipui, ca nici biserica ortodoxa nu este apreciata, si atunci, va mai mirati ca nu sunteti bine vazuti. Ai duhovnic,dai pomelnice pentru Sf. Liturghie, sau te intereseaza numai realizarea materiala? As ma i putea sa va spun multe;nu sunt nascuta ieri, si am si eu studii, dar in fata lui Iisus,nu au valoare decit--milostenia, rugaciunea,iertarea si dragostea pentru aproapele.

  Ma indoiesc, ca voi cei de dincolo, mai aveti incredere in aceste valori.

[snapbacca]56701[/snapbacca]

 

In primul rand ma indoiesc ca ai citit ce am postat eu pana acum. Daca ai fi facut efortul sa citesti ai fi vazut ca eu ii combat pe cei care spun de rau despre Romania. Citeste si dupa aia posteaza.

 

In al doilea rand voi astia care faceti atata parada de credinta voastra trebuie sa intelegeti ca nu ne puteti impune religia cu forta. Fiecare are dreptul sa creada sau nu. Topicul este despre a-ti fi sau nu rusine ca esti roman si chestiile religioase nu au ce cauta aici. Pentru asta exista o anumita parte a forumului numita Religie si spiritualitate in care te poti desfasura in voie.

 

In al treilea rand nu ai nici un drept sa ma judeci pentru ca nu ma cunosti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este venoie sa te cunosc; am citi ce ai scris pina acum si este de ajuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

getasart

Observ ca bati mult in partea religioasa.Nu are nici o legatura una cu cealalta,plecatul din romania cu credinta,mandria de natiunea ta cu crezul in Iisus.

Aceste valori cum spui tu nu sunt uitate sunt doar mai mult sau mai putin apreciate.Nu poti judeca o persoana dupa asa ceva.Daca te intreb de ce e e rau si nu e bine o sa imi spui ca e voia Domnului probabil.Dar oamenii au o viata.Chiar daca ea este doar drumul catre moarte.Si incearca sa si-o faca cat mai buna.Daca de-zeul lor nu i-a putut sau nu a vrut ajuta in Romania au plecat sa isi caute bunastarea in alta parte.Sau ar trebui sa ramanem in tara doar pentru ca suntem ortodocsi?Nu cred asta.Daca intr-adevar exista un de-zeu,El nu cred ca impune unde sa traiesti.Esti liber.Impunerea o dam noi,semenii nostri,societatea in care traim.

In fine,am deviat cam mult de la topic,scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unix, stii ce spune Sf. Carte? tara care isi omoara conducatorul, 50 de ani v-a avea de suferit; asta este pedeapsa lui Dumnezeu, pentru dovada noastra de zel; nu toti avem ocazia si puterea sa -fugim unde este mai bine-;multi ramin sa "plateasca",daca vrei, oalele sparte; si sa stii, ca in fata lui Iisus,nu suntem de nici o nationalitate; toti suntem egali, fara avere, numai cu -pacatele noastre-; daca am suparat pe cineva, cer IERTARE

[snapbacca]56299[/snapbacca]

getasart...

Am vazut putin cam tarziu postul acesta al tau.Hai sa fiu off topic de tot.

Ce spune Sf.Carte e real?Poate cineva demonstra ca ceea ce este scris in ea est eadevarat?Poate cineva demonstra ca exista sau a existat tot ce este relatat in Sf.Carte?Poate demonstra cineva ca nu este asa?

Te inteleg daca esti religioasa,dar pentru asta nu trebuie sa aberezi.

Vorba aia......get a life!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este venoie sa te cunosc; am citi ce ai scris pina acum si este de ajuns.

[snapbacca]56793[/snapbacca]

 

Nu este venoie? Si cum se impaca faptul ca ma judeci cu credinta de care faci atata parada? Mi se pare mie sau nu sunt compatibile?

 

Nu te obosi sa imi raspunzi pentru ca o sa te ignor oricum. Nu se poate discuta cu cei ca tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unix, daca cei care au scris in carti au gresit, inseamna ca si eu am gresit; dar daca vrei exemple concludente, citeste si Vechiul testament; si acolo sunt multe exemple de luat in seama;

Corinae,eu nu te judec; se pare ca cea carenu se poate adapta, tu esti; tie nu-ti place mai nimic; Domnul fie cu tine; :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×