Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

. Dar cred ca ai dreptate, de miine o sa fiu MINDRU, sau crezi ca ar trebui sa incep de azi ? Ca vorba 'ceea, PROSTU' NU-I PROST DESTUL DACA NU E SI FUDUL !

Apropo: nu ti-am spus sa fii mandru. Poate ca n-ai de ce inca. Dar ai putea sa-ti pui capul la contributie, sa gandesti ce ai de facut, sa pui osu' LA TREABA, sa realizezi ceva si apoi sa fii mandru de ce ai realizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IMI IUBESC TARA DIN TOT SUFLETUL :yahoo: :P,SI SUNT MANDRA CA SUNT ROMANCA,acum sunt f.departe de Romania si imi este tare dor de ea...Tara unde m-am nascut si am crescut,Scumpa mea tara... "ROMANIA"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu, noi suntem mandrii ca suntem Romani.Ne adaptam asa cu gandul asta in cap, si traim ne traim viata asa. Foarte rar sunt cei care chiar se intorc inapoi acasa.

 

Si io imi iubesc tara cu tot sufletul, deaia ma voi intoarce incurand (maxim 2 ani) sa vad cand termin si io scoala asta. Astia de aici spun ca sunt romani, dar nu ar face nimik pentru Romania. Macar sa aplice ce au invatat in strainatate(inafara de furat), in ROmania .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trist dar oare adevarat ?

Germanii si olandezii, creierele Europei?

28 Martie 2006

Calin Stoica-Diaconovici

 

Romanii si francezii ar fi printre ultimii europeni la testele de inteligenta.

 

Germanii si olandezii ar fi cei mai inteligenti dintre europeni, in timp ce romanii, bulgarii, francezii, turcii si sarbii, cele mai greoaie la minte popoare ale batranului continent.

Conform cotidianului britanic "The Times", acestea sunt concluziile celui mai recent studiu privind coeficientii de inteligenta medii pe tari, realizat de profesorul irlandez Richard Lynn, unul dintre cei mai apreciati, dar, in acelasi timp, controversati savanti in domeniul psihologiei diferentiale si al studiului inteligentei umane.

 

Topul IQ IN EUROPA

 

1. Germania 107

2. Olanda 107

3. Polonia 106

4. Suedia 104

5. Italia 102

6. Austria 101

7. Elvetia 101

8. Marea Britanie 100

9. Norvegia 100

10. Belgia 99

11. Danemarca 99

12. Finlanda 99

13. Cehia 98

14. Ungaria 98

15. Spania 98

16. Irlanda 97

17. Rusia 96

18. Grecia 95

19. Franta 94

20. Bulgaria 94

21. Romania 94

22. Turcia 90

23. Serbia Muntenegru 89

Sursa: prof. Richard Lynn, Univesity of Ulster

Articolul complet in gasiti aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

permitetimi sa fiu sceptic in privinta studiului ... cat despre subiectul topicului ...... e chestie de optica :offtopic: ... ganditiva ca sunteti vazuti de nativii tarii in care traiti de 2 ori mai rau decat va vadeti voi ! si dupa ce ati facut exercitul asta mai vb de cat de mandrii sunteti sau nu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
permitetimi sa fiu sceptic in privinta studiului ... cat despre subiectul topicului ...... e chestie de optica :o: ... ganditiva ca sunteti vazuti de nativii tarii in care traiti de 2 ori mai rau decat va vadeti voi ! si dupa ce ati facut exercitul asta mai vb de cat de mandrii sunteti sau nu :o:

Exagerezi... sunt multe cazuri, dar nu trebuie generalizat, parerea mea... :offtopic: fiecare tara si zona sunt diferite, asa cum romanii care pleaca din tara sunt diferiti... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesti ce sustine Richard Lynn, iti vine in minte vorba aia "unde-i multa minte, si prostia-i mare". Acum de minte nu sunt sigur, dar de prostie 100%. Asta in cazul in care articolul din Evenimentul Zilei reda corect convingerile lui Lynn.

 

Pentru detalii privind masurarea inteligentei, e de citit Jacques Larmat - Genetica inteligenţei, Bucuresti, Editura Stiintifică si Enciclopedică, 1977

 

Nu e de mirare ca cei mai prosti apar cei mai indepartati cultural de occident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×