Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu pe ce esantion s-a facut cercetarea lu' Lynn asta ... dar daca retin bine olimpicii nostri sunt de cele mai multe ori printre fruntasii europei ( si nu numai ) la concursurile de profil ... si

 

 

ne este rusine sau nu ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesant punct de vedere ... e adevarat unul f pesimist

realist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olimpicii nostri nu fac doua parale, pusi la o scoala din afara. aia e realitatea.

 

Esti putin cam prost informat. Olimpicii nostri au batut multi destepti de afara la funduletul gol. Olimpicii nostri chiar fac multe "parale" numai ca nu sunt apreciati in tara :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil n-ar face doua parale incepand cu educatia fizica.

Prin vest nu se face caz de olimpiade ca la noi. Este probabil un complex de-al nostru de cultura mica.

 

Am citit comentariile de pe Evenimentul Zilei. Sunt lamuritoare. Nu stiu ce o fi intentionat Lynn cu articolul, dar n-a iesit prea grozav. Daca n-o fi vreun :blink: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. In urma citiri mesajelor postate mai sus m-am hotarat sa-mi spun parerea , fara a supara cu intentie pe nici unul dintre voi. Nu am sa citez pe nimeni si nu am sa fac acuzatii la adresa nimanui ci pur si simplu am sa sintetizez un pic povestea mea. Nu am prea multa scoala, am terminat un simplu liceu de informatica, iar la admiterea la facultate am picat si nu am mai incercat niciodata. Dupa cativa ani de munca prin Romania "degeaba" am plecat in afara. A fost greu tocmai din cauza statutului pe care il avem noi ca romani dar nu m-am sfiit niciodata sa spun ca sun roman.Am muncit pe ici pe colo in diferite meseri, de la constructi, chelner , sofer, spalator de vase pana la secretara. Acum dupa 4 ani doar de stat in afara si anume Portugalia am magazinul meu de echipamente informatice, si reparatii calculatoare si merge foarte bine. V-am spus toate astea pentru a convinge anumite persoane dupa forum ca , celor care sunt romani intradevar, nu ar trebui sa le fie rusine de asta pentru ca noi suntem muncitori ambitiosi si cu o cultura mult mai dezvoltata decat a celor din west, valabil pentru toate tarile europene (daca nu s-ar fi inventat calculatorul ei nu ar sti sa faca socoteli ) . Rusine ar trebui sa le fie tiganilor , hotilor, si cersetorilor romani din tara si din strainatate. Eu am fost si sunt primit bine de socitatea din vest, este adevarat ca au fost si mici excepti, dar usor de neglijat, si nu ma sfiesc sa le spun tuturor ca sunt roman.In Romania insa, chiar daca esti la tine in tara nu ai posibilitatea sa te afirmi, sa faci ce sti si ce iti place si sa mai si supravietuiesti pe deasupra, acolo esti utilizat pe cat se poate de catre " mai mari societatii " care isi bat joc de cunostintele si munca noastra, DEOCAMDATA.

Cam atat si va saluta un "roman autentic".

 

marlboro , cred ca nu ai fost pe afara prea des sau nu ai avut ocazia sa te lovesti de invatamantul din scolile din afara, ma refer la europa ca de restul nu stiu, nivel "0".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Romania insa, chiar daca esti la tine in tara nu ai posibilitatea sa te afirmi, sa faci ce sti si ce iti place si sa mai si supravietuiesti pe deasupra, acolo esti utilizat pe cat se poate de catre " mai mari societatii " care isi bat joc de cunostintele si munca noastra, DEOCAMDATA.

Subscriu.

Felicitari! Mult succes in continuare.

Editat de carly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-e rusine unde m-am nascut, de ce sa-mi fie in fond? Ce vina am eu sau ce merit ca m-am nascut in Romania? Nu pot sa zic nici ca ma mandresc si nici ca mi-e rusine pentru ceva ce nu am putut sa controlez, si anume nasterea mea. E ca si cum ai zice ca esti mandru ca te-ai nascut cu nasul mare (cum zicea Andrei Plesu intr-un articol, cu ani in urma).

 

Nu-i inteleg pe cei care sustin ca in Romania se face mai multa scoala, ca romanii sunt mai culti, ca fetele sunt mai frumoase (le-ati vazut pe toate de pe planeta?) ca emisunea "Vrei sa fii milionar" are concurenti mai tari in Romania si altele. Sufera de complexe de superioritate care...dup aparerea mea, se trag de fapt din complexe adanci de inferioritate si vor sa pareze asta laudandu-se desantat.

 

Fiecare tara si popor are plusuri si minusuri si nu e unul mai cu mot ca altul, doar ca s-a nascut acolo.

 

La ce le foloseste romanilor faptul ca au facut mai multa teorie in liceu si facultate cand emigreaza in Europa de Vest sau SUA, unde se pune mare accent pe practica, pe puterea de a vedea lucrurile in ansamblu, de a lua decizii rapide si corecte, unde lumea e mai relaxata si neinchistata. In Romania un profesor universitar vine la catedra si dicteaza cursul iar cand a terminat pleaca si pa si pusi. Nu are dialog cu studentii de regula, e un fel de mic zeu. In State si alte tari vest-europene discuti deschis cu profii, inveti sa muncesti singur, te dai cu capul de toti peretii si ajungi sa fii stapan pe tine si pe ideile tale. De multe ori nici nu exista un raspuns exact, unicul. Fiecare isi poate sustine punctul de vedere atata timp cat are argumente logice si destepte si nu bate campii. In Romania inveti ca papagalul si pe urma redai ca morisca la examen totul ca sa uiti in cateva zile ce ai invatat. Ce e superior aici ca nu inteleg? In vest asta nu e apreciat, profii vor sa-ti vada ideile tale, talentele personale, unicitatea si nu inghit gargara fara rost si fara nimic nou. Esti o nulitate daca nu vii cu idei personale. Sistemul asta, sa te formeze ca individ unic incepe din gradinita in State si merge pana la terminarea liceului. Au cursuri de muzica, sport, echipe de teatru, pictura, dansuri moderne, ziare ale scolii, cursuri de oratorie (ca sa le dea self-confidence), fac drumetii, excursii la muzee, concerte, lucreaza benevol cu batranii din spitale etc. Fiecare copil isi dezvola talentele de mic.

 

De ce asa de putini romani licentiati se adapteaza greu in lumea occidentala? O fac, sigur ca o fac, dar mai greu fiindca exista multe complexe inradacinate in mintile lor, neputinta de a gandi pe cont propriu, de a lua decizii, de a veni cu idei noi inovatoare, de a fii cat mai relaxat si tolerant etc. Raman de regula in cercul lor de amici romani, vin cu sarmalele si tuica dupa ei si se blocheaza in barierele personale pe care le ridica singuri ca pe urma sa critice noua societate si sa vada numai negru in jur.

 

Nu zic ca Romania are numai parti negative si ca in occident e raiul pe pamant ca nu e asa. Peste tot sunt plusuri si minusuri, nu ma intelegeti gresit. Dar nici nu pot sa zic ca ma mandresc cu locul unde m-am nascut sau sa zic ca imi e rusine unde m-am nascut fiindca nu a depins de mine asta, e ceva ce nu am putut controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×