Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine. Nu ma pot mandri cu faptul ca romanii fura cu "talent si abnegatie" fara sa fie prinsi. Si nici cu faptul ca sunt cei mai buni hackeri. As fi mandra daca si-ar folosi inteligenta si cunostintele facand ceva LEGAL. Atunci as fi cu adevarat mandra de ei.

Treba cu"las-o ma ca merge asa" merge din pacate, inca, foarte bine in Romania, chiar si la patroni. Sunt foarte multi dintre cei care angajeaza lucratori fara carte de munca si ii platesc cu un salariu foarte mic. Iar acestia lucreza sau se prefac ca lucreaza (atunci cand vine seful).

Daca tot e sa vorbim de competitie cu strainii, prefer "sa-i batem pe straini" la alte capitole, nu la furat, inselat.

Cred ca este evident ca nu m-am referit la acei romani care MUNCESC in tara sau in strainate, la acei oameni care nu considera ca sunt mai buni decat toti ceilalti cetateni ai lumii s.a.m.d., atunci cand am spus ca nu avem mari motive de mandrie. Mie mi se pare totusi absurd sa ne mandrim cu lucruri care ar trebui sa ne umple de jena. Mai ales ca acestea se rasfrang si asupra celor care muncesc ca sa realizeze ceva.

Nu tin sa-ti demontez toate punctele, nu asta imi era intentia.

P.S. Am aflat ceva nou. Eu intotdeauna am crezut ca francezii au vinuri bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine. Nu ma pot mandri cu faptul ca romanii fura cu "talent si abnegatie" fara sa fie prinsi.

 

 

Nici eu nu sunt mandru cu asta dar ....asta e situatia. Inca ceva: Cati romani din cei care au reusit afara(si sunt destui) spun cu mandrie ca sunt romani?! Nici unul. Si atunci cum oare sa nu se spuna despre noi ca suntem o natie doar tigani, hoti si curve?! Poate totusi am sa apuc ziua in care Romania o sa-si ocupe locul pe care il merita cu adevarat in lume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati romani din cei care au reusit afara(si sunt destui) spun cu mandrie ca sunt romani?! Nici unul.

Sunt o gramada care au reusit afara si nu le este rusine ca-s romani.

Mai stai pe forum si o sa-i intalnesti :tease:

 

Iar tigani, hoti....sunt peste tot in lume....la noi-s mai multi datorita nivelului scazut de trai...o sa ne revenim noi in curand...... :o:

Editat de mirelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O spun pe forum?! yeah, right :tease:

Daca ai glume in program du-te la coltul vesel...nu o spun doar pe forum, o zic si in viata de zi cu zi.

Eu am parinti, frati, veri...plecati din tara si nu le este rusine ca-s romani.....daca tu iti renegi originea asta nu inseamna ca o fac toti :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca ceva: Cati romani din cei care au reusit afara(si sunt destui) spun cu mandrie ca sunt romani?! Nici unul.

 

La asta m-am referit cand am spus ca ca hotiile se rasfrang si asupra celor care muncesc. Si nu e de mirare ca nu spun cu mandrie ca sunt romani, atunci cand, doar urmarind o emisiune de stiri (roman din Romania fiind) te ingrozesti de ce se intampla la noi. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ne vad strainii ( si nu ma refer la cazuri individuale, ci la imaginea de ansamblu. )

 

Si atunci cum oare sa nu se spuna despre noi ca suntem o natie doar tigani, hoti si curve?!

Poate totusi am sa apuc ziua in care Romania o sa-si ocupe locul pe care il merita cu adevarat in lume

 

Nu stiu la ce loc adevarat te referi, dar s-ar putea ca totusi sa avem in lume exact locul pe care-l meritam. Eu sper ca vom ajunge si noi sa evoluam, astfel incat sa meritam un loc mai bun, dar deocamdata nu cred ca putem avea vreo pretentie la un alt statut. Mai avem inca prea multe de invatat si cred ca prima lectie ar trebui sa fie una de MODESTIE. Nu o sa ajungem niciodata sa evoluam daca ne transformam defectele/greselile in calitati si le fluturam ca pe un drapel.

P.S. Am vazut pe strada, odata, o scena care spune multe. O bunica (o femeie ingrijita si in aparenta bine educata ) impreuna cu nepotelul de cca 3-4 ani au trecut prin fata mea. Copilul s-a oprit , avea in mana o punga goala de pufuleti, si a intrebat-o : ce fac cu asta? La care bunica, extrem de senina, i-a raspuns cu naturalete: arunc-o pe jos.

Probabil ca, aceiasi bunica, avea sa injure cateva ore mai tarziu primaria ca e mizerie pe strazi.

No coment...

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai glume in program du-te la coltul vesel...

Azi chiar n-am chef de glume :o:

 

 

Eu am parinti, frati, veri...plecati din tara si nu le este rusine ca-s romani.....daca tu iti renegi originea asta nu inseamna ca o fac toti :tease:

 

Nu, nu le este rusine dar nici nu o spun si eu nu imi reneg nationalitatea, chiar sunt mandru ca sunt ROMAN

Editat de condors

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ares se pare ca ai o problema. Poate ca iti place sa fii umil, nu mandru. Dar e problema ta.

In Romania (si oriunde altundeva), nu vad o problema a-ti sublinia calitatile si realizarile si a plusa pe ele. Daca asta se numeste mandrie, atunci de ce sa nu fii mandru ca esti roman? Nu vezi realizari in Romania? O sa le vezi. Putintica rabdare si perspicacitate.

Incearca sa privesti problema dintr-un alt unghi si vei vedea altceva...

p

 

Draga Petru iarta-mi lipsa de perspicacitate in a nu vedea realizarile romanesti din ultimii 16 ani. Dar cred ca ai dreptate, de miine o sa fiu MINDRU, sau crezi ca ar trebui sa incep de azi ? Ca vorba 'ceea, PROSTU' NU-I PROST DESTUL DACA NU E SI FUDUL !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Petru iarta-mi lipsa de perspicacitate in a nu vedea realizarile romanesti din ultimii 16 ani. Dar cred ca ai dreptate, de miine o sa fiu MINDRU, sau crezi ca ar trebui sa incep de azi ? Ca vorba 'ceea, PROSTU' NU-I PROST DESTUL DACA NU E SI FUDUL !

Puiule, inainte sa vii cu slogane si lozinci, gandeste-te: fata de multe firme multinationale ce sa taraie si cauta scaparea de faliment in estul Europei, la noi s-au format multe companii romanesti ce s-au dezvoltat si la momentul asta investesc in exterior, chiar pe pietele pe care multinationalele anterior pomenite se taraie.

Faptul ca inca nu se vede prosperitatea la nivel national, e o chestie de timp. Si de mentalitate. Comunista. Care va trece. Cum zicea un prienen al meu: "Trebuie sa murim noi toti si sa vina copii nostrii cu ganduri de munca si castig meritat."

Si pe de alta parte cum te-ai intrebat cum am putea progresa ca tara cat timp avem (de fapt am avut) doar tradatori de tara la conducere? Putem progresa doar prin indarjire, nu prin lamentari de genul: "E mai bine la vecinu'; hai sa ma duc sa-mi dea si mie." :tease:

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe de alta parte cum te-ai intrebat cum am putea progresa ca tara cat timp avem (de fapt am avut) doar tradatori de tara la conducere?

 

Ma intreb (printre altele) cum or fi ajuns acolo. Si cum or fi rezistat atatia ani. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×