Sari la conținut
Forum Roportal
keops

2012

Postări Recomandate

:offtopic: Foarte corect.Ba mai mult ,se spune ca Domnul ne va trece ca argintul prin foc,pina ramine

curat.Nu este insa si obligatoriu sa se intimple intr-un mod traumatic.Poate ca la momentul cind masa

critica va fi atinsa,respectiv numarul celor cu inima neconditionat deschisa,un val de iubire va exploda in lume,schimbind total constiinta individuala si de grup.Astept si eu cu mare nerabdare acest moment,si de ce nu,ma consider in apocalipsa pe drumul schimbarii mele fundamentale.

 

P.S.: Am citit pe internet ca in sanul unei comunitati se decretase o data ca fiind sfirsitul lumii,probabil de

un calauzitor al lor.Cu o zi inainte,cei avuti si-au impartit bunurile,toti s-au urcat pe un deal si au asteptat

sfirsitul lumii(probabil dormind).Dimineata era "dimineata in alta viata", soarele stralucea si teapa era inalta.

 

Va pup.Doamne ajuta.Namaste.

E buna povestea.Iubirea de care vorbesti este deja in tine si te va inghiti fara scapare.Atunci vei FI.Teapa de care vorbesti o fi fost inalta insa in 78 mi se pare in america latina 50000 de oameni s-au sinucis pentru ca voiau sa fie aici si acum cu Dumnezeu.Teapa in cazul lor nu stim daca a fost inalta sau lunga.Ramane sa aflam si noi.Pace si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prostii. Asa s-a spus si in 2000, ca vine sfarsitul, ca la la la. Total aberatii. Avem multi ani de trait, nu mai ascultati prostiile unora si ale altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident. Mai sunt cu aproximatie 4miliarde de ani pana la distrugerea Sistemului Solar (si numai a lui), pentru ca se cunoaste ca :`nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se conserva` e aplicabila in cadrul Universului :offtopic:

 

Bine, sa consideram explozia Soarelui `apocalipsa` de care vorbiti voi, dar de aici si pana la a vorbi de cartulia cre(s)tina cu povesti (biblia) e cale lunga, dragi prieteni. Suntem in 2006 si voi inca mai credeti intr-o carte? Va sunt spuse `adevaruri` fara puncte solide, nici macar Biblia nu se stie daca a avut autori intregi la cap. Nu va mai faceti voi probleme cu apocalipsa, ca vine Satan pe pamant, ca vine fi-su, ma-sa, tac-su, sau soacra-sa ca ajungeti sa fiti mai penibili decat niste copii de gradinita.

 

Sunt trist cat vad atata ignoranta in jurul meu, atatia bastrani care se duc la bisrica de frica sa nu stea `viata viitoare` la cazan :| Hai, dati-o dracu! E prea deplasat.

 

Sau gasirea de coincidente in orice, cititi invers, pe diagonala, ca poate cine stie, gasiti ceva care seamana :|

 

Sfatul meu: rezolvati un rebus si cititi pe diagonala cuvinte sataniste care prezic sfarsitul lumii.

 

Sa fim seriosi, va credeam mai intregi la bibilica.... :o:

 

 

PS: postul asta e dedicat tuturor crestinilor care cred ca in 5,10,15,20, x, oricare ar fi x < 4miliarde de ani va veni `apocalipsa`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prostii. Asa s-a spus si in 2000, ca vine sfarsitul, ca la la la. Total aberatii. Avem multi ani de trait, nu mai ascultati prostiile unora si ale altora.

 

Tin sa iti reamintesc ca actiunile universului nu necesita acceptul tau.

Evident. Mai sunt cu aproximatie 4miliarde de ani pana la distrugerea Sistemului Solar (si numai a lui), pentru ca se cunoaste ca :`nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se conserva` e aplicabila in cadrul Universului :offtopic:

 

Bine, sa consideram explozia Soarelui `apocalipsa` de care vorbiti voi, dar de aici si pana la a vorbi de cartulia cre(s)tina cu povesti (biblia) e cale lunga, dragi prieteni. Suntem in 2006 si voi inca mai credeti intr-o carte? Va sunt spuse `adevaruri` fara puncte solide, nici macar Biblia nu se stie daca a avut autori intregi la cap. Nu va mai faceti voi probleme cu apocalipsa, ca vine Satan pe pamant, ca vine fi-su, ma-sa, tac-su, sau soacra-sa ca ajungeti sa fiti mai penibili decat niste copii de gradinita.

 

Sunt trist cat vad atata ignoranta in jurul meu, atatia bastrani care se duc la bisrica de frica sa nu stea `viata viitoare` la cazan :| Hai, dati-o dracu! E prea deplasat.

 

Sau gasirea de coincidente in orice, cititi invers, pe diagonala, ca poate cine stie, gasiti ceva care seamana :|

 

Sfatul meu: rezolvati un rebus si cititi pe diagonala cuvinte sataniste care prezic sfarsitul lumii.

 

Sa fim seriosi, va credeam mai intregi la bibilica.... :o:

PS: postul asta e dedicat tuturor crestinilor care cred ca in 5,10,15,20, x, oricare ar fi x < 4miliarde de ani va veni `apocalipsa`

Cu atat mai putin are nevoie de acceptul sau consideratia ta indiferent de calculele care te asigura pe tine ca totul este si va fi ok.Sfatul meu este sa incepi sa iti pui intrebari iar cand iti poti raspunde cat de cat coerent sa dai verdicte.Aici nu faci decat sa faci o suma de afirmatii pe care le-ai auzit la o partida de consumarea licorii a carui nume iti face atata placere de il porti cu tine chiar si ca id pe net.

Asta nu inseamna ca eu sau altcineva detine certitudinea a celor ce vor urma.

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iaonide: tocmai, eu mi-am pus intrebari, mi-am gasit rapunsuri, ceea ce crestinii, sau ca sa zic asa cum imi place mie, cretinii, nu isi pun nici un fel de intrebari,. Asa au fost invatati, gata. Asta o sa creada pana mor. Si isi fac iluzii, ca vina apocalipsa, ca vine potopul, ca da dumnezeu in stanga si in dreapta si face si drege...nimic mai aberant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit intr-o revista de fizica si pe net ca exista o teorie care zice ca in anul 2012 sistemul solar se va alinia pe galaxie, timpul va inceta sa mai existe si vom trece in a 4-a dimensiune si gandurile noastre se vor manifesta instantaneu. teoria se bazeaza pe date stiintifice de fizica/metafizica/astrologie (vezi rezonanta schumann). voi ce ziceti? credeti ca exista adevar in aceste lucruri?

cred ca:

dincolo, de aceste "studii" omenirea a asteptat intotdeauna sfarsitul acestei vieti pe pamant, in parte si datorita apocalipsei lui Ioan, dar si firii lui supestitioase cu care a fost "inzestrat".

daca imi aduc aminte cine, in evul mediu la fiecare sfarsit de secol, oamenii astepta un sfarsit...care nu a venit niciodata.

sigur ,insa istoria te invata ca toate lucrurile au un inceput si un sfarsit, pentru ca mai tarziu lucruriloe sa se repete intr=un fel sau altul,.

poate ca viata mamei noastre Geea se va sfarsii, insa totul trebuie raportat la timpul universului , adeca milioane de ani !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iaonide: tocmai, eu mi-am pus intrebari, mi-am gasit rapunsuri, ceea ce crestinii, sau ca sa zic asa cum imi place mie, cretinii, nu isi pun nici un fel de intrebari,. Asa au fost invatati, gata. Asta o sa creada pana mor. Si isi fac iluzii, ca vina apocalipsa, ca vine potopul, ca da dumnezeu in stanga si in dreapta si face si drege...nimic mai aberant.

 

 

 

 

 

Daca tu ti-ai pus intrebari,si tot tu ti-ai raspuns...atunci te-ai intrebat cum a aparut viata pe acest pamana,sau cum a aparut el?Aceste sunt intrebari la care nu putem raspude prin stiinta,sau alte metode,numa ce ca exista Dumnezeu,si daca tu nu crezi nu cred ca contesti cu rautate acest lucru(cel putin asa mi sa parut mie cand ai spus "Cretinii")

 

Scuzati-ma pentru greseli dar tastatura mea nu ma asculta... :stars: :blink:

 

Si de asemenea pentru cacofonie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iaonide: tocmai, eu mi-am pus intrebari, mi-am gasit rapunsuri, ceea ce crestinii, sau ca sa zic asa cum imi place mie, cretinii, nu isi pun nici un fel de intrebari,. Asa au fost invatati, gata. Asta o sa creada pana mor. Si isi fac iluzii, ca vina apocalipsa, ca vine potopul, ca da dumnezeu in stanga si in dreapta si face si drege...nimic mai aberant.

Si eu apreciez acest joc de cuvinte insa il scriu cre(s)tinii.Nu sustin ca am surse care sunt 100% de incredere intr-o problema atat de controversata ca sfarsitul lumii.Insa cred ca te prea hazardezi dand verdicte globale si incercand discursuri virulente.Daca ai fi intrebat intradevar ai fi gasit in tine raspunsul ca cel care te locuieste si se bucura de fiecare respiratie a ta nu are nevoie de aprobarea ta sau de intelegerea ta.Pur si simplu este cu tine.Daca nu ar fi cu tine nu ai putea afirma nimic pentru ca ai fi tarana.Fara el esti NIMIC doar elementele primordiale care nu pot fi convinse sa stea impreuna prea multa vreme dupa ce esti doar tu singur(realmente singur).Salut iar si numai bine iti doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok,dar invate-ne tu altceva!

eu,o "cretina",sunt dispusa sa iti ascult argumentele!

subscriu ! :blink:

semnat:un crestin-democrat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestini- Cretini..... nu ti-e rusine???

Cum indrajnesti? Parca credeam ca traim intr-o tara democrata si fiecare isi alege credinta sa.... nu importa vrea sa devina cretin sau nu. Tu ce religie ti-ai ales? Ca sa stiu cum sa te judec.... Sau esti ateu? si CREZI in stiinta si faptele date de aceasta. Nu cred ca e bine sa judeci astfel oamenii dupa credinta si sa-i numesti cretini, dar oricum aceasta e opinia ta si eu nu o respect.

 

Acum revenind la topic, cred totusi ca ceva se va intimpla, adica sfirsitul oricum va veni dar ce ma enerveaza cumplit e faptul ca noi contribuim la accelerarea venirii lui. Cu distrugerea in continuare a stratului de ozon sigur sfirsitul e FFFFoarte aproape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×