Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:( :jester:

Te uiti la emisiunea Vanatorii de mituri ? au facut un test pe mazare ;au construit cateva sere. in care au pus ghivece cu mazare.

Mazarea era tratata preferential cu muzica clasica, rock...iar in alta sera zi de zi cei de la emisiunea aceasta urlau la plante :doh: :cheer: .

Dupa cateva saptamani s-a ajuns la concluzia ca muzica clasica stimuleaza cresterea plantelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te uiti la emisiunea Vanatorii de mituri ? au facut un test pe mazare ;au construit cateva sere. in care au pus ghivece cu mazare.

Mazarea era tratata preferential cu muzica clasica, rock...iar in alta sera zi de zi cei de la emisiunea aceasta urlau la plante :doh: :jester: .

Dupa cateva saptamani s-a ajuns la concluzia ca muzica clasica stimuleaza cresterea plantelor.

a dracu mazare melomana, stie ce-i frumos! :( ca doar nu era sa-si zdruncine capul pe rock, dar pamantul oare cu ce l-au stimulat ca sa nu mucegaiasca?Ca asta era de fapt intrebarea initiatoarei topicului :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
amuzant era ca din prima pagina a forumului se vedea " Cum sa-mi ingrijesc bonsaiul ? Master of Disaster" :jester:

 

Mie toti bonzaii mi-au murit (nu stiu le-or fi cazut frunzele din cauza anotimpurilor dar altele nu le-au mai crescut)

 

Repeta dupa mine : BON-SAI :jester: cu "S" de la sapun.

 

Chestia cu muzica mi se pare logica dar in orice caz nu tine loc de alte ingrijiri. Pur si simplu mediul in care canta muzica rock era plin de vibratii puternice => poluare fonica intensa (zic asta desi imi place muzica acestui gen :)) pe cand medioul cu muzica clasica e ca si un mediu fara muzica ....

Oricum lasati muzica pentru ca nu este nici pe departe suficienta pentru a va mentine bonsaii in viata.

Eu am dat solutie la chestia cu mucegaiul, dar nu a raspuns nimeni sa zica daca a folosit-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor !

 

Am o maaaare problema. Am un bonsai de tip ulm (Ulmus parvifolia). Sunt foarte trista fiindca de o vreme si-a lasat frunzele, i se ingalbenesc frunzele. Nu am gasit foarte multa documentatie despre ulm ca bonsai pe internet, poate nu am cautat unde trebuie, insa as dori sa va rog sa imi dati niste sfaturi ce sa fac. E primul meu bonsai si nu as vrea sa il pierd. Tare mult il iubim, eu si sotul meu. Are crengutele dese si frunzulite prea putine. Credeti ca ar trebui sa il tund si sa il las sa cresca frunzele de le zero? Daca stiti site-uri de internet unde as putea citi despre ulm ca bonsai v-as multumi foarte mult.

 

Va rog frumos ajutati-ma !!!

Va multumesc anticipat tuturor.

 

Anamaria Blidar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat bonsai azi. :flowers: :jester: :jester: si sper sa imi tina de urat, de acum incolo, k la cat de singur si de prapadit is... :yahoo: anyway, poate o sa ma ajutati si pe mine cu info, cei care stiti, si aveti timp sa raspundeti multumesc :jester:

post-78398-1175171601_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Eu am dat solutie la chestia cu mucegaiul, dar nu a raspuns nimeni sa zica daca a folosit-o.

 

 

Master, stiu ca sunt offtopic, dar tot plante sunt si ei : am niste viermisori/gandacei albi la cactusi si nu stiu cum sa scap de ei!!! HELP!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pune tutun de la cateva tigarri in apa ,lasa la macerat si stropeste ..............nu exagera!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×