Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Ingrijirea bonsaiului

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
132 replici la acest subiect

#1 DSpawn

DSpawn

Trandafir

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStrica
  • 460 mesaje

Scris 26 October 2005 - 02:15 PM

Care stiti cam cat costa un bonsai si cam in ce consta ingrijirea lui.
De mult vreau sa-mi iau unu...
  • 0

#2 amonis

amonis

Lalea

• Advanced Member
  • StricaStricaStrica
  • 208 mesaje

Scris 26 October 2005 - 02:43 PM

Eu mi-am facut singura bonsai. Am luat sfaturi de pe net si am reusit sa modelez doi bonsai. Unul din ficus Benjamina si unul din arbore de cauciuc. Cer multa rabdare si pricepere. Poti sa-ti cumperi un bonsai la preturi cuprinse intre 500.000 si cateva milioane. Ingrijirea lui nu este dificila daca este o planta sanatoasa. Trebuie sa ai mare grija cand il cumperi, daca te hotarasti iti dau detalii. :)
  • 0

#3 DSpawn

DSpawn

Trandafir

• Gold Member
  • 460 mesaje

Scris 26 October 2005 - 02:47 PM

Mersi amonis
As dorii mai multe informatii despre ingrijirea lui daca se poate :)
  • 0

#4 amonis

amonis

Lalea

• Advanced Member
  • StricaStricaStrica
  • 208 mesaje

Scris 26 October 2005 - 03:08 PM

Uite un articol care ar putea sa te ajute, este luat de pe net si pe mine m-au ajutat sfaturile cuprinse aici.

"Majoritatea Bonsailor sunt "pierduti" din cauza udarii incorecte. Durata intre doua udari variaza in functie de umiditate, tip de sol, marimea ghiveciului si conditiile atmosferice. Dar in general ei trebuiesc udati sau stropiti la 1-2 zile. Se recomanda respectarea unui program de udare: dupa amiaza tarziu, la aceeasi ora. Insa, ca si uscaciunea, apa prea multa poate fi si ea daunatoare. Pentru ca Bonsaiului sa-i mearga bine, solul trebuie sa fie umed, nu imbibat cu apa si nici uscat. Regulile de fertilizare difera de la o specie la alta, dar in general se administreaza la 2-4 saptamani in perioada de crestere. Trebuie sa aveti grija ca ingrasamantul sa fie folositpe sol umezit si niciodata pe sol uscat. Periodic (la 2-3 ani, primavara) trebuie sa transplantati micul copacel in alt ghiveci, pentru ca are nevoie de sol proaspat si de suficient spatiu pentru radacini asa incat sa se poata dezvolta bine. In momentul transplantarii nu lasati radacinile uscate si aveti grija sa le udati la sfarsitul transplantarii. De asemenea, fertilizarea se poate relua dupa 3-4 saptamani.
Bonsaiul poate fi atacat ca orice alta planta de insecte sau se poate imbolnavi in cazul unei ingrijiri incorecte. Exista insa spray-uri insecticide si diverse alte substante care sa va ajute sa luptati impotriva lor. Taierile si tunderile la Bonsai sunt foarte importante, dar trebuie sa aveti grija sa nu taiati toate crengutele tinere in acelasi timp. Daca scurtati radacinile nu va asteptati la o crestere a coroanei. Crengile se modeleaza (se rasucesc, se scurteaza, se sustin cu sarma, etc.) in functie de imaginea care se doreste a fi obtinuta. La momentul potrivit toate aceste "ustensile ajutatoare" se desprind cu grija pentru a nu rani copacelul.
Daca doriti sa aveti un bonsai de interior puteti sa lucrati cu urmatoarele specii: ficus, azalee, gardenia sau pin de Norfolk. O azalee altoita si condusa sub forma de bonsai va fi o incantare. Acesti bonsai pot fi tinuti afara in locuri semiumbruite atata timp cat temperatura nu scade sub 16 grade C. Atunci cand sunt tinuti in casa, lumina trebuie sa vina dintre sud, vest sau est si sa fie filtrata pentru ca nu suporta lumina directa. Daca doriti sa aveti bonsai pe care sa-i pastrati mereu in afara casei sau in gradina, aveti nenumarate specii din care sa va alegeti ceea ce doriti. In regiunile nordice cu ierni reci, bonsaii de exterior trebuiesc protejati de inghet. Ii puteti pastra pe perioada iernii in spatii neincalzite, timp in care ii udati o data pe saptamana. "
:crazy:

Zilele urmatoare iti mai trimit cateva articole :)
  • 0

#5 ingerashu

ingerashu

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 172 mesaje

Scris 27 October 2005 - 04:16 PM

Uite un articol care ar putea sa te ajute, este luat de pe net si pe mine m-au ajutat sfaturile cuprinse aici.

"Majoritatea Bonsailor sunt "pierduti" din cauza udarii incorecte. Durata intre doua udari variaza in functie de umiditate, tip de sol, marimea ghiveciului si conditiile atmosferice. Dar in general ei trebuiesc udati sau stropiti la 1-2 zile. Se recomanda respectarea unui program de udare: dupa amiaza tarziu, la aceeasi ora. Insa, ca si uscaciunea, apa prea multa poate fi si ea daunatoare. Pentru ca Bonsaiului sa-i mearga bine, solul trebuie sa fie umed, nu imbibat cu apa si nici uscat. Regulile de fertilizare difera de la o specie la alta, dar in general se administreaza la 2-4 saptamani in perioada de crestere. Trebuie sa aveti grija ca ingrasamantul sa fie folositpe sol umezit si niciodata pe sol uscat. Periodic (la 2-3 ani, primavara) trebuie sa transplantati micul copacel in alt ghiveci, pentru ca are nevoie de sol proaspat si de suficient spatiu pentru radacini asa incat sa se poata dezvolta bine. In momentul transplantarii nu lasati radacinile uscate si aveti grija sa le udati la sfarsitul transplantarii. De asemenea, fertilizarea se poate relua dupa 3-4 saptamani.
Bonsaiul poate fi atacat ca orice alta planta de insecte sau se poate imbolnavi in cazul unei ingrijiri incorecte. Exista insa spray-uri insecticide si diverse alte substante care sa va ajute sa luptati impotriva lor. Taierile si tunderile la Bonsai sunt foarte importante, dar trebuie sa aveti grija sa nu taiati toate crengutele tinere in acelasi timp. Daca scurtati radacinile nu va asteptati la o crestere a coroanei. Crengile se modeleaza (se rasucesc, se scurteaza, se sustin cu sarma, etc.) in functie de imaginea care se doreste a fi obtinuta. La momentul potrivit toate aceste "ustensile ajutatoare" se desprind cu grija pentru a nu rani copacelul.
Daca doriti sa aveti un bonsai de interior puteti sa lucrati cu urmatoarele specii: ficus, azalee, gardenia sau pin de Norfolk. O azalee altoita si condusa sub forma de bonsai va fi o incantare. Acesti bonsai pot fi tinuti afara in locuri semiumbruite atata timp cat temperatura nu scade sub 16 grade C. Atunci cand sunt tinuti in casa, lumina trebuie sa vina dintre sud, vest sau est si sa fie filtrata pentru ca nu suporta lumina directa. Daca doriti sa aveti bonsai pe care sa-i pastrati mereu in afara casei sau in gradina, aveti nenumarate specii din care sa va alegeti ceea ce doriti. In regiunile nordice cu ierni reci, bonsaii de exterior trebuiesc protejati de inghet. Ii puteti pastra pe perioada iernii in spatii neincalzite, timp in care ii udati o data pe saptamana. "
:haha:

Zilele urmatoare iti mai trimit cateva articole :clap:

bun articol.am mai fost invatata ca nu trebuie sa fii bland cu bonsaiul.eu una vorbesc cu florile mele, le pup,le giugiulesc sa creasca frumos.cu bonsaiul sunt mai rece.si ii merge foarte bine.
  • 0

#6 amonis

amonis

Lalea

• Advanced Member
  • StricaStricaStrica
  • 208 mesaje

Scris 28 October 2005 - 08:15 AM

Asa cum am promis uite un articol despre udarea bonsailor:

"Udarea bonsailor
Udarea reprezinta cheia succesului īn arta cresterii bonsailor. Cei mai multi bonsai care mor (desi as prefera a spune "care intra īntr-un dormans permanent") sunt pierduti ca urmare a deshidratarii, fie prin lipsa udarii, fie prin mentinerea lor un timp prea īndelungat īntr-un mediu cu umiditate scazuta (īn interior).
Diferitele categorii de soluri ce se usuca īn proportii diferite, cerintele plantelor fata de apa care difera de la o specie la alta si chiar marea varietate a vaselor (ca forma, marime, materiale din care sunt executate) ce determina uscarea solului īn mod diferit, face necesara verificarea regulata a fiecarui vas īn parte pāna va veti familiariza cu comportamentul fiecarei plante. La extrema cealalta, udarea prea abundenta poate provoca daune plantelor la fel de repede.
Este importanta gasirea unui raport corect īntre sol, apa si aer, astfel īncāt sa se poata obtine dezvoltarea unui sistem radicular sanatos si astfel, a unui bonsai sanatos.
Udarea realizeaza pentru bonsaiul vostru trei lucruri:
Īn primul rānd, cel mai evident, aprovizionarea cu apa.
Īn al doilea rānd, apa ce se scurge prin sol transporta substantele nutritive de care planta are nevoie si īndeparteaza sarurile acumulate īn exces.
Īn al treilea rānd, cel mai putin evident, prin scurgerea apei sunt īndepartate din sol gazele rezultate īn urma procesului de respiratie de la nivelul sistemului radicular si este introdus aer proaspat.
Oamenii īnclina sa creada ca procesul de transpiratie al plantelor are loc īn frunze, dar daca acest lucru ar fi adevarat, cum ar putea o planta care a fost īn īntregime retezata, sa se refaca din radacini? Primii cātiva centimetri de sol au un rol crucial pentru toate functiile plantelor; chiar si puternicul stejar īsi procura cea mai mare parte a hranei, a apei si a aerului necesar respiratiei, din stratul superficial al solului. Acesta este motivul pentru care un profil subtire de sol ne permite cultivarea si cresterea bonsailor īn asfel de vase putin adānci. Porozitatea solului utilizat la bonsai permite o drenare rapida a apei si un mai bun schimb de gaze la nivelul sistemului radicular; de aceea solul pentru bonsai are o structura granulara ce ajuta la dezvoltarea unei retele dense de radacini ce sustine masa frunzisului.
Un vechi proverb japonez spune sa uzi de trei ori: o data pentru vas, o data pentru sol si o data pentru planta. Mergānd īnainte si īnapoi prin colectia voastra de bonsai, de trei ori, veti permite ca vasul si solul sa absoarba necesarul de apa, ramānānd īn acelasi timp si o cantitate de apa suficienta pentru planta. Nu udati numai solul. Toate partile plantei absorb apa īn diferite procente; 35% din apa absorbita de o planta nu are nici o legatura cu sistemul radicular al acesteia.
Curatarea aparatului foliar īmpiedica praful si agentii poluanti sa īmbācseasca stomatele sau alveolele necesare respiratiei, aflate īn frunzele plantei. Desigur, ploua, dar este ploaia suficienta pentru a avea o buna infiltrare a apei? Paza buna trece primejdia rea; udati oricum. A plouat toata saptamāna? Ridicati o parte a vasului pentru a īmbunatati drenajul. Sa folosim furtunul pentru a uda? O presiune prea mare a apei poate arunca pamāntul afara din vas; e bine sa aveti un pistol pentru stropit cu functii multiple, adecvat pentru diferite necesitati (procurati-va unul cu jet ceata, ideal pentru curatarea frunzisului). Aveti īn vedere faptul ca, daca furtunul a stat īn soare cateva zile, primul jet poate, la propriu, sa opareasca planta.
Aproximativ o data pe saptamāna, udati plantele prin imersarea vaselor īn apa pāna cānd nu mai ies bule de aer la suprafata apei. Acest procedeu asigura udarea integrala si permite vasului si solului imbibarea la capacitatea lor maxima, facānd astfel mai usoara mentinerea umiditatii necesare tot restul saptamānii (acesta poate fi cel mai bun sfat, īn special pentru amatori). Udati dimineata devreme. Daca nu, puteti uda si īn cursul zilei sau spre seara, dar trebuie acordata o mare atentie bolilor si daunatorilor la care frunzele devin mai sensibile. Plantele nu respira la temperaturi mai mari de 35°C, astfel ca daca veti uda īn mijlocul zilei, veti provoca o racire temporara a frunzisului, ce va permite ca umiditatea din frunze sa se piarda prin "expiratie", proces nedorit, contrar obiectivului propus. Daca apa ramāne pe frunze īn perioada din mijlocul zilei, aceasta actioneaza ca o lentila, provocand arsuri frunzelor. Puteti īnvinge toate aceste probleme udānd dimineata foarte devreme, si va veti oferi astfel cāteva minute de īncāntare alaturi de bonsaii vostri. Iar acestea pot cu adevarat īnvinge stresul!
Daca aveti bonsai īnfloriti, nu udati florile; acest lucru poate duce la ofilirea lor instantanee...
Udarea este cea mai importanta parte a īngrijirii bonsailor. Udarea lor este o aptitudine ce se īnvata, se dobāndeste. Īn Japonia unui ucenic i se va da o pereche de foarfeci pentru tunsul ramurilor chiar din prima sa zi, dar nu i se va permite sa se ocupe de udat īn urmatorii poate patru ani! "

Aceast mesaj a fost editat de amonis: 28 October 2005 - 08:15 AM

• 0

#7 DSpawn

DSpawn

Trandafir

• Gold Member
  • 460 mesaje

Scris 28 October 2005 - 10:19 AM

Eu caut ceva de genu asta .... da nu am vazut pana acum pe nici unde...
Daca stiti careva cam pe la ce pret se invarte si daca am shanse gasesc prin Romania?

Imagine adaugata

Mersi amonis pentru toate informatiile
  • 0

#8 ingerashu

ingerashu

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 172 mesaje

Scris 28 October 2005 - 03:38 PM

Eu caut ceva de genu asta .... da nu am vazut pana acum pe nici unde...
Daca stiti careva cam pe la ce pret se invarte si daca am shanse gasesc prin Romania?

Imagine adaugata
Mersi amonis pentru toate informatiile

eu una am vazut asa ceva in bucuresti de fapt pe sos bucuresti-ploiesti la cris garden.pretul era pe masura.unpomisor micutttt era vreo 500000 lei.eu una l-am primit.
  • 0

#9 d3rutat

d3rutat

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 31 October 2005 - 09:03 PM

Daca doriti mai multe informatii, puteti sa accesati site-ul http://www.bonsaiclub.ro

Aceast mesaj a fost editat de d3rutat: 31 October 2005 - 09:08 PM

• 0

#10 J0'

J0'

i wanna live forever.. so far, so good :)

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 2286 mesaje

Scris 13 November 2005 - 08:34 PM

si io am bonzai ... il ingrijesc k o planta normala .. are doar 1 luna de cand l-am cumparat .. am sa iau instructziunile care le-am gasit aici :D si sper k intr-o zi sa arate exact asa de mumos k si ala din foto ;) ;)" :)
  • 0