Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu un bonsai, pe neme Bonsi, care a cam chelit in ultimul timp dar am cautat informati si am aflat ca, specia lui bonsi, Ulmus, are un moment de repaus pe vremea asta , dar va inmagurii in scurt timp :) Un site care e superpt bonsai www.decoflora.ro ma credeti sau nu , l-am luat de pe cutia unui fertilizant de plante verzi pe nume SUBSTRAL care vad ca progreseaza (fertilizantul e sub forma de pastile)Eu lam luat de la selgros.

 

Iubeeeesc bonsaii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un ulm, pe nume Bonsi si am si eu probleme cu ingalbenirea frunzelor, dar am citit ca in perioada aceasta a anului ulmii ,, chelesc" dar dupa o scurta perioada de timp le dau muguri. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un bonsai pe nume Bonsi, care ete ulm. Il am de o luna si ceva si am citit mult despre toate felurile de bonsai. Daca aveti vreo intrebare, e-mailul meu este: andrutzatrandafir@yahoo.com. Voi mai intra pe acest site. :P

post-194908-1232982897_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai dar tu ori esti balbaita ori ai memoria foarte scurta. Ai scris deja 3 mesaje toate aproape identice, despre acelasi bonsai amarat care a chleit.

Ia lecitina, ca sa-ti amintesti ce ai scris pe forum... nu de alta dar atatea mesaje clone devin deja flood.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu imi vine sa cred cati pasionati de bonsai si pe aici!

cred ca cel mai bine e sa urmati niste cursuri de bonsai. au inceput si pe la noi sa se practice asa ceva sunt foarte interesante si chiar ajuta daca ai un bonsai. eu acum am 4 bonsai si le merge foarte bine ;D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu un bonsai Carmona care acum arata f bine. I-am pus si nume: Jiraikotzu :roll: L-am primit de doua zile dar nu ma pot hotara sa il ud sau nu. Are multe frunze si dupa cate am cercetat e sanatos. Cred ca il ud azi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uda-l atunci cand pamantul se usuca la suprafata. Nu uita sa-l pulverizezi periodic (la interval de 2-3 zile) pe frunze cu apa la temperatura camerei - adica nu foarte rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bonsai inseamna mai mult decit un pom in tava. Inseamna arta, stinta si filozofie.am si eu o colectie de bonsai. Imi pare bine ca am dat de voi.Poate puneti si poze cu ei+de cit timp ii aveti. Ar fi interesant

Editat de corvus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi insemnand tot ce zici tu, dar e greu pentru un incepator. Eu am o Carmona si acum iarna nu i-a convenit aerul o perioada. In rest vad ca ii cresc de nebuni niste lastari si nu stiu daca sa-i tai, sa astept ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i taia lastarii deocamdata. Mai asteapta sa se mai incalzeasca un pic. Taierile de corectare a coroanei se fac primavara intre martie si aprilie.

Pulverizeaza-l mai des pe ramuri cu apa la temperatura camerei. Il vei ajuta sa-si refaca frunzisul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×