Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

auzi ,am gasit acuma niste linkuri , neaparat trebe sa-l vezi pe primul:

http:/www.bonsai-suisse.ch/ - asta e ceva de neimaginat;apoi http:/www.ffb-bonsai.org/ ( asta e situl la Federatia Franceza de Bonsai) Doamne , daca te uiti pe primul link care ti l-am dat , la bonzaii de exterior , crede-ma o sa mori e ceva superb , ce n-am mai vazutsi in plus la rubrica contact , iti zice ca nu are catalog cu bonsaii , pt ca fiecare piesa care o are , e unica -

 

am mai gasit un link , ca sa vezi niste poze cu preturi de curiozitate:

http://perso.wanadoo.fr/arbo-phil/ si inca altul care ar fi clasat dupa mine pe locul 1 sau 2 :

http://www.penjing-bonsai.com

Toate sunt in franceza, pt ca locuiesc in Franta si cred ca oricum o sa intelegi strictul necesar din ce scrie, daca nu , ma intrebi si iti traduc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare... daca plec din localitate pot sa iau bonsaiul cu mine sau ii face rau daca il deplasez hai hui? Daca ramane acasa, are cine sa il ude

 

 

Buna! Nu cred ca are nimic daca iti iei bonsaiul cu tine si stii de ce?Anul trecut la hotelul unde lucram, era un om mai in virsta ca si client si pretena mea cea mai buna care lucra si ea acolo, stiind ca aveam bonsai , ma suna la receptie sa vin pina intr-o camera , si ce vad acolo:.......3 bonsai! Omul acela a venit pt o saptamina la hotel cu bonsaii dupa el; dar cel mai interesant era , ca colega mea , il vedea in fiecare dimineata cind iesea din camera lui cu o cutie in care isi punea bonsaii si se ducea sa ii plimbe si apoi venea inapoi ( pe bune, nu glumesc). Deci , cred ca nu are nimic daca ti duci cu tine, vaziand cit de mult isi iubea omul asta plantele ( si colegii care rideau de el ca isi plimba bonsaii!!!!! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru raspuns. Am sa-l iau atunci cu mine si dupa ce ma intorc am sa-ti scriu cum i-a mers si daca s-a simtit si el la fel de bine ca si mine. Nu il am de multa vreme dar mi-e foarte drag de el si inca nu stiu la ce este sensibil si la ce nu. Citesc pe net diverse si incerc sa aflu cat mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca daca il ei cu tine sa nu pateasca nimic, ca dupa aia sa nu zici ca a fost din cauza mea. Dar hai sa nu cobim, ca doar n-are de ce sa nu-i mearga bine daca e cu tine, stiu doar ca sunt extremi de sensibili, acu , cine stie , poate io sa-i placa sa calatoreasca si el putin, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 3 bonsai de aproximatin 2 luni.In primele saptamani am crezut ca ii voi pierde deoarece s-au ingalbenit si s-au scuturat dar acum au crengute si frunze noi.

Din pacate crengutele noi sunt dezordonate si prea lungi iar mie imi este teama sa l-e tai pur si simplu astfel ca am cautat articole despre bonsai si in special despre modul in care se tund ei.

Pana acum nu am gasit decat ca se "ciupesc" insa nu imi este deajuns,ati putea sa ma ajutai cu informatii/sfaturi?

Multumesc

Buna Taulica ! Si eu am aceeasi problema pe kre ai avut/o si tu...Am primit cadou un bonsai f dragut,numai i se scutura f multe frunze si nu vreau sa il pierd....Tu cum ai procedat cu el ?La fel si crengutele lui sunt f dezordonate....Plz raspunde`.mi in poza atasata este micutul meu...

post-36880-1148122240_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare... daca plec din localitate pot sa iau bonsaiul cu mine sau ii face rau daca il deplasez hai hui? Daca ramane acasa, are cine sa il ude

 

Nu este bine sa il muti de colo-colo. Schimbarea mediului necesita adaptare si adaptarea necesita energie in plus. Daca are cine sa-l ude acasa este bine sa il lasi.

 

Buna Taulica ! Si eu am aceeasi problema pe kre ai avut/o si tu...Am primit cadou un bonsai f dragut,numai i se scutura f multe frunze si nu vreau sa il pierd....Tu cum ai procedat cu el ?La fel si crengutele lui sunt f dezordonate....Plz raspunde`.mi in poza atasata este micutul meu...

 

Salut nicotine....vroiam sa-ti recomand un site, dar se pare ca ai ajuns deja unde trebuie :flowers:

Ce-ti mai face Ulmus-ul ?

 

 

 

Si inca ceva.

 

Am citit prin unele posturi cuvantul "bonzai". Nu vreau sa fac pe desteptul si nu o zic cu rautate, dar nu este corect. Nu stiu daca a fost folosit pt. ca se credea a fi corect sau in cunostiinta de cuza pt. ca suna bine.

Termenul corect este bonsai. In traducere din limba chineza ar insemna copac in vas (ghiveci, glastra...)

Alte denumiri folosite eronat sunt :

-bonzai care denumeste o distributie de Linux, o casa de discuri belgiana sau porecla unui jucator de hochei.

-banzai care este o urare japoneza ce tradusa ar insemna "La 10.000 de ani !" sau "Viata lunga !"

Editat de MasterOfDisaster

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

varog frumos care stiti cum sa ingrijesc aceasta minune de bonsai pentru ca am inteles ca difera de la specie la specie si nu as vrea sa imi moara .mi l-am dorit de mult dar acum mi-am dat seama ca nu sunt pregatita pentru al ingriji.astept sugestii .multumesc mult.nu locuiesc in romania deci nu ma pot ajuta cu vreo carte de specialitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×