Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu am un bonsai ficus si am patit la fel cu pamintul , a facut un fel de mucegai dar am luat un strat de pamant de la suprafata si l-am inlocuit si acum e bine si creste in continuare desi ar cam trebui sa se odihneasca .Incercati ,poate da rezultate . :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ziceti mucegai va referiti la ceva alb ce apare pe suprafata pamantului ? Daca da atunci sa stiti ca nu este mucegai. Sunt depuneri de saruri din apa. Ca sa scapati de ele adaugati o lingurita de otet la doi litrii de apa si udati cu solutia asta un timp sa vedeti ca dispare.

 

Legenda spune ca asa cum te simti tu ... la fel va arata si bonsaiul.

Fara suparere dar legendele legate de bonsai sunt povesti de adormit copii. Am mai auzit chestii de genul ca daca vorbesti cu el se simte mai bine. :yahoo: Yeah right !

 

Si mie mi-a mucegait pamantul la flori, pana mi-a spus cineva ca apa trebuie pusa in farfuria de sub ghiveci, nu direct pe pamant.

GRESIT !!!!!!! La bonsai pamantul trebuie udat direct si generos. Udarea se face pana incepe sa se scurga apa pe gaurile de evacuare.

 

Nu stiu ce i-au dat dar presupun ca au nevoie si de ingrasaminte speciale.
Nu e nevoie de nici un ingrasamant special, doar lumina multa si udare corecta. Japonezii foloseau pe post de ingrasamant un peste pe care-l puneau pe fundul vasului in momentul in care replantau bonsai-ul. Daca vrei sa folositi ingrasamant puteti folosii ingrasamant normal de flori dar il administrati INTOCMAI dupa cum spun instructiunile. Cautati ingrasamant cu raportul NPK echilibrat (gen 7-7-7, 10-10-10. 4-4-4)

 

Sunt foarte pretentiosi micutii
Nu sunt pretentiosi, trebuie doar bagati in seama. E adevarat ca unele specii au nevoie de conditii mai speciale dar nu sunt greu de intretinut.

 

In ce perioada a anului trebuie tuns?
In principiu pti sa-l tunzi oricand, depinde foarte mult specia. Daca este bonsai de interior atunci clar oricand, daca este de exterior atunci numai din primavara pana in toamna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Taulica ! Si eu am aceeasi problema pe kre ai avut/o si tu...Am primit cadou un bonsai f dragut,numai i se scutura f multe frunze si nu vreau sa il pierd....Tu cum ai procedat cu el ?La fel si crengutele lui sunt f dezordonate....Plz raspunde`.mi in poza atasata este micutul meu...

 

Am si eu unul la fel.Se numeste Zelkova.Sunt curios daca stie careva unde se gasesc ghivece pentru el ca al meu e cam mic.Voi ati cumparat de undeva anume sau ati facut improvizatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pot forma si in mai putin de 10 ani. Depinde de specie. In principiu pe la noi sun to gramada dde specii din care s-ar putea face bonsai. Sigur ai trecut pe langa o tufa te lemn cainesc sau buxus fara sa sti ca e un potential bonsai ascuns pe acolo pe undeva.

 

In Timisoara sunt bonsai o gramada prin florarii. Hai sa iei :cheer: :cry:

 

Si pana la urma cum il tundem?De fapt care este principiul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pana la urma cum il tundem?De fapt care este principiul?

 

www.bonsaiclub.ro

 

aici gasesti tot ce ai nevoie.

 

Eu caut ceva de genu asta .... da nu am vazut pana acum pe nici unde...

Daca stiti careva cam pe la ce pret se invarte si daca am shanse gasesc prin Romania?

 

bonsai_wypas.jpg

Mersi amonis pentru toate informatiile

Bonsaiul asta, ei bine, nu are 10-15 ani, ci vreo 30/40 de ani. In Romania n-o sa gasesti asa ceva, si daca, atunci la preturi fantastice. Bafta oricum.

 

www.bonsaiclub.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as putea spune cati ani are bonsaiul din imaginea de mai sus, dar stiu sigur ca are mai mult de 7 ani.Ceea ce face sa ajunga la preturi piparate.Eu cand am cautat bonsai, am cautat pe google cateva saptamani.Printre altele am aflat ca cel mai scump bonsai din lume s-a vandut la ultima competitie de profil cu 25.000 $.Si era in jur de vreo 15 ani vechime.

In concluzie...cumpara specia copacelului din imagine si ajuta-l cu pricepere, dragoste si rabdare sa devina cel din poza!

Ca sa nu mai spunem ca si de iti permiti achizitionarea un bonsai gata facut, nu chiar cel din poza, dar asemanatori si mai tineri,pretul e undeva intre 200-500 eur.Si ma intreb..dat fiind ca inteleg ca esti invatacel..merita sa faci o asemenea investitie?Nu mai bine cumperi unul ieftin pe care inveti tehnica si dupa aceea treci la categoria superioara? :cry:

 

Uite si un link care mi-a placut!

http://network.bonsaisite.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am primit un bonsai, ficus retusa, am citit cum se ingrijeste, incerc sa respect conditiile de ingrijire si totusi pamantul a inceput sa mucegaiasca. Unde am gresit? Nu stiu unde sa cer ajutor.

 

:drunk: Am primit un bonsai ieri , pe 8 martie. Nu as vrea sa pateasca ceva din cauza unei gresite ingriji.

Paginile pe care le-am accesat pe net nu sunt practice, in sensul ca nu dezvolta subiectul INGRIJIRE/INTRETINERE pentru BONSAI.

Cine ma poate indruma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:airkiss: Am primit un bonsai ieri , pe 8 martie. Nu as vrea sa pateasca ceva din cauza unei gresite ingriji.

Paginile pe care le-am accesat pe net nu sunt practice, in sensul ca nu dezvolta subiectul INGRIJIRE/INTRETINERE pentru BONSAI.

Cine ma poate indruma?

Incearca sa intri pe www.bonsaiclub.ro. Site-ul are si sectiune de forum unde poti sa primesti indrumari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu muzica clasica sau muzica traditionala japoneza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×