Sari la conținut
Forum Roportal
UndeMergem.NET

Zboruri Low Cost

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Wizz Air a anunţat, pe site-ul oficial al companiei, că va efectua zboruri din Bucureşti către trei noi destinaţii începând cu luna octombrie. Astfel, vom avea parte de bilete mai ieftine către Liverpool (Marea Britanie), Valencia (Spania) şi Parma (Italia). Editat de Coutally
link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am zburat la roma cu o firma low cost(blue air).am cumparat bilet 159 euro dus intors. am zis ca e avantajos trecand peste intarzierile avute 1 la decolare din bucuresti si vreo 3 de la fiumicino pot spune ca am fost multumit de zbor .pilotii sunt ok stewadesele la fel .acum vad ca sunt vreo 5 firme low cost si intrebare mea este daca stie cineva ceva despre celelalte firme da ati zburat cu vreouna dintre ele si care practica adevaratul low cost caci va la blue air ca incep sa urce preturile si nuprea mai pare afi low cost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La blue-air crescusera preturile pentru ca operau pe Otopeni cat timp Baneasa era in renovare. Oricum biletele low-cost trebuie sa le cumperi cu vreo 6 luni inainte.

 

O singura data am zburat cu blue-air. Destul de scrupulori operatorii de la imbarcare in Baneasa, bagajul de mana avea cu 1Kg mai mult decat greutatea permisa si a trebuit sa mai bag in bagajul de cala. Oricum asta n-a fost nimic pe langa ce a patit un cuplu: aveau bagaj de cala comun, o valiza mare ce depasea greutatea admisa pe pasager, insa tinand cont ca erau doi greutatea se incadra. Operatorii nu le-au permis imbarcarea pentru ca, ziceau ei, nu puteau sa le factureze valiza :flowers: venise apoi si sefa de tura care si ea refuza facturarea valizei 8)

 

am niste prieteni care zboara cu wizair si pana acum nu s-au plans.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai asta e si chestia ca vreau sa plec de pasti pana la roma si vreau sa vad si alte pareri despre altecompanii .spui ca biletul trebuie luat cu vreo 6 luni inainte pai deci ar trebui sa il cumpar.la my air un prieten de al meu a plecat de craciun la milano aluat biletul cu vreo 3 saptamani inainte a platit 175 de euro ce zici?am auzit ca ryanair e super ieftn dar zboara numai de la constanta si numai la florenta.oricum pana la urma tot nu inteleg care e chestia ca sa iti iei bilet asa din timp pt a beneficia intradevar de o oferta buna se putea da si cu o luna ininte nu? dar poate asta e politica lor .oricum mersi pt ajutor si intradevar o sa ma interesez si la wizz air mersi sper sa ma mai ajuti cu sfaturi daca poti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai bine zboara la pret normal caci low cost=deservire proasta anavelor si depasirea ceasurilor regulamentare de zbor a aeronavelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totusi eu cred ca nu toate firmele low cost sunt jalnice probabil ca sunt si firme care vor sa atraga clienti si ma gandesc ca nu pot atrage clienti daca nu se respecta macar un pic.de exemplu am intele ca wizz air au avioane destul de noi asa ca e ceva nu? in plus alitalia sunt chiar de low cost am zburat cu unul din avioanele lor un mcdowell sau cum se scrie si practic nu ma incantat de loc fata de blue air poate ma isel dar avioanele lor sunt intradevar vechi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

McDonnell-Douglas (MD 82,83) Da sunt avioane vechi insa faptul ca avioanele sunt noi nu garanteaza nimic cel mai mult conteaza profesionalismul pilotilor si deservirea de la sol iar la firmele care zboara la low cost deservirea tehnica lasa mult de dorit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asta e si chestia ca vreau sa plec de pasti pana la roma si vreau sa vad si alte pareri despre altecompanii .spui ca biletul trebuie luat cu vreo 6 luni inainte pai deci ar trebui sa il cumpar.la my air un prieten de al meu a plecat de craciun la milano aluat biletul cu vreo 3 saptamani inainte a platit 175 de euro ce zici?am auzit ca ryanair e super ieftn dar zboara numai de la constanta si numai la florenta.oricum pana la urma tot nu inteleg care e chestia ca sa iti iei bilet asa din timp pt a beneficia intradevar de o oferta buna se putea da si cu o luna ininte nu? dar poate asta e politica lor .oricum mersi pt ajutor si intradevar o sa ma interesez si la wizz air mersi sper sa ma mai ajuti cu sfaturi daca poti

 

Eu cautam acum un an si ceva bilete Bucuresti-Madrid la blue air si n-am gasit niciodata preturi mici. Dupa aceea am aflat ca o parte din biletele ieftine se mai dau si "pe sub mana". Cred ca la Milano opereaza mai multe companii low-cost spre Bucuresti si de aceea s-ar putea ca biletele sa nu se termine repede (pe vreme aceea blue-air era singura companie low-cost cu zbor Bucuresti-Madrid).

 

Prefer sa zbor normal, fara low-cost, pentru flexibilitatea orarului.

 

 

Intretinearea avioanelor este facuta in ateliere specializate, altfel nu compania respectiva nu ar avea permis de zbor. Nu vad nici o problema in folosirea zborurilor low-cost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
McDonnell-Douglas (MD 82,83) Da sunt avioane vechi insa faptul ca avioanele sunt noi nu garanteaza nimic cel mai mult conteaza profesionalismul pilotilor si deservirea de la sol iar la firmele care zboara la low cost deservirea tehnica lasa mult de dorit

 

Diferenta dintr-un low cost carrier si un regular airline rezida in aspectele commerciale ale zborului si nicidecum in aspectele technice, operationale sau de licentiere a personalului navigant.

MD82, 83 sint foarte multe in serviciu la ora actuala la companiile aeriene din lume si sint niste avioane bune.

Fabricarea lor ar fi trebuit sa se opreasca in anul 2000 dupa afirmatiile companiei Douglas/ Boeing.

 

Orice aeronava trebuie sa posede asa numitul certificat de navigabilitate, caracteristica aeronavei pregătite pentru zbor, const

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
McDonnell-Douglas (MD 82,83) Da sunt avioane vechi insa faptul ca avioanele sunt noi nu garanteaza nimic cel mai mult conteaza profesionalismul pilotilor si deservirea de la sol iar la firmele care zboara la low cost deservirea tehnica lasa mult de dorit

Flota Wizz Air este constituită dintr-un singur tip de Airbus A320, un aparat de zbor t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×