Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea....

 

as vrea sa-mi cumpar un bonsai si nu stiu care este cel mai simplu tip de bonsai pt o incepatoare. adica nu vreau sa-mi cumpar unul foarte scump si sa-mi moara...as vrea pt inceput unul usor de ingrijit (daca se poate spune asa ceva despre bonsai, ca am auzit ca sunt cam pretentiosi)

 

poate ma ajuta cineva si imi da un sfat :roll:

 

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

 

eu am primit cadou unul, este un ULMUS PARVIFOLIA :pope:

 

am inteles ca are nevoie de multa lumina, l-am pus in bucatarie dar acolo se fumeaza....

 

cine ma poate ajuta cu info. de cum trebuie udat,si intretinut!

 

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lavvinya, e bine ca l-ai pus in bucatarie, caci e mare iubitor de umiditate atmosferica.

Iarna poate trece printr-o perioada de repaus, asta inseamna sa-l tii la racoare (intre 8-10 grade Celsius), sa-l uzi foarte rar dar sa aiba lumina.

Daca abia l-ai achizitionat, nu ti-as recomanda sa-l tii la rece. De preferat sa-l tii in vegetatie, mai ales daca ai in apartament, respectiv bucatarie, o temperatura mai mare de 18 grade Celsius.

Daca gatesti zilnic, se va forma ceva umiditate atmosferica (chiar daca lasi hota sa functioneze :) ). In schimb, daca aerul este prea uscat, bonsaiul tau (Ulmus parvifolia numit si Ulm de China) va pierde multe frunze. Pentru a evita acest lucru, e bine sa-l pulverizezi cu apa pe frunze, cel putin o data la doua zile.

Oricum, pana se acomodeaza cu mediul ambiant (adica timp de cca 2 saptamani) poate sa-i cada cateva frunze.

Sa nu-l tii in curent, adica in dreptul unei usi sau ferestre care se deschide permanent... va "raci" si-i "va curge nasul" :doh: adica ii vor pica frunzele rapid. :)

Cam atat pentru moment.

Sa te bucuri de el si sa ne dai vesti!

Editat de Valentina30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vai ce bine ii merge! :flowers:

 

il stropesc de 2 ori/zi; o data la 3-4 zile ii ud pamantul..si se pare ca e super multumit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am un bonsai carmona?! exista specia asta? nu stiu cum sa ii fac pe plac ii cam pica frunzele ... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-150859-1209247325_thumb.jpgbuna! i-am cumparat mamei mele un bonsai acum mai bine de o luna, si iam transmis si instructiunile doamnei de la florarie: sa il ude o data pe saptamana prin scufundarea pamantului in apa, pulverizat frunzele zilnic si tuns cand o crenguta verde creste mai zurlie..zis si facut...iar bonsaiul nostru, incet dar sigur, a chelit de tot...frunzele au cazut inca de verzi, si nu am observat nimic in neregula pe crengute sau frunze..pur si simplu s-au desprins si au cazut, iar acum arata ceva de speriat..ca sa nu mai zic ca mama il jeleste zilnic si nu stie ce sa-i faca sa-l "resusciteze"...HELP PLEASE!!!

 

p.s.: pe pervaz l-am pus doar ca sa se vada m bn in foto, d obicei sta pe o masuta langa fereastra.

thanks!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema.....am un bonsai de de vreo 3 saptamani si a mucegait pamantul pe deasupra.....nu stiu ce sa ii fac.....stie cineva ?....Multumesc

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pamantul a mucegait din cauza ca l-ai udat in exces,probabil,si intre udari,nu apuca sa se usuce.Uda-l mai rar.Vezi sa aiba temperatura,lumina potrivita,etc.

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×