Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu ma gandeam ce-i cu mucegaiul ala ... dar in rest ii merge super bine si mai stiu ca nu tre sa lasi sa se usuce pamantul ca iar nu-i bine, e destul de complicat se pare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic,si eu am un bonsai.Am citit pe bonsai club ca chestiunea cu scufundatul e cam controversata...pulverizatul iarasi depinde de specie...asa ca intra pe www.bonsaiclub.ro si vezi ca este ceva si despre boli si factorii care le provoaca.

 

Nu stiu ce sa zic,si eu am un bonsai.Am citit pe bonsai club ca chestiunea cu scufundatul e cam controversata...pulverizatul iarasi depinde de specie...asa ca intra pe www.bonsaiclub.ro si vezi ca este ceva si despre boli si factorii care le provoaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu doar ii stropesc pe ai mei... mai bine spus le fac dus cu duza superfina. Si am vazut ca le merge bine.

Guffy s-a indesit foarte frumos si ii cam cresc ramurelele. Doua i-au iesti cam shui. Cred ca am sa-l tund in 2-3 saptamani.

OBLREVJXFVXDVQRLWWJ.jpgMNNMIGZQPQGPSZJYGCD.jpgAFRWTNFSJXBRRHRAZKX.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi place la ei, ca fac flori, prima oara am crezut ca nu vad bine cand am vazut floricelele albe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, samsara. Guffy face flori non-stop. De cateva luni bune nu se mai opreste din inflorit. ... si sunt asa de micute si delicate, parca sunt stelute albe.

Acum depinde si de specie, caci nu toti bonsai infloresc. Am unul din Ficus microcarpa si nu a inflorit pana acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un bonsai: ficus ginseng. Nu a amucegait pamantul dar mi s-a spus ca nu trebuie udat ci stropit. Cu chestii gen spray, atat pe frunze cat si pe pamantul lui. Acesta din urma(30% nisip+70% pamant normal) se schimba o data la 2 ani in martie.(?) Iarna se uda f.rar iar vara o data la 4 zile.Are nevoie demulta lumina dar nu de soare. Caderea frunzelor e normala in toamna, ca la toti copacii dealtfel dar se mai poate datora si faptului de a fi mutat dintr-un lc in altul(de la magazin acasa; dintr-o camera in alta etc.).

Si la mine au inceput sa cada frunzele si inca destul de tare. Cheleste saracul cate putin in fiecare zi dar am observat ca ii cresc alte frunzulite. :haha:

post-33264-1221585162_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ti-am mai raspuns parca si pe alt forum, tine bonsaiul tau la lumina, pulverizeaza-i frunzele cu apa la 2-3 zile si uda-l cu atentie pe deasupra pamantului, punand intai ghiveciul intr-un recipient pe masura, pentru ca surplusul de apa sa nu se scurga pe jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit cadou un bonsai, am vrut sa ma documentez pe net despre cum sa il ingrijesc doar ca peste tot scrie ca depinde foarte multe. Problema mea este ca nu scrie nimic pe el si nu am idee ce pom e, daca este de interior sau exterior. Ma poate ajuta cineva? am sa pun si poze cu el!Multumesc !

post-202082-1232370990_thumb.jpg

post-202082-1232371742_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×