Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Ingrijirea bonsaiului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

post-44428-1152433986_thumb.jpgastept raspunsuri si pe mail romer_gabriela@yahoo.com deoarece pe acest forum nu prea ma descurc am si poza lui si as vrea sa stiu daca trebuie schimbat vasul .ieri l-am cumparat asadar nu stiu cand a fost pus in acest vas poza este luata dupa net dar este aproape indentic. va rog frumos ajutati-ma suunt asa de fericita cand ma uit la el e o minuneeee si ar fii pacat sa il pierd .am dat 25 euro pe el dar nu asta este problema ci doar ca mi l-am dorit mult si nu as vrea sa il pierd.astept cu nerabdare sugestii si sfaturi de la cunoscatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am scris si in mail, dar iti scriu si aici. Intra pe www.bonsaiclub.ro si intreaba si acolo. Sunt persoane care detin bonsai realizati din specia asta si stiu mai multe cu siguranta.

Acuma pot sa-ti spun cate ceva despre udare. Nu uzi o dat ala 2 zile, la 3 zile sau la 4. Uzi numai cand este nevoie, adica in momentul in care pamantul incepe sa se usuce. Se poate intampola sa trebuiasca sa uzi si de 2 ori pe zii in perioada de vara cand soarele arte tot. Trebuie sa verifici pamantul cu degetul sau cu o scobitoare pe care o lasi in pamant cateva minute sa vezi daca este uscat sau ud. Daca simti cu degetul ca este uscat sau scobitoarea este uscata dupa scoaterea din pamant trebuie sa-l uzi. Alt lucru important este lumina. Este o specie iubitoare de lumina, deci un balcon ar fi de preferat.

 

Succes

 

multumesc mult pentru informatie si mai am o mica intrebare udarea se face pur si simplu asa normal sau se pune ghiveciul in care este in alt vas scufundat??????? si mai am o problema plec in concediu 3 saptamani poate sta atata timp fara apa? in august- septembrie.mutumesc inca o data stefan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2 ... unul mi-a murit :cow: pentru ca am fumat in camera unde il tineam. Trebuie sa ii ti departe de fumul de tigara ;) intr-un loc uscat ... cu lumina ,dar in nici un caz afara.

Legenda spune ca asa cum te simti tu ... la fel va arata si bonsaiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am primit un bonsai, ficus retusa, am citit cum se ingrijeste, incerc sa respect conditiile de ingrijire si totusi pamantul a inceput sa mucegaiasca. Unde am gresit? Nu stiu unde sa cer ajutor.

Si mie mi-a mucegait pamantul la flori, pana mi-a spus cineva ca apa trebuie pusa in farfuria de sub ghiveci, nu direct pe pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu probleme cu "bonsacelul" meu. Intr-un timp ii cadeau frunzele si ramasese aproape chel.

L-am dus la floraria de unde l-am cumparat si intr-o saptamana si-a revenit. Nu stiu ce i-au dat dar presupun ca au nevoie si de ingrasaminte speciale.

Nu am stiut ca fumul de tigara ii afecteaza. Mersi pentru sfat :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: Da, trebuie ferit de fumul de tigara ... am inteles ca nu trebuie sa il pui in coltul camerei :( ... si trebuie udat cu apa si ingrasamant special :flowers: Munca multa ,nu gluma ... pentru un bonsai. Oricum la florarie sunt frumosi dar dupa ce ii aduci acasa, la o saptamana se vestejesc :cry: ... Sunt foarte pretentiosi micutii :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×