Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta nu se intampla numai in cazul religiei, Stu. Ei pot crede si in vampiri, reptilieni si altele de gen. 

Fiul meu a inceput sa deseneze reptilieni de toate felurile cand era mic unde vedea un colt de hartie si desena ca pentru filme, n-am idee de unde avea ideea asta dar erau in diferite pozitii cum se lupta cu diferite arme futuriste.   I-am explicat ca nu exista asa ceva si s-a dus la cinema cu tac-su sa vada un film atit de scary ca n-au rezistat si de atunci s-a lecuit de fantezii, dar nu s-a numit unul din ei sau sa fi exagerat ca se urca pe casa sa le astepte.   Au foarte mare imaginatie unii copiii.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca nu trebuie sa ataci un om, ci idele lui. In cazul religiei este exact invers, in opinia mea. Ar trebui atacati acei oamenii care (din prea mult zel probabil) pun gresit in practica niste idei bune. Si spunind asta am in vedere toate religiile.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, Audace, vezi cum se poarta o discutie pe un topic dedicat religiei?

Deasemenea, nu ti-a scapat din vedere nici faptul ca userii sunt de o parte si cealalta a baricadei.

Editat de vax
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca nu trebuie sa ataci un om, ci idele lui. In cazul religiei este exact invers, in opinia mea. Ar trebui atacati acei oamenii care (din prea mult zel probabil) pun gresit in practica niste idei bune. Si spunind asta am in vedere toate religiile.

Faptul ca pun gresit in practica niste idei bune este treaba lor si atat, dar atunci cand incearca sa le impuna altora ideile lor si sa ii forteze sa le practice, atunci devine problema tuturor. Iar in cazul orelor de religie in scoala impunerea asta se face in mod foarte subtil, la modul - nu sunteti obligati sa participati, e optional, dupa care - 1: daca nu vreti sa participati, depuneti o cerere la secretariat si 2: in timpul orei de religie copilul care nu urmeaza acest curs sta singur nesupravegheat pe hol, sau in cel mai bun caz la bodyguard. Nu exista un alt curs optional la care sa poata participa ca sa nu piarda o ora degeaba.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sa il inchida in biblioteca o ora fara calculator si fara telefon. Supravegheat doar de bibliotecara. Are voie sa isi faca temele sau sa citeasca.

Uite asta optiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O religie filosofic umanista, istoric relevanta, predata de mentori pentru copii cu eventuale regii (re-enactments (vezi americani)) ar fi ideala. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

well, religie cat cuprinde, dar educatie sexuala deloc pentru ca in acceptiunea BOR

1526894667460-screenshot5.png?resize=611

text extras din aceasta opera care musteste de medievalism

1526894568267-brosura.jpeg?resize=680:*

 

un fost deputat psd, Ninel Peia, acum radicalizat si devenit lider de nush ce partid nationalist propunea in 2016 o lege a inocentei care sa bage la inchisoare profesorii care faceau educatie sexuala la ore.

Fi-mi-ar scarba de voi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×