Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

credința o moștenești din familie, așa e. chestia asta nu se aplică in toate cazurile. dar știi ce mi se pare mie foarte amuzant? că sunt atât de multe cazuri când credința asta îmbracă forma nici unei religii. pentru că ce e religia? Iisus a predicat o religie? Budha a creat o religie? Mohamed? nu tot despre niște norme etice era vorba la început? de ce nu se insistă pe chestia asta în manualele de religie? de ce sunt atâtea povești despre biserici acolo? Pâna la urma etica, morala, credințele stămoșilor, asta este baza educației unui tânăr. dar, religia este o formă instituționalizată și supusă interpretării de dogme care nu are drept scop principal educația ci îndoctrinarea.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta spun ca trebuie reconfigurate structura si continutul orelor de religie. Invatatura lui Hristos e foarte frumoasa... si sunt si altele, intre acestea ar trebui facute corelatii, dezbateri. ”Uite ce e prin Mahabharata, uite ce zicea Iisus, pe de alta parte Budha”... o ora de religie daca ar decurge astfel ar fi nespus de interesanta si instructiva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A interzice religia in scoli este, dupa parerea mea, o lezare a libertatii de credinta.

 

libertatea de credinta exista, se poate exercita la biserica, acasa sau aiurea.

 

de ce s-o impui în scoala, pe motiv ca nu-i ...libera? e un fals. e libera, nu e absolut deloc îngradita.

 

Romania e un stat laic, nu-i asa?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta spun ca trebuie reconfigurate structura si continutul orelor de religie. Invatatura lui Hristos e foarte frumoasa... si sunt si altele, intre acestea ar trebui facute corelatii, dezbateri. ”Uite ce e prin Mahabharata, uite ce zicea Iisus, pe de alta parte Budha”... o ora de religie daca ar decurge astfel ar fi nespus de interesanta si instructiva.

dar ar mai fi religie?

eu îmi amintesc destul de clar când am învățat despre creștinism în anul 1. după două cursuri deja făceam istoria politică a Iudeei și a Imperiului roman. Asta e RELIGIA! deci, nu! 

 

 

Romania e un stat laic, nu-i asa?

 da, ne mințim cu chestia asta de vro douăj de ani :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta spun ca trebuie reconfigurate structura si continutul orelor de religie. Invatatura lui Hristos e foarte frumoasa... si sunt si altele, intre acestea ar trebui facute corelatii, dezbateri. ”Uite ce e prin Mahabharata, uite ce zicea Iisus, pe de alta parte Budha”... o ora de religie daca ar decurge astfel ar fi nespus de interesanta si instructiva.

 

Pe sistemul asta,da, sunt multe de invatat de acolo.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Ash

 

Care parinti?

Care vor. Nu ii poti obliga. Eventual ceilalti care nu ajung la o lectie sa aiba o filmare pt acasa sa dezbata cu al lor copil.

Care profesori?

Pe cei care vor si pot. Cei care predau si alte materii. Nimeni nu e perfect - si asta e o lectie in sine care trebuie inteleasa.

 

Or crezi ca pe facebook gasesc citate, comentarii, acuze mai faine, mai corecte or mai stiintifice, Ash?

 

Chiar daca nu iti place, nu poti tine copilul inchis in ou. Mai bine intelege de la inceput ce inseamna o analiza de idei, o dezbatere, un argument, o alegere, o credinta, o religie, o crima, o pedeapsa, o minciuna, manipulare perversa, o greseala, o opinie, un subiectivism, un regim, o perspectiva, o diferenta de opinii, o relativitate a adevarului.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa se predea istoria religiilor si mie mi se pare ok, am mai spus-o, a nega existenta religiei, e la fel de rau cu a o impune. Si nu cred ca predarea ei ar trebui inceputa din liceu, ci de la generala, asa cum exista Biblia copiilor, unde Biblia e explicata pe intelesul acestora, tot la fel se pote concentra totul intr-o materie pt. a li se face cunoscute diversele religii. Nu cred ca ar fi foarte dificil, copiii din ziua de astazi sunt foarte inteligenti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema.

Copiii asociaza mult prea usor o relatare cu realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu se intampla numai in cazul religiei, Stu. Ei pot crede si in vampiri, reptilieni si altele de gen. Despre astea nu se preda in scoala, dar desenele animate si cartile abunda de asemenea personaje. Daca se gasesc metode prin care sa li se explice ca ceea ce li se preda nu reprezinta realitatea insasi, ci felul in care si-au imaginat diversi oameni ca ar fi realitatea, nu cred ca mai pot exista confuzii.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre vampiri afla mai tarziu ca nu exista, sau ca prea putini cred in ei.

Pe cand, despre religii afla ca f multi cred in ele.

 

Nu stiu, dar eu nu i-as povesti prea repede copilului meu despre religii. Din proprie experienta, cred ca cel mai bine sa fie format ca om si apoi sa isi caute si identifice singur religia, daca e.

Iar daca va fi obligatorie, voi face pe dracu in 4 sa asist si eu, sau sa se filmeze ora de religie.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×