Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as interzice religia in scoli, dar as baga materia de ,,Etica'', unde pur si simplu s-ar comenta diverse citate ale unor oameni de stiinta, de credinta ( budisti, ortodocsi, iubitori de zei), de literatura, de sociologie, de psihologie, idealisti, pro/contra-homosexualism, pro-contra/avort, etc.

 

Cine sa predea o astfel de materie?

Ei ...asta provocare! La fiecare ora, profesorul apropiat de materia discutata + 2,3 parinti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am ferit de topicul acesta pentru ca mi-am tot luat de citit si de invatat pana la vacanta de Pasti, dar am inceput sa am gadilici, asa ca va trebui sa fac cateva remarci in cele din urma. :)

Numarul unu: Audace, eu nu cred in ideea majoritatii credinciosilor si/sau a religiosilor. Ba mai mult, i-am vazut intotdeauna ca pe o minoritate(la noi in tara, nu e locul potrivit sa exprim un punct de vedere la nivel global), si asta pentru ca credinta aceea curata si cumulata si cu o religie anume se cultiva greu, e nevoie de cunoastere, intelegere si respect fata de normele - macar primare ale acelei religii s.a.m.d. O persoana care merge la Biserica si tine post, dar in schimb nu stie nimic legat de Biblie sau niste detalii minime legate de Iisus, Fecioara Maria, acela nu este credincios. Repet, e punctul meu de vedere. Ca atare, opinia mea e aceea a unei minoritati a credinciosilor(+-religiosi) in Romania si hai, fie, si in Occident.

Numarul doi: aveam ceva de zis pe marginea replicilor tale, Abbie, cu care sunt partial de acord, dar s-a scris atat de mult ca am pierdut sirul. Undeva ai spus asa: ”Iti mai spun o problema legata de consecintele arogantei cum ca stii tot, aroganta alimentata (sau chiar provocata) de religie. Si anume dependenta de autoritate. Autoritatea suprema in care crezi si autoritatea pe care consideri ca o ai in fata altora.

Religia ortodoxa si credinciosia nu au cum sa dea nastere la aroganta si dorinta de autoritate, pentru ca am vorbi de o falsa credinta si religie si implicit de o persoana care nu tine cont nici de aspectele fundamentale; Iisus vorbea de smerenie, de dragoste, si nu de mandrie si provocari. In cazul de fata, nu ma pronunt, nu am acest drept, cu privire la gradul de credinta si religiozitate al lui Audace, dar postarile sale au fost mai mult decat enervante, abrupte si lipsite de orice noima. Dar poate ca tu te refereai strict la situatia de fata si atunci adaugarea mea e de prisos. :)

Numarul trei: opinia mea e ca religia trebuie sa fie studiata in scoli. Cu particularitatea ca ar trebui sa se numeasca Religii sau Istoria Religiilor sau Istoria Religiilor si Fundamente. Accentul ar trebui sa cada totusi pe religia ortodoxa pentru ca asta e specificul identitar al nostru, insa si celelalte religii trebuie puse in vederea elevilor si discutate in paralel. Asta ar face din ora de religie ceva extrem de dinamic, antrenant si interesant. A interzice religia in scoli este, dupa parerea mea, o lezare a libertatii de credinta. Si am sa va spun de ce... pai, sa facem un scurt exercitiu de imaginatie: religia nu se mai preda. Nimeni nu are habar de Dumnezeu, de Iisus. Cine sa se duca dupa duhovnici cand ei nu au nici macar cunostinte minime despre Dumnezeu, Allah, Budha, zeitati, Iisus, Krishna etc? Vor sta parintii sa mai invete copiii Tatal nostru? Ii vor lua de mana, cand mai cresc, la o sedinta de familie in care sa vorbeasca astfel?: ”Dragul mamei sau al tatalui, astazi vorbim despre Dumnezeu, despre religii. E alegerea ta daca vei crede sau nu, eu doar iti prezint si aceasta perspectiva.” Va naste o astfel de discutie ceva in mintea copilului? Absolut nimic, in majoritatea cazurilor. Pentru a avea optiunea de a crede sau nu in ceva, intai trebuie sa ti se prezinte acea sau acele religii care te conduc catre Dumnezeu. Altfel, in cele mai multe cazuri nu vei mai ajunge sa crezi niciodata. De ce spun asta? Majoritatea oamenilor care simt ardent nevoia de spiritualitate se agata de o religie ca de o punte ca sa ajunga la credinta; in schimb, cei care intai simt credinta si apoi se identifica cu o religie, partial sau integral sunt intr-un numar infim. Trecand prin scoala am avut parte de vreo sase profesori de religie, dintre care doi preoti. In clasele primare se invatau chestiuni usurele, rugaciuni scurte, simpatice si cantece, colinde. Chestiuni care prin natura lor sunt inofensive, dezvolta spiritualitatea si inocenta. Mai tarziu s-au facut inclusiv paralele intre ortodoxism si alte culte, religii, cel mai mult punandu-se accent pe diferentele fata de catolicism, insa la un nivel mult prea redus ca sa fie luat in seama. Cum spuneam, fiecare religie trebuie dezvoltata si prezentata serios. Cred, de asemenea, ca ar trebui purtate si discutii cu tenta filosofica, dezabateri despre Dumnezeu si spiritualitate, cercetarea lui Dumnezeu in oricare forma. Totul pentru a contura mai usoara alegere daca vei crede sau nu. Religia din scoala mi s-a parut o expunere chiar si asa, si nu ca o indoctrinare. Omul oricum va decide singur daca crede au ba. Cazurile de indoctrinare fortata sau diferite sperieturi asupra copiilor sunt rare si aici trebuie sa intervina conducerea scolii. Ma indoiesc ca profesorii de religie sau preotii nu sunt blajini si calzi cu copiii in cea mai mare parte, pentru ca asta le e natura. Romania a avut intotdeauna duhovnici buni, din pacate tot mai putini in prezent. Cu toate acestea, ar trebui sa existe o departajare si preotii sa nu fie cei care predau religia in scoli.

Apoi, mai e o problema la care tot chibzuiesc: cum sa aleaga religia copilul, cand nici nu stie despre ce e vorba? Nu ar trebui intai sa i se prezinte si apoi sa se decida? Sau hotaraste parintele in numele copilului, desi e vorba de o libertate si de un aspect strict personal? Si daca parintele decide ca fiul/fiica sa nu urmeze orele de religie nu ii lezeaza acel drept?

Cred ca o discutie importanta e pana unde se intinde indoctrinarea. Pentru ca altfel, nu putem pretinde ca stim ce e mai bine pentru copil cand vine vorba de ceva atat de intim si cand nu exista certitudini ca exista sau nu Dumnezeu. Daca eu sunt ateu convins, in asta vreau sa il transform si pe copilul meu? Daca el va fi sensibil, inclinat spre spiritualitate si va avea nevoie de credinta, eu sa ii tai din prima o potentiala optiune sufleteasca?

Religia in scoli cred ca trebuie predata, in forma prezentata - ilustrat religii, fundamente, discutii despre Dumnezeu, cautarea lui, iar cat despre faptul ca trebuie sau nu sa fie optionala, nu ma pot hotari deocamdata. Sunt acele intrebari extrem de sensibile amintite mai sus. Iar daca e optionala, evident ca TREBUIE sa existe alternative pentru copii, sa nu stea in coltul clasei, ci sa aiba la dispozitie, de pilda, ore de Filosofie elementara.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-ti zic, Kingule?

credinciosii care nu-s bisericosi (religiosi) nu-i consideri credinciosi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca-s de accord pt. predarea religie, dar abia din liceu.
lasa, ca stiu ce zic. Cine are chemare, are, cine nu, poate sa faca jdemii de ani de religie ca tot nu va fi un credincios cu adevarat.


 reflecta un pic inainte sa-mi raspunzi. te rog!  ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, religia structurata si predata astfel incat sa nu manipuleze, ii da copilului posibilitatea alegerii. Altfel e posibil sa nu mai ajunga la acea chemare, pentru ca nu stie despre ce e vorba.


Cat despre cei care nu cred, cu ce i-ar afecta niste ore cu care nu au tangente? Cred ca dupa un timp ar trebui sa aiba la dispozitie optiunea renuntarii la ora de religie si alegerea altei materii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca optional. Chiar am specificat asta de la bun inceput.

Daca din 35 de elevi doar 5 vor sa faca, asta e.

dar nu poti face modificari majore de catedre in cursul anului. Sa fim seriosi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mereu când citesc postările tale, King, mă mir cum un tânăr educat are idei atât de conservatoare. 

nu am înțeles din mesajul tău dacă consideri că religie ar trebui să fie obligatorie sau opțională cum e în prezent.

 

spui undeva că dacă un om nu are parte de educație religioasă riscă să nu cunoască spiritualitatea. mi se pare o aberație. spiritualitatea nu are are absolut nici o legătură cu nici un fel de educație religiosă formală. spiritualitatea a existat cu mult înainte să existe concepte ca religie sau sistem educațional. ai un discurs frumos care sigur este salutat de Coaliția pt famile sau Asociația părinților dar este un discurs care din punctul meu de vedere este depășit. vorbești de alegeri pe care trebuie să le facă un copil... spui așa natural chestia asta iar eu trag concluzia că e musai ca un copil să-și aleagă religia sau să decidă dacă vrea sau nu să urmeze o cale spirituală. sunt lucruri mult prea importante pe care un copil le are de asimilat decât povești despre Noe sau viața sfinților sau istoria bisericii. cât despre istoria religiilor... asta se predă în liceele de profil socio-istorie, la fel cum se predă și istoria culturii, pentru clasele mici e dificil să predai o asemenea materie. dar, religia nu are legătură cu istoria religiilor să fie clar! 


Din punctul meu de vedere, religia structurata si predata astfel incat sa nu manipuleze, ii da copilului posibilitatea alegerii. Altfel e posibil sa nu mai ajunga la acea chemare, pentru ca nu stie despre ce e vorba.


 

e ilogic. în comunism nu se preda religie și totuși n-au dispărut nici credincioșii, nici preoții cu chemare

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

e ilogic. în comunism nu se preda religie și totuși n-au dispărut nici credincioșii, nici preoții cu chemare

 

Pentru ca religia ortodoxa si credinta erau conservate in sanul familiei. Intotdeauna se activeaza conservarea cand intervine un abuz.

 

 

mereu când citesc postările tale, King, mă mir cum un tânăr educat are idei atât de conservatoare. 

nu am înțeles din mesajul tău dacă consideri că religie ar trebui să fie obligatorie sau opțională cum e în prezent.

 

Nu sunt decis. Probabil optiunea reununtarii si a alegerii altei materii, precum filosofia, ar trebui sa intervina in liceu. Cand elevul deja si-a conturat o parere vis-a-vis de religii, Dumnezeu, credinta. In ipoteza in care orele de religie ar fi facute in maniera prezentata anterior, cred ca ar fi in regula si nu s-ar ajunge la indoctrinare. Daca invat istoria romanilor inseamna ca sunt manipulat sa devin patriot numaidecat?

 

 

 

spui undeva că dacă un om nu are parte de educație religioasă riscă să nu cunoască spiritualitatea. mi se pare o aberație. spiritualitatea nu are are absolut nici o legătură cu nici un fel de educație religiosă formală. spiritualitatea a existat cu mult înainte să existe concepte ca religie sau sistem educațional. ai un discurs frumos care sigur este salutat de Coaliția pt famile sau Asociația părinților dar este un discurs care din punctul meu de vedere este depășit. vorbești de alegeri pe care trebuie să le facă un copil... spui așa natural chestia asta iar eu trag concluzia că e musai ca un copil să-și aleagă religia sau să decidă dacă vrea sau nu să urmeze o cale spirituală. sunt lucruri mult prea importante pe care un copil le are de asimilat decât povești despre Noe sau viața sfinților sau istoria bisericii. cât despre istoria religiilor... asta se predă în liceele de profil socio-istorie, la fel cum se predă și istoria culturii, pentru clasele mici e dificil să predai o asemenea materie. dar, religia nu are legătură cu istoria religiilor să fie clar! 

 

Partea ingrosata e pur si simplu redundanta. Nu ii voi da atentie, desi deja am facut-o. :))

Olivia, sunt foarte putini oameni care intai cunosc credinta si apoi se identifica cu o religie, cum spuneam si anterior. Daca mi se expun toate religiile si se fac exercitii de cercetare a lui Dumnezeu asta nu imi creioneaza mai lesne posibilitatea unei alegeri?

Si nu ti se pare ca in postul meu am vorbit de istoria religiilor, de prezentarea lor si de paralele? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×