Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Religia in scoli, pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce credeti? Ce statut ar trebui sa aiba religia in scoala? Obligatorie sau optionala?

Se dezbate acum daca ar trebui sa se faca religie in liceu. Eu zic ca ar trebui sa fie optionala...ne-au dat azi un chestionar la scoala pe tema asta...am bifat NU la aproape toate...prin manuale scrie sa fim toleranti, dar biserica romana nu tolereaza alte religii in scoli, iar daca aminteste de ele le denigreaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde ca nu am gasit...am cautat si la educatie si la religie...

 

daca e...rog un moderator sa le comaseze sau sa inchida topicul asta...

Editat de neuron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti? Ce statut ar trebui sa aiba religia in scoala? Obligatorie sau optionala?

Dar tu ce crezi : dacă ar fi să se predea Counter Strike, concerte de muzică Trance, hard-metal......ş.a.m.d.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ar trebui sa fie optionale...daca vrei bine daca nu, nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia ar trebui pastrata ca materie in scoli, avand in vedere ca majoritatea elevilor au media 10 la religie nu cred ca le strica o medie mare. Mai mult la Religie, esti invatat sa ai o anumita mentalitate fata de oameni, iti dezvolti modul in care gandesti si modul in care primesti lucrurile. Pe mine personal in scoala nu m-a deranjat deloc religia... Din contra imi placea sa ne povesteasca profesorul/profesoara Pildele din Biblie, sa ne invete Crezul si alte Rugaciuni...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar tu ce crezi : dacă ar fi să se predea Counter Strike, concerte de muzică Trance, hard-metal......ş.a.m.d.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×