Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Homosexualitatea-Topic combinat

Evaluează acest topic

Homosexualitatea  

492 membri au votat

  1. 1. Ce crezi despre homosexualitate?

    • Nu ma deranjeaza. Fiecare face ce vrea cu viata lui.
      278
    • Nu ma deranjeaza ideea insa ma deranjeaza persoanele care isi manifesta homosexualitatea.
      93
    • Nu sunt de acord cu ea pentru ca e impotriva naturii.
      123


Postări Recomandate

Sunt oameni care au argument solid pt a nu fi de acord cu infierea copiilor de catre gay.

 

Eu ma rezum la faptul ca studiile inca nu au demonstrat contrariul.

Mie, totusi, statistica imi arata destui tineri care se revolta impotriva parintilor gay, cum ca le-ar fi inhibat identitatea sexuala si le-ar fi bagat pe gat in jos pozitivism cu galeata.

 

Ah,da. Si votul il dau in functie de experienta mea directa cu persoanele gay. Nu imi inspira suficienta stabilitate psihica, mai ales pentru ca viata lor se invarte in jurul dorintei de a fi acceptati, chiar daca in fond nu sunt - prin legi, campanii agresive, victimizari, victimizari, victimizari si daca cineva nu e de acord cu ei -e hater, incapabil de a iubi, redus dpdv emancipat si impotriva lor de-a dreptul. Hater, hater, hater. Satana!

 

 

Multi ajung din a fi gay in a reveni la bisexualitate, apoi la a se insura cu barbati care devin travestiti, majoritatea se regasesc in parade exhibitioniste si sunt libertini sexual. Nu, ca si caracter general, nu imi inspira incredere.

Si am tot dreptul din lume sa ma raportez la experienta mea personala atunci cand imi pun un vot pe stampila.

 

Si nu sunt nici needucata, nici neemancipata, nici nu m-am inmormantat in ultima reduta mintala.

Sunt moață de origine si spun lucrurile pe nume. Cat timp ma mai regasesc in comunitatea asta, am sa stau. Cat nu, nu. Dar nu am sa fac eforturi intelectuale sa ma emancipez doar de dragul de a ma emancipa. In definitiv, cel mai usor e sa mergi in directia curentului si sa fii mega tolerant in zilele astea in care toleranta in sine e mega idolul idolilor. Un superman al constiintei si dragostei pe pamant.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce argumente pot avea românii, ca in Romania nu exista oficial cupluri gay,care să fi adoptat copii.

Statul nu este in stare sa isi ocrotească copiii. Macar pe cei instituționalizați.

Da, unii par instabili emotional, dar ma gandesc ca nu se nasc așa. Poate mediul in care s au dezvoltat să fi contribuit? Când realizezi ca preferinta ta sexuală iti poate schimba viata in rău, din cauza societății în care trăiești, nu stiu cat de echilibrat emoțional poti ramane. Sau, mai rau, când în propria familie nu găsești iubire și înțelegere, când ești renegat si hulit de ai tăi, sa nu imi spui ca te dezvolti in armonie cu tine, echilibrat si bine dezvoltat emotional. Dacă "norocul" sa te naști intr o familie religioasă, e și mai și. Ce dacă tata bea sau o bate pe mamă, tu nu ai voie sa fii gay, ca asa zice Biblia.

Înțelegi? Nu suntem credibili. Noi, românii, nu suntem credibili. A, dacă vorbeam de un stat care își ocrotea copiii, alta era situatia.

Nu spun ca sunt de acord cu adopția, spun ca nu am argumente să fiu vehementa in neacordul meu. Pot doar presupune, dar nu stiu cat e de corect așa.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem credibili?

Fata de ce anume, fata de cine? De ce trebuie sa ne comparam cu altii? Inteleg, invatam si noi, dar invata si altii. Evoluam si noi. Dar involueaza si altii.

 

Extraordinar, ar fi culmea sa fiu stigmatizat ca sunt roman la mine in Romania. Si cam asta se intampla.

 

Studiile sunt la nivel international, nu national.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem credibili, când spunem ca doar grija pentru dezvoltarea sănătoasă a copilului ne face sa nu fim de acord cu adopția in cuplurile gay.

Avem peste 10 mii de copii abandonați. Avem copii exploatati, abuzati, copii care trăiesc la limita subzistenței. Cu ei ce facem?

Cum vrei sa ai credibilitate, tu,ca stat și societate, când ai asa ceva in tara si de toate in cot? La asta mă refer.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care au argument solid pt a nu fi de acord cu infierea copiilor de catre gay.

 

Eu ma rezum la faptul ca studiile inca nu au demonstrat contrariul.

http://www.descopera.ro/stiinta/14497581-dupa-19000-de-studii-s-a-ajuns-la-o-concluzie-exista-diferente-psihologice-intre-copiii-cuplurilor-gay-si-cei-ai-cuplurilor-hetero

Cercetătorii americani au ajuns la concluzia că nu există nicio diferenţă de evoluţie psihologică şi educaţională între copiii crescuţi de cuplurile alcătuite din persoane de acelaşi sex şi copiii cuplurilor heterosexuale, potrivit unui studiu publicat în SUA, informează Reuters.

Noua cercetare, realizată pe baza a 19.000 de studii şi articole anterioare, care au analizat calităţile parentale ale cuplurilor gay din 1977 până în 2013, a fost publicată săptămâna trecută, într-o perioadă în care Curtea Supremă din Statele Unite ale Americii urmează să se pronunţe, până la sfârşitul acestei luni, în privinţa legalizării pe plan naţional a căsătoriilor între persoanele de acelaşi sex.

"Consensul este copleşitor, în sensul că nu există nicio diferenţă între copiii care sunt crescuţi de părinţi gay şi cei crescuţi de părinţi de sexe diferite", a explicat, marţi, Ryan Light, profesor de sociologie la Universitatea Oregon, autorul noului studiu.

Ryan Light, care a coordonat această cercetare alături de Jimi Adams, profesor la Universitatea Colorado din Denver, spune că, deşi noul studiu a fost publicat puţin prea târziu pentru a influenţa decizia din această lună a Curţii Supreme, speră totuşi că rezultatele sale ştiinţifice vor avea un anumit impact în viitor asupra societăţii.

"Sper că vom asista la acceptarea căsătoriilor gay în tribunale şi la o acceptare a lor pe scară largă în societate", a adăugat profesorul american.

Studiile aflate la baza cercetării actuale au evidenţiat totuşi anumite diferenţe de opinii minore între oamenii de ştiinţă în privinţa calităţilor parentale ale cuplurilor gay în anii 1980, însă acestea s-au diminuat considerabil în anii 1990 şi un consens evident a apărut în anii 2000 în rândul cercetătorilor: nu există nicio diferenţă între cuplurile gay şi cuplurile heterosexuale atunci când vine vorba de rezultatele ce vizează evoluţiile psihologice, comportamentale şi educaţionale ale copiilor lor.

19.000 de studii sunt suficiente, pentru tine? -am mai pus odata articolul, insa tot repeti afirmatiile tale, nefundamentate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate cazurile au ajuns la studiu nici in State, aproape de noi locuia o colega de clasa al fiului iar tatal ei traia cu un barbat dupa ce a divortat si a luat cu forta copila de la mama ca avea castig mai mare lunar.  Era traumatizata fata, mai mult la noi a stat pana a ajuns sa poate sa se intretina singura, dar era foarte greu.

Nici nu stiam ce sa-i spun imi era asa de strain tema ca nu se vorbea deschis de asta cu 22 de ani in urma. 

Am cautat cu ea rudele din partea mamei care l-au asteptat cu drag in familie si erau suparati ca n-au fost anuntati mai devreme. 

Sint copiii pierduti si aici cu gramada mare si nu exista orfelinate decat parinti vitregi pana apar, daca apar adoptivii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate cazurile au ajuns la studiu nici in State, aproape de noi locuia o colega de clasa al fiului iar tatal ei traia cu un barbat dupa ce a divortat si a luat cu forta copila de la mama ca avea castig mai mare lunar.  Era traumatizata fata, mai mult la noi a stat pana a ajuns sa poate sa se intretina singura, dar era foarte greu.

Pe bune? -nu toate cazurile sunt studiate? -cine studiaza toate "cazurile" copiilor crescuti de parintii heterosexuali?

Atunci cand copiii batuti de parinti sunt imediat scosi din cadrul familiei de catre protectia copilului in occident, romanii sunt profund socati! -cum isi permite statul sa se amestece in viata lor de familie?! -e un amestec nepermis! -statul nu ar trebui "sa se bage", cica... ce daca copilul vine plin de "vargi", la scoala, sau unul dintre parinti este arestat in mod repetat pentru violente in familie? -e treaba lor...

Unii devin foarte radicali, si denunta conspiratia sistemului abuziv, care "rapeste parintilor dreptul de a-si creste propriul copil asa cum cred de cuviinta". 

Atunci nimeni nu mai e interesat de studiile facute pe acesti copii, in legatura cu impactul (nefast fara indoiala) pe care il are expunerea lor la violenta, sau mai rau, violentarea lor.

Parintii sunt cica victimele...

Fata "traumatizata" din povestirea ta, pare sa sufere din pricina divortului parintilor, si separarii de catre mama ei.

In Romania, si in general in lume, tatal primeste foarte rar custodia copilului, chiar daca are mai multi bani, cum spui tu. Judecatorii de pe la noi, incredinteaza copilul tatalui doar in situatii extreme, cand mama e in mod evident un parinte rau.

Ne spui despre acea fata "traumatizata" de plasarea ei sub tutela tatalui, in urma divortului parintilor, insa faptul ca tatal "traieste cu un alt barbat", nu are nici o legatura cu asta! -nu aflam ca acea fata a fost agresata fizic sau verbal de catre tata ori partenerul lui, ca este neglijata sau ca sufera alte "rele tratamente".

Ba chiar, ne spui, tatal -care "a facut pe dracu-n patru" sa primeasca custodia, ii permite fetei sa traiasca alaturi de niste straini, care-i sunt doar vecini, cum sunteti tu si familia ta! -de ce s-a mai zbatut pentru custodie, daca nu doreste sa-si creasca fica?! -povestea ta nu are nici un sens, si pur si simplu nu o cred! -nu asa se comporta un parinte care se da peste cap sa obtina tutela copilului sau, sau care tine macar sa o pastreze! -si in America, ca oriune in lume, cred decizia incredintarii copilului poate fi atacata de catre celalalt parinte, in instanta, si daca exista temei legal, poate fi schimbata! -cum adica sa-si lase fiica in grija vecinilor, fara sa-si puna problema ca ar putea fi reclamat la protectia copilului de catre vecinii astia, de catre propria fica sau de catre mama care afla despre situatia asta? -nu are nici un sens. 

Spui ca ati cautat rudele fetei din partea mamei, care su preluat-o pe fica. Cum? -fara o decizie judecatoreasca si fara acordul tatalui (care a reusit totusi sa o smulga din bratele iubitoare ale mamei)?! -de ce nu s-a dus chiar la mama ei?!! -povestea ta este atat de cusuta cu ata alba, incat nu cred nici un cuvant din ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai daca cineva e agresat poate sa fie traumatizata???

 

Nici eu nu m-as simti comfortabil in acea situatie, deloc!!!

 

O singura data n-a cautat copila acel om ... nici nu stia ca a plecat din oras.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai daca cineva e agresat poate sa fie traumatizata???

 

Nici eu nu m-as simti comfortabil in acea situatie, deloc!!!

 

O singura data n-a cautat copila acel om ... nici nu stia ca a plecat din oras.

Intocmai. Nu asa se comporta un parinte care a luptat sa obtina custodia copilului sau. Daca nu dorea sa o creasca, nu o lasa in grija vecinilor, ci in grija mamei. De fapt, daca tot nu-i pasa cu cine locuieste fica sa, ori macar unde naiba o fi, lua aceeasi decizie, de a se "spala pe maini" si a o lasa sa fie crescuta de catre mama. Eu NU cred ca povestea asta este adevarata. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×