Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Homosexualitatea-Topic combinat

Evaluează acest topic

Homosexualitatea  

492 membri au votat

  1. 1. Ce crezi despre homosexualitate?

    • Nu ma deranjeaza. Fiecare face ce vrea cu viata lui.
      278
    • Nu ma deranjeaza ideea insa ma deranjeaza persoanele care isi manifesta homosexualitatea.
      93
    • Nu sunt de acord cu ea pentru ca e impotriva naturii.
      123


Postări Recomandate

Exista parinti care se lupta pentru custodia copilului nu pentru ca doresc sa aiba grija de copil, ci pentru a-i face un rau celuilalt parinte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi avut de plata sotiei multi bani si nu voia, astepta sa creasca fata si sa paraseasca singura casa, este solutie mai ieftina.  Puteam sa chem legea dar n-a vrut nici copila sa fie dusa undeva sa piarda si relatia cu colegii de clasa, era important sa termine liceul unde a inceput si sa locuiasca in zona familiara si cunoscuta.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista parinti care se lupta pentru custodia copilului nu pentru ca doresc sa aiba grija de copil, ci pentru a-i face un rau celuilalt parinte.

Care parinte nu vine sa-si preia copilul, ci vin alte rude? -de ce nu au sesizat autoritatile tutelare, fiica, vecinii si chiar rudele (ca sa nu mai spun de mama), daca au aflat despre situatia asta?

Ar fi avut de plata sotiei multi bani si nu voia, astepta sa creasca fata si sa paraseasca singura casa, este solutie mai ieftina.  Puteam sa chem legea dar n-a vrut nici copila sa fie dusa undeva sa piarda si relatia cu colegii de clasa, era important sa termine liceul unde a inceput si sa locuiasca in zona familiara si cunoscuta.  

Parca spuneai ca au preluat-o rudele mamei, adineauri! -acum ne spui ca a ramas de fapt in oras?! (de dragul colegilor de scoala).Erau mai importanti colegii decat mama si rudele ei?!!

Iar daca mama si rudele traiau si ele in acelasi oras, de ce a "fugit de-acasa" fica lor la vecini, si nu la rudele ei, si mai ales la mama?! (nu cred nimic).

In plus, ne spui si ca fata a fost totusi preluata de catre rude? -atunci nu mai contau colegii de scoala, si terminarea studiilor in acelasi liceu?! -de ce nu?

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti place sa mesteci namolul.   Dupa ce a terminat liceul a plecat la rude, 2 ani a locuit cu noi.  Nici unul din parinti nu erau din Arizona si nici rudele.  Nu era usor de gasit persoane ca nu era Inter-Net atunci.    Aici este foarte important unde inveti ca si colegii de clasa.  N-am chef sa-ti explic de ce ca tu-l traduci cum vrei.  Cu avionul a plecat de aici, n-a fost preluata doar la aeroportul unde a mers a fost asteptata de rude.     


Eu NU cred ca povestea asta este adevarata. 

Tu din fantezii vorbesti de cum ar fi viata altora sau ar trebui sa fie ... eu nu insist sa crezi nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti place sa mesteci namolul.   Dupa ce a terminat liceul a plecat la rude, 2 ani a locuit cu noi.  Nici unul din parinti nu erau din Arizona si nici rudele.  Nu era usor de gasit persoane ca nu era Inter-Net atunci.    Aici este foarte important unde inveti ca si colegii de clasa.  N-am chef sa-ti explic de ce ca tu-l traduci cum vrei.  Cu avionul a plecat de aici, n-a fost preluata doar la aeroportul unde a mers a fost asteptata de rude.     

Dupa ce a terminat liceul,s-a angajat si era efectiv adulta,a preferat sa locuiasca doi ani cu vecinii, si nu cu mama si rudele ei. Atunci nu o mai tinea nimeni in oras, nu se mai punea problema studiilor neterminate sau a colegilor, nu-i asa? -ce anume o oprea totusi sa se intoarca la mama si la rudele ei?!

Ce datorie avea tatal ei, sa o aduca "cu forta" in casa sa, si mai ales, de ce ar fi trebuit sa-i incalce dreptul de a locui cu cine vrea, ea fiind deja adulta si intretinandu-se singura? -doar nu el a dat-o afara din casa, si nici nu a abuzat-o in nici un fel!

Tu "mesteci namolul". Povestea pe care o spui e din ce in ce mai suspecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se lucreaza si cand merg la liceu, de la 16 ani nu vezi copil fara munca, asa se intampla si la facultate nu vacante de 3 luni, e alt stil de viata aici.  

Adult/matur devine la 21 de ani tineretul american, atunci are voie sa bea alcool oficial si sa-si cumpere si tigari, masina conduce de la 16 ani.

Nu citesti atent si traduci la sistem de viata romanesc.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce spui nu explica totusi de ce fata asta a preferat sa locuiasca cu niste straini, in locul rudelor sale iubitoare, si chiar a mamei. Inclusiv DUPA ce si-a terminat studiile, fiind total neglijata de catre tata, care nu a cautat-o o singura data.

Cine o tinea cu forta prin vecini? -de ce nu s-a intors la mama ei iubita? -doar nu era in nici un pericol sa fie adusa cu forta "acasa" de catre tatal indiferent... de ce nu a contestat mama ei custodia, afland situatia asta a ficei? -cu marturia vecinilor si a ficei neglijate, castigul tutelei era ca si asigurat. La varsta de 16 ani, cand se intretinea singura, mi-e imposibil sa cred ca judecatorul nu ar fi consultat-o.

 

Sunt o groaza de adolescenti care nu se inteleg cu parintii, chiar daca nu-i abuzeaza nimeni. (si o multime care fug de-acasa, fie ca sunt sau nu abuzati) -mai rau e ca sunt destui care chiar sunt abuzati, si nimanui nu-i pasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem credibili, când spunem ca doar grija pentru dezvoltarea sănătoasă a copilului ne face sa nu fim de acord cu adopția in cuplurile gay.

 

Cum vrei sa ai credibilitate, tu,ca stat și societate, când ai asa ceva in tara si de toate in cot? La asta mă refer.

Eu cred ca stam mai bine decat stateam in comunism. Stiu ca se poate infinit mai bine, dar peste tot in lume se intampla la fel intr-un stat cu economie proasta.

 

Cat despre credibilitate..nu cred ca oamenii merg sa puna un vot doar de amorul artei. Are fiecare credinta si convingerea lui.

 

In fine, nu incerc sa iti schimb parerea. O spun doar pe a mea.

 

Si..condoleante pt tatal tau. Stiu cum e sa pierzi un parinte bun. Lipsa lui o vei simti toata viata, dar timpul amelioreaza si durerea dispare incet, incet.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce mă îngrijorează este faptul că recent un cuplu....el,fosta ea ,au un copil și nu vor să i se pună copilului sexul pe certificatul de naștere......vor sa-și aleagă copilul sexul când o fi suficient de mare,iar o școală din UK nu au nimic împotrivă ca băieții să poarte rochiță uniformă....nu am nimic împotriva homosexualilor,nu-i înțeleg,dar asta nu-i face mai puțin normali,dar clar nu vreau ca pe certificatul copilului meu să scrie ”sex necunoscut”  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acel copil are un defect din nastere daca parintii il acopera deja sub anonimat.  Consider si eu mare gresala ca lasa copilul sa-si stabileasca ce vrea sa fie cand va fi mare.  Nu se stie pana atunci cum va fi tolerat neutralitatea si nu se gandesc parintii ca deja din gradinita copiii vor avea un cuvant de zis si n-o sa le placa.  Am auzit de un caz in Romania cand parintii stiau ca din nastere fiul lor are ceva si nu i-au spus nimic, doar sa fie cuminte.  Dupa petrecerea de graduare al liceului, s-a spanzurat, a avut o experienta neplacuta la care n-a fost preparat deloc si nu gasea alta cale afara din situatie.  Nici asa nu este bine.   Pe vremuri ii era asigurat jobul de clopotar in biserica, azi insa nu prea se inghesuie tinerii la oportunitatea asta dumnezeiasca.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×