Sari la conținut
Forum Roportal
Armina

Homosexualitatea-Topic combinat

Evaluează acest topic

Homosexualitatea  

492 membri au votat

  1. 1. Ce crezi despre homosexualitate?

    • Nu ma deranjeaza. Fiecare face ce vrea cu viata lui.
      278
    • Nu ma deranjeaza ideea insa ma deranjeaza persoanele care isi manifesta homosexualitatea.
      93
    • Nu sunt de acord cu ea pentru ca e impotriva naturii.
      123


Postări Recomandate

ce mă îngrijorează este faptul că recent un cuplu....el,fosta ea ,au un copil și nu vor să i se pună copilului sexul pe certificatul de naștere......vor sa-și aleagă copilul sexul când o fi suficient de mare,iar o școală din UK nu au nimic împotrivă ca băieții să poarte rochiță uniformă....nu am nimic împotriva homosexualilor,nu-i înțeleg,dar asta nu-i face mai puțin normali,dar clar nu vreau ca pe certificatul copilului meu să scrie ”sex necunoscut”  

Si daca copilul are un oarecare grad evident de inter-sexualitate. Vizibil cu ochiul liber. Tu, ca parinte alegi in locul lui ce sex sa scrie in acte, ba ii mai faci si o operatie de modificare a organelor genitale, ca sa se potriveasca cu ce vrei tu. Si copilul crescand si mai ales odata cu adolescenta, simte ca apartine celuilalt sex. Creierul sau este de barbat, insa alegerile tale l-au facut "femeie", si in acte si in pantaloni!

Va suferi intreaga viata, din pricina alegerii tale, fara sa o poata schimba in vreun fel, nici legal, nici fiziologic. L-ai nenorocit pe viata!

Acei parinti sunt foarte inteligenti, si inteleg bine problema, iar alegerea pe care au facut-o, si pentru care au luptat, au facut-o in interesul copilului.

Poate ca acel copil se va simti femeie ori barbat, odata ce va putea intelege identitatea sa sexuala. Insa isi va face singur alegerea potrivita, nu o s-o faca parintii pentru el, si nici societatea.

Acel copil are un defect din nastere daca parintii il acopera deja sub anonimat.  Consider si eu mare gresala ca lasa copilul sa-si stabileasca ce vrea sa fie cand va fi mare.  Nu se stie pana atunci cum va fi tolerat neutralitatea si nu se gandesc parintii ca deja din gradinita copiii vor avea un cuvant de zis si n-o sa le placa.  Am auzit de un caz in Romania cand parintii stiau ca din nastere fiul lor are ceva si nu i-au spus nimic, doar sa fie cuminte.  Dupa petrecerea de graduare al liceului, s-a spanzurat, a avut o experienta neplacuta la care n-a fost preparat deloc si nu gasea alta cale afara din situatie.  Nici asa nu este bine.   Pe vremuri ii era asigurat jobul de clopotar in biserica, azi insa nu prea se inghesuie tinerii la oportunitatea asta dumnezeiasca.      

Citind primele randuri din postarea ta, am crezut ca intelegi situatia. Continuand lectura, am vazut ca nu e asa.

Cu siguranta copilul are un oarecare grad de inter-sexualitate vizibil, insa tocmai din pricina asta, nu e treaba parintilor si a societatii sa-i aleaga sexul nici in acte, si nici pantaloni.

Ce va face daca odata ajuns la maturitate va trebui sa-si schimbe sexul in acte, insa nu va putea, din pricina oamenilor stupizi, care cred ca stiu mai bine decat el ce sex are?! -iar pe ala din pantaloni, nu-l va mai putea schimba deloc, daca parintii il aleg pentru el.

Operatiile de reconstructie a sexului sunt si foarte costisitoare, si foarte dureroase si mai ales cu putin succes in a ii da efectiv un organ sexual functional asemanator cu cel natural.

Cum sa iti nenorocesti copilul din punct de vedere legal si fiziologic, si sa o faci cu buna stiinta?!

Auzi la tine... sa urmeze traditia si sa se faca clopotar! -tu citesti ce scrii?! -vorbim de un om, nu de o abstractiune!

 

Parintii care au lasat sexul copilului "nedeterminat" in mod cert vor spune copilului ca e alegerea ce identitate sexuala sa aleaga in acte, ori in pantaloni, si care sa se potriveasca cu cea din creierul sau. Nu or sa astepte sa il gaseasca spanzurat (ca in povestirea ta) pentru ca au facut ei alegerea in locul lui, si a fost una gresita!

 

"Nu se stie cum va fi tolerata "neutralitatea" las' ca se stie in schimb cum e "tolerata" identitatea neconforma! -chiar ieri am citit ca doi copii care se identifica cu alt sex decat cel din acte, au fost dati afara din autobuzul scolar! -procentul crimelor fata de persoanele transgender este semnificativ mai mare fata de restul populatiei, si e din pricina celor isi si impun opiniile lor ignorante asupra altora.

Baiatul care s-a sinucis in adolescenta, pentru ca parintii i-au decis sexul ca babelus, e doar una dintre victimele societatii, si a prejudecatilor din societatea noastra.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, spuneai dincolo ca te-ai nascut homosexual, dar eu personal nu prea cred asta. Personalitatea unui copil se formeaza in primii 2-3 ani de viata si mediul in care a crescut are o importanta mai mare decit mostenirea genetica.

 

Eu inteleg ca este mai usor sa credeti ca veti fi acceptati daca spuneti ca v-ati nascut asa, insa nu este adevarat.

 

In aceeasi masura, nimeni nu este vinovat de modul in care s-au purtat cu el parintii lui in primii ani din viata. Toate aceste experiente (atit cele pozitive, cit si cele negative) ne definesc personalitatea si ne fac ceea ce sintem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Identitatea sexuala nu este "personalitate". Ea nu este formata de mediu si de educatie, si asta ar trebui sa fie evident atunci cand stii cu certitudine ca parintii heterosexuali dau nastere si copiilor homosexuali. Sau ca studiile arata ca orientarea sexuala a copiilor crescuti de cuplurile de acelasi sex, NU este afectata de identitatea sexuala a parintilor.

Am mai pus link-uri cu studii, insa vad ca sunt ignorate...

Se "trezesc" insa "experitii" care poate ca nu au citit o singura carte de psihologie in toata viata lor, sa le dea lectii altora.

Nici eu nu cred ca ai citit o carte de sexologie vreodata. Daca citeai, nu scriai ceea ce am citit mai sus.

 

Daca nu stii despre ce vorbesti, cum iti permiti sa-i dai lectii altuia?! -stii TU mai bine decat mine viata mea, ce educatie am primit si cum m-a format ea, stii tu mai bine despre fiziologia mea? -ai habar tu cum anume este configurat creierul meu? -mi-ai studiat tu genomul, ca sa spui (si cu cata certitudine!) ca stii tu ca homosexualitatea mea nu este genetica. Ca mi te adresezi personal, pe deasupra! -ma faci mincinos in fata, si ti se pare ok, pentru ca stii tu mai bine decat mine experienta mea!

 

Cum iti explici ca doi frati, crescuti de aceiasi parinti, si in acelasi fel, au orientari sexuale diferite?! -parca spuneai ca "personalitatea" lor (care e pentru tine si orientare sexuala) s-a format pana la varsta de 2-3 ani! (ceea ce e o absurditate, oricum)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu, ca parinte alegi in locul lui ce sex sa scrie in acte, ba ii mai faci si o operatie de modificare a organelor genitale, ca sa se potriveasca cu ce vrei tu.

Auzi la tine... sa urmeze traditia si sa se faca clopotar! -tu citesti ce scrii?! -vorbim de un om, nu de o abstractiune!

 

Daca n-ai nascut inca, nu vorbi aiureli, ca doctorul stabileste la nasterea copilului de care sex este si se inrtegistreaza ca atare, NU parintii hotaresc asta, nu stiu de unde le scoti toate astea doar sa intepi pe fiecare forumist cu ceva.   Adica va avea o viata normala daca va creste neutru la marginea comunitatii in nesiguranta ca nu vor fi acceptati cu restul, tine minte asta iar cand ajunge la maturitate sexuala incepe sa infloreasca de acolo ... sa crezi tu ca asa e cursul vietii.   Inchis in sine, fricos, nehotarit, fara prieteni si incredere in nimeni va fi doar o fiinta care nu va avea skills de nici un gen.  Las' ca am vazut la TV operatie de schimbare de sex din barbat in femeie ... cand a jupuit doctorul chestia sa construiasca o vagina, m-am considerat destul de educata in ceea ce ma priveste chirurgia plastica.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca doctorul nu poate sa "stabileasca sexul" bebelusului. Daca e intersex?! -sa scrie ceva acolo, in acte, doar pentru ca asa crezi tu ca trebuie?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa spui aberatiile alea?! -ca ma si infurii!

Cum adica copilul nu va avea nici prieteni si nu va avea nici talente, doar pentru ca in certificatul sau de nastere doctorul nu a bifat una dintre cele doua rubricute?!

 

 Adica va avea o viata normala daca va creste neutru la marginea comunitatii in nesiguranta ca nu vor fi acceptati cu restul, tine minte asta iar cand ajunge la maturitate sexuala incepe sa infloreasca de acolo ... sa crezi tu ca asa e cursul vietii.   Inchis in sine, fricos, nehotarit, fara prieteni si incredere in nimeni va fi doar o fiinta care nu va avea skills de nici un gen.  Las' ca am vazut la TV operatie de schimbare de sex din barbat in femeie ... cand a jupuit doctorul chestia sa construiasca o vagina, m-am considerat destul de educata in ceea ce ma priveste chirurgia plastica.  

Auzi la tine... va creste "la marginea societatii" si nu va fi acceptat de nimeni... "va fi inchis in sine, fricos, nehotarat" -cum naiba poti sa stii asa ceva?!

Va fi marginalizat si exclus social de catre oamenii ignoranti si plin de prejudecati, e adevarat. Ce nu e adevarat e ca toti oamenii sunt asa!


Eu imi explic mai multe lucruri decit esti tu dispus sa intelegi si sa accepti.

Se vede... iti explici totul. 

Eu zic sa nu-ti mai "explici" atatea si sa cauti sa intelegi si sa accepti ce au explicat altii -mai ales cand este vorba despre experienta lor intima, pe care tu nu o ai! -nu mai postula ca stii tu mai bine decat ei care le e identiatea, care le-a fost educatia si mediul formator, care le e genetica si chiar fiziologia, fara sa-i fi cunoscut macar pe oamenii despre care vorbesti!

Ai pretentia ca stii tu mai bine decat cei care vorbesc din propria lor experienta, ori pentru ca au citit studii stiintifice  si vorbesc folosind argumente reale, nu aruncand cu prejudecati fara nici un fundament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca toti sint deschisi la minte ca tine????   La multi le e rusine ca sint diferiti si neutri, ca de ei vorbim.  Cei care au un sex in acte merg pe burta pana pot si vor gasi fericirea in alt oras intr-o comunitate unde-s mai multi la un loc.    Crezi ca viata lor este asa de stralucita precum in filme sau Cher il descrie pe fii-su???  din fiica-sa.  N-ai observat copilul lui Angeline Jolie cat este de speriat mereu ... hai trezeste-te din visare.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca toti sint deschisi la minte ca tine????   La multi le e rusine ca sint diferiti si neutri, ca de ei vorbim.  Cei care au un sex in acte merg pe burta pana pot si vor gasi fericirea in alt oras intr-o comunitate unde-s mai multi la un loc.    Crezi ca viata lor este asa de stralucita precum in filme sau Cher il descrie pe fii-su???  din fiica-sa.  N-ai observat copilul lui Angeline Jolie cat este de speriat mereu ... hai trezeste-te din visare.  

Si tu crezi ca esti deschisa la minte? -tu, care raspandesti prejudecatile din pricina carora acesti oameni sunt marginalizati, agresati si respinsi social? -postarea ta este una auto-critica?

Eu zic sa nu te legi de copilul altora. Ca Angelina nu si-a fortat copilul sa accepte ca societatea sa-i defineasca identitatea sexuala, si bravo ei ca nu a facut-o!

Copilul ei e "speriat"? - nu cred asta. Oricum, tu nu-l cunosti, si nu ai nici un temei sa emiti opinii in ce-l priveste,asa, din burta!

Pe ce te bazezi? -cum poti sa-ti dovedesti afirmatiile?

Ca multi alti copii ai celebritatilor, copilul a fost probabil ferit de viata publica (oare de ce?), si poate chiar educat acasa, cu profesori privati. Mi se pare normal ca un copil crescut in felul asta, foarte "privat" sa fie intimidat cand e expus intr-un mediu nefamiliar unde sute de oameni tin musai sa-l fotografieze si chiar striga la el incercand sa-i smulga un cuvant, ca sa il scrie prin vreun tabloid.

Lasa copilul in pace, ca nu ai nici un drept sa-l critici pe el si pe parintii lui. Nu stii tu cum e crescut, si ce personalitate are.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, tot o tii sus si tare ca nu stim cum ati fost voi crescuti nu stiu ce personalite aveti. Uite ca in cazul copilului Angelinei Jolie stiu suficient de mult, adica cit stie toata lumea. Tie acea femeie ti se pare sanatoasa psihic? Ti se pare ca acei copii au crescut intr-un mediu echilibrat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×