Sari la conținut
Forum Roportal
Thejerk

Complicatii dupa 5 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand trebuie sa fii convins ca te mai iubeste. Daca iti folosesti creierul, nu altceva, dupa 5 ani de relatie, ar trebui sa-ti dai seama de asta. Apoi va trebui sa schimbi ceea ce a deranjat-o de ati ajuns in situatia asta, pentru ca, considerand ca te iubeste, ceva a deranjat-o, altfel nu ajungeati aici. Poate ceea ce a deranjat-o nu este normal, din punctul tau de vedere, dar, daca o vrei inapoi, primul pas este sa accepti si sa schimbi. Renunti la milogeala, dar, in acelasi timp, renunti si la orgoliu si la gelozie si uiti tot ce s-a intamplat in timpul asta. Doar in cazul asta va mai putea exista o relatie stabila intre voi. Eu nu zic ca e normal sa accepti conditiile astea, dar tu esti singurul care stii ce iti doresti si ce compromisuri poti sa faci. Parerile de pe forum vin din perspectiva fiecaruia de a percepe si reactiona intr-o astfel de situatie, tu trebuie sa te aduni, sa analizezi conditiile si sa fii foarte realist cand tragi concluzia daca esti sau nu capabil sa le accepti din perspectiva felului tau de a fi. Altfel, sansele ca voi sa va impacati exista, dar se poate ajunge foarte curand in aceeasi situatie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a fost o zi de liniste, sfaturile voastre m-au ajutat foarte mult. Dupa mai mult de o saptamana, nu mai am palpitatii, am mancat si cred ca voi dormi.

I-am dat chiar un mesaj acum, desi nu trebuie, spunandu-i ca ii tin pumnii pt admiterea de maine. Da, orice s-ar intampla, pt ziua de maine ii tin pumnii. Eu eram cel care dadea tonul in relatia respectiva. In ultima vreme v-am spus ca eram nenorocit, dar nu eram un tiran in relatie. Acum ii face placere sa inversam rolurile, nu mai tine cu mine. Sunt foarte detasat de situatie. Cu cat amana mai mult intalnirea noastra si tot, ii va parea mai rau. Cate chestii am facut pentru ea si mai ales cate erau in plan...contrabalanseaza grav purtarea mea urata. Daca nu va vedea ca si ea a gresit, nu va vedea ce pierde.

5 ani nu ii poti sterge cu buretele asa usor, cu un alt tip controlabil, un pusti alcoolist desavarsit care bea pana pica(si o spun foarte obiectiv...). Mai devreme sau mai tarziu simtul ei practic si comoditatea vor fi zdruncinate de ce are adanc, in inima. Ma rog la D-zeu sa nu fie prea tarziu, pentru mine, dar mai ales pentru ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a fost o zi de liniste, sfaturile voastre m-au ajutat foarte mult. Dupa mai mult de o saptamana, nu mai am palpitatii, am mancat si cred ca voi dormi.

I-am dat chiar un mesaj acum, desi nu trebuie, spunandu-i ca ii tin pumnii pt admiterea de maine. Da, orice s-ar intampla, pt ziua de maine ii tin pumnii. Eu eram cel care dadea tonul in relatia respectiva. In ultima vreme v-am spus ca eram nenorocit, dar nu eram un tiran in relatie. Acum ii face placere sa inversam rolurile, nu mai tine cu mine. Sunt foarte detasat de situatie. Cu cat amana mai mult intalnirea noastra si tot, ii va parea mai rau. Cate chestii am facut pentru ea si mai ales cate erau in plan...contrabalanseaza grav purtarea mea urata. Daca nu va vedea ca si ea a gresit, nu va vedea ce pierde.

5 ani nu ii poti sterge cu buretele asa usor, cu un alt tip controlabil, un pusti alcoolist desavarsit care bea pana pica(si o spun foarte obiectiv...). Mai devreme sau mai tarziu simtul ei practic si comoditatea vor fi zdruncinate de ce are adanc, in inima. Ma rog la D-zeu sa nu fie prea tarziu, pentru mine, dar mai ales pentru ea.

 

That's the attitude! Ma bucur ca nu te mai invinovatesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

5 ani nu ii poti sterge cu buretele asa usor, cu un alt tip controlabil, un pusti alcoolist desavarsit care bea pana pica(si o spun foarte obiectiv...). Mai devreme sau mai tarziu simtul ei practic si comoditatea vor fi zdruncinate de ce are adanc, in inima. Ma rog la D-zeu sa nu fie prea tarziu, pentru mine, dar mai ales pentru ea.

 

Ba da, se sterg usor si 20 de ani.Nu e un criteriu.Poate nu pentru tipul ala, poate doar va sta cu el un timp, apoi isi va cauta altii. Nu exista nimic in inima, decat, atrii, ventricule, valve tricuspide, pereti septali, trabecule musculare, etc...Dragostea trebuie sa fie si rationala, ratiunea ar trebui sa faca managementul emotiilor.

 

In cazul vostru, imi pare un fel de dependenta reciproca, si un pic de imaturitate (fara suparare)

 

Sfatul meu e sa renunti la ea...oricum nu mai exista dragoste sincera.

 

In rest, ma bucur ca ti-a trecut vinovatia.Esti pe drumul cel bun.Dar ai grija sa te rapuna iar.Intr-un cuplu in care partenerii isi tin drept zid unul altuia, e prea usor sa fii sufocat cu vina.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, se sterg usor si 20 de ani.Nu e un criteriu.Poate nu pentru tipul ala, poate doar va sta cu el un timp, apoi isi va cauta altii. Nu exista nimic in inima, decat, atrii, ventricule, valve tricuspide, pereti septali, trabecule musculare, etc...Dragostea trebuie sa fie si rationala, ratiunea ar trebui sa faca managementul emotiilor.

 

In cazul vostru, imi pare un fel de dependenta reciproca, si un pic de imaturitate (fara suparare)

 

Sfatul meu e sa renunti la ea...oricum nu mai exista dragoste sincera.

 

In rest, ma bucur ca ti-a trecut vinovatia.Esti pe drumul cel bun.Dar ai grija sa te rapuna iar.

 

Tin sa te contrazic.Nu se sterg usor.Ai avut vreo relatie de durata?Sincer :)!

Tocmai dependenta aia face sa nu se stearga usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te contrazic.Nu se sterg usor.Ai avut vreo relatie de durata?Sincer :)!

Tocmai dependenta aia face sa nu se stearga usor.

 

In general cand unul din parteneri se agata de altcineva, care le ofera o siguranta mai mare, relatia e pierduta.Si asta pentru ca dependenta nu e dragoste, e angoasa de piedere.Ei iubesc doar faptul ca nu se simt singuri.Atata tot.Am cunoscut niste femei, care au sters cu buretele 4 ani de relatie, in cateva zile.Se intampla, pentru ca oamenii astia nu stiu ce isi doresc cu adevarat.Aparenta de siguranta le tine loc de dragoste.Nu stiu daca el e asa, dar ea cu siguranta da.Daca tipul cu care e acum, stie sa faca pe protectorul, ea nu il va parasi.Cu siguranta.

Dependenta tine un cuplu doar cand e bidirectionala.Altfel, e mare suferinta.Am spus ca se sterg usor, nu in sensul ca uiti repede, ci in sensul ca decizia se ia intr-o clipa.De multe ori cand o relatie de lunga durata se destrama, lucrurile au fost "moarte" cu mult timp dinainte...si destramarea propriu-zisa e doar ceva formal...In cazul ala va parea ca anii au fost stersi cu buretele pe loc.De fapt...ea s-a sters in timp.Poate e si cazul lor, nu stiu destule amanunte...Daca dragostea nu e realista, si matura, e doar un infern.Mai bine renunti la ea...E cel mai intelept lucru.

 

A...si despre mine.Nu, nu am avut de lunga durata (slava domnului ca a fost doar de aproape un an) :D

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general cand unul din parteneri se agata de altcineva, care le ofera o siguranta mai mare, relatia e pierduta.

 

Da, ai dreptate.Dar eu cand am zis ca nu se sterg usor, vorbeam din perspectiva lui.

Si asta pentru ca dependenta nu e dragoste, e angoasa de piedere.

N-am pomenit nimic de dragoste.Am zis ca din cauza dependentei nu se sterge usor cu buretele o relatie de durata.

Dependenta tine un cuplu doar cand e bidirectionala.Altfel, e mare suferinta.Am spus ca se sterg usor, nu in sensul ca uiti repede,

Nici eu nu ma refeream la sensul ala.

 

ci in sensul ca uneori parca nu cuplul ala nu au avut atatia ani in care au fost impreuna.De multe ori cand o relatie de lunga durata se destrama, lucrurile au fost "moarte" cu mult timp dinainte...si destramarea propriu-zisa e doar ceva formal...In cazul ala va parea ca anii au fost stersi cu buretele.

hi.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram protectorul.. cel mai al naibii.

 

Daca iubirea adevarata nu exista...then all is for nothing, nu accept sa traiesc asa. Si nu ma refer la situatia mea.

Editat de Thejerk
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×