Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...am fost la medic...shi mi-a zis ca am candida...iau tratament shi eu shi partenerul...trebuie bineinteles repasu sexual cat tine tratamentul nu???

asa e indicat sau macar sa folositi prezervativul, dar unguentele s-ar putea sa-i slabeasca calitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o mare problema...am fost la medic shi mi-a zis ca am candida...am luat ovule shi meclon...i-am spus medicului ca am o durere la penetrare:(- dispareunia superficiala (de penetrare)_...o durere ingrozitoare...cum pot scapa de durerea asta...???:fingers:((...nu stiu ce sa mai fac...la inceputul actului ma doare ingrozitor...dar am momente cand nu ma doare...asta daca stau 2-3 zile shi nu am contact...oare daca nu am contact ceva timp nu o sa ma mai doara...sau trebuie tratat??...problema asta o am de 4 luni de zile...is disperata...shi saracul iubitul meu s-a saturat sa tot auda: au au au...mai incet...gata...nu mai vreau...shi eu m-am saturat....uneori e o durere groaznika...la inceputul penetrarii...offf...ajutati-ma...ce sa fac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefania, nu e de joaca cu boala asta.

Intai te tratezi, apoi iti faci de cap; nu ti se pare normal asa? Iar iubitul tau trebuie sa inteleaga. Asta daca nu vrei sa suferi mult si bine.

 

Ia spune, te protejezi cand ai contact sexual? Pentru ca unul dintre motivele pt. care n-ai scapat de ea poate fi faptul ca o tot pasati de la unul la altul. Logic ca nu-ti trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar iubitul tau a facut vreun tratament?

Are dreptate Amidala, in timpul tratamentului este interzis sa faci sex... pana la urma, daca va tratati amandoi, iar medicul nimereste tratamentul, in doua saptamani scapi de problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-am chinuit vreo 3 ani cu candidoza asta nemernica si am saracit cu vreo 3 salarii :o: Doamnee la cati ginecologi nu am fost...pana cand am intalnit o ginecoloaga desteapta care mi-a facut antifungigrama si mi-a dat un tratament minune si am scapat de ea :spiteful:

 

hmm...hai sa las totusi si pe aici tratamentul minune :o: ca l-am mai dat la o prietena (l-a luat fara prescriptie medicala) si i-a trecut...oricum rau nu are cum sa va faca, desi nu e indicat...dar in fine!

 

Flucovim 150 mg (doza unica) - e o singura pastila

Gyn Canesten Ovule - tratament pt 3 zile

Femigin B pudra pentru spalaturi vaginale (se pune un pliculet la 500 ml apa in irigator)

 

Ovulele se pun seara inainte de culcare si nu se spala (cu irigatorul) pana a 2 a zi seara inainte de a pune cel de-al 2 lea ovul.

In cazul in care ati mai luat tratament cu Fluconazol (Flucovim, etc) prescris sau nu de doctor nu mai luati tratamentul, nu va da rezultate pe termen lung, mergeti la medic pt o antifungigrama! Multa sanatate!

 

Am uitat, pentru partener mi-a dat Nizoral si hepatoprotectoare Nizoralul fiind un medicament puternic trebuie protejat ficatul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf...eu ma chinui cu acesta nenorocita de candida de 4 ani...La inceput imi aparea cam 2 ori pe an. O tratam si parca pt o perioada scapam de ea. Dar in ult jum. de an parca nu-mi mai trece. In parelel am descoperit infectia cu ureaplsma , pe care am tratat-o cu antibiotice( altfel nu se putea) si din acesta cauza imi reaparea candida. Am facut vreo 9 tratamente pt a scapa de ea, dar - in zadar. :cry:

 

 

Si deci:

- nu maninc dulciuri in exces

-port numa leng.din bumbac

-nu am parteneri multipli

-ne protejam

- maninc lactate ( am luat capsule cu lactobacterii , si tot in zadar)

- urmez intot. tratamentul medicului CU STRICTETE

-maninc sanatos

- nu fumez

- nu fac bai intr-o cada straina

-nu frecventez piscina

am grija de sanatatea mea.

 

 

SI ATUNCI: DE CE REAPARE?????? intotdeauna am trataa-o in baza antifungigramei( sensibila fiind numai la nistatina si intraconazol).

 

 

Eu nu situ ce sa mai fac cu ea. Uneori imi vine sa mor cind stiu ca N-O MAI POT TRATA. OARE DE CE????????

 

 

Imi apare odata cu termin.mentruatiei, dupa fiecare viroza, stres. ( am un servici destul de stresant, dar nu cred ca numai stresul e de vina aici.) App, am scapat totusi de ureaplasma. Ramine numai candida. Poate e cazul sa fac un tratament homeopat??? Cred ca am cheltuit in jur de peste 1500 euro pe tratamente, vizite ginecolog, proceduri... :doh:

 

 

CE E DE FACUT????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi si stresul de vina... m-am confruntat si eu vreo 3 ani cu aceasta pb...am dat mai sus tratamentul cu care am reusit sa o inving...poti incerca...poate, poate..oricum nu are de ce sa-ti dauneze.

Am uitat sa mentionez totusi ca in timpul tratamentului am luat 3 pastile de ACIDOPHILUS pe zi la fiecare masa si iau si acum ca sa previn reaparitia ei. Nu se gaseste in farmacii, iti pun un link unde l-ai putea comanda in Romania...il gasesti si-n Italia sigur...

http://www.ilanplant.ro/produs/acidophilus-with-psyllium

 

SI inca un link care m-a ajutat in alegerea alimentatiei:

http://www.topsanatate.ro/articol/ce-poti-...nala-28056.html

 

In rest, mananca mult iaurt si trebuie sa se trateze si partenerul...poate chiar daca va protejati caci poate fi purtator fara simptome. Bafta, sper sa te ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×