Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost diagnosticata recent ca avand candida...lucru deloc placut, mai ales ca am incercat in trecu tot felul de tratamente fara folos...as avea mai multe intrebari ,dar 2 in mod special: stie cineva care sunt factorii contaminarii cu candida si care ar fi tratamentul cel mai eficace pt tratarea acestei bacterii...

Multumesc anticipat

Si eu am acelasi lucru,iau cervugid,ovule..sunt foarte bune...deja l iau de 2 zile si ma simt mult mai bine dupa ele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Am si eu o problema...Nu stiu daca am candida,dar simptomele imi arata ca ar fi vorba de asa ceva.

Am fost la ginecolog acum 3 luni si mi-a spus k am o secretie urata.Mi-a dat o gramada de pastile...Nizoral,Metronidazol si niste ovule....Acum o luna,mi-am facut si analizele la care mi-a iesit nu chiar infectie urinara,doctora mi-a zis ca ar fi vaginita...Mi-a dat Ciprinol.

Acum am o secretie vascoasa,se formeaza chiar niste chegulete albe....ceea ce se vede si in timpul actului sexual:| lucru nu tocmai placut.Despre ce ar putea fi vorba??Ma duc si nou la medic,iau iar pastile????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!Am si eu o problema...Nu stiu daca am candida,dar simptomele imi arata ca ar fi vorba de asa ceva.

Am fost la ginecolog acum 3 luni si mi-a spus k am o secretie urata.Mi-a dat o gramada de pastile...Nizoral,Metronidazol si niste ovule....Acum o luna,mi-am facut si analizele la care mi-a iesit nu chiar infectie urinara,doctora mi-a zis ca ar fi vaginita...Mi-a dat Ciprinol.

Acum am o secretie vascoasa,se formeaza chiar niste chegulete albe....ceea ce se vede si in timpul actului sexual:| lucru nu tocmai placut.Despre ce ar putea fi vorba??Ma duc si nou la medic,iau iar pastile????

 

Dupa primul tratament, ar trebui sa-ti mai faci un control, poate nu ti-a trecut si ar trebui sa-l mai urmezi o data sau de doua ori. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!

vrea sa va intreb si eu ceva..., am obiceiul sa folosesc hartia igienica ca si tampon zilnic, si de 3 ani am candidoza. Am facut mai multe tratamente cu ovule, dar nu sa rezolvat nimic pana acum.

Ma gandesc poate fi o problema ca folosesc hartia igienica?

Am mai citit pe internet ca ar fi eficient un tratament cu un catel de usturoi pisat pus intr-un tifon si introdus in vagin, voi ce parere aveti despre asta?

Va mutumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!

vrea sa va intreb si eu ceva..., am obiceiul sa folosesc hartia igienica ca si tampon zilnic, si de 3 ani am candidoza. Am facut mai multe tratamente cu ovule, dar nu sa rezolvat nimic pana acum.

Ma gandesc poate fi o problema ca folosesc hartia igienica?

Am mai citit pe internet ca ar fi eficient un tratament cu un catel de usturoi pisat pus intr-un tifon si introdus in vagin, voi ce parere aveti despre asta?

Va mutumesc!

....Stii..aslea's leacuri babesti,in care eu..una nu m'as increde deloc....dar e decizia ta!...parerea mea e ca ar trebui mai bn sa optezi pentru tampoanele zilnice...sunt mai soft...si sunt mult mai ok....hartia igienica chiar poate sa t irite..nu e chiar asa soft...nu vad insa ca ar avea cv legatura cu candidoza....insa ca sa eviti toate ideile paranoice...renuntza la hartia igienica!poate boaala ta nu s'a vindecat complet si poate tot recidiveaza,iar hartia aiici...teoretic..are o importantza foarte mare...pentru ca fiind cu virusul acela in organism....si medicii recomanda ca pacientu sa poarte mereu lenjerie de bumbac...iar hartia aia e celuloza...aproape pura..deci..nociva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot fac candidoza de vreo 3 ani. Am cam 2-3 episoade pe an, si am observat ca fac cand sunt foarte stresata. Nu stiu daca e grav ca fac asa des si sper ca are legatura cu faptul ca am sistemul imunitar foarte slabit. Asa l-am avut dintotdeauna, dar sper sa pot scapa cumva, candva de toate problemele. Dar cat timp inca isi face de cap candidoza, as avea niste intrebari:

1) Daca eu si partenerul meu face INTOTDEAUNA sex protejat, se poate ca el sa fie purtator sanatos si drept urmare sa trebuiasca sa faca si el tratament? Avand in vedere ca...you know..al lui nu intra in contact cu mucoasa vaginala, ci doar, uneori, cu zona de la intrare, si asta doar cand sunt sanatoasa (cand nu am candidoza), exista riscul de contaminare incrucisata?

2) Are sexul anal vreo implicare in toata treaba asta? Adica se poate transmite candidoza in felul asta?

3) Se poate transmite candidoza prin sex oral (de la ea la el)? Ma gandesc ca poate,cumva,in vreun fel, ciuperca sa isi faca de cap si la nivelul gatului "pe timp" de candidoza si de aici un cerc vicios.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, am vazut ca sunt pe aici multe persoane care stiu ce vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Am o cunostiinta care are candida si s-a tot plans k ii reapare indiferent de tratamentul pe care l-a luat si a fost la o mie de doctori....si coincidenta la mine pe scara sta o doctorita foarte buna , careia i-am explicat si a spus asa:

Sa speli vaginul cu bicarbonat (1 lingurita la 500 ml apa calda) , spalatu trebuie facut foarte bine, cu o manusa medicinala si bagi degetu insistand...pt k irigatorul nu curata la fel de bine cum ai curata cu mana ...., dupa care sa te speli cu musetel...

Asta trebuie sa faca si parteneru ...sa se spele si el.

PE urma sa te ungi cu unguent canesten sau clotrimazol si ultimul pas...pe cale orala sa se ia diflucan 1 pastila azi si una peste 7 zile...deci in total 2 pastile...la fel si parteneru una azi si alta peste 7 zile

Chilotii sa fie 100% bumbac si fierti si calcati , pentru ca numai asa se poate distruge microbii...la fel si lenjeria de pat...trebuie calcata...Importanta este igiena...si ca ambii parteneri sa se trateze.

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa speli vaginul cu bicarbonat (1 lingurita la 500 ml apa calda) , spalatu trebuie facut foarte bine, cu o manusa medicinala si bagi degetu insistand...pt k irigatorul nu curata la fel de bine cum ai curata cu mana ...., dupa care sa te speli cu musetel...

Sa-ti faci spalaturi vaginale, indiferent ca folosesti irigatorul sau degetul, atunci cand esti bolnava de candidoza este una dintre cele mai mari prostii.

Atunci cand te speli ii creezi conditii candidei sa se inmulteasca.

Tot de la o doctorita foarte buna stiu.

 

Si mai usor cu recomandarea pastilelor - fiecare femeie trebuie sa faca tratament in functie de organismul/ istoricul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut candidoza care m-a chinuit 6 luni la rand; am incercat tot felul de tratamente; eram disperata pentru ca nimic nu dadea rezultate; de exemplu foloseam Lomexin unguient si nu mai aveam mancarimi si usturimi in schimb peste cateva ore ma lua iarasi cu mancarimile si usturimile. Dar pana la urma am scapat. Am fost la baile sarate de la Telega, intamplator la invitatia unor prieteni; habar nu aveam ca aceste ape sarate ma vor ajuta si mai ales la candidoza. Am stat acolo in apa cam o ora iar dupa cateva ore in aceasi zi n-am mai avut probleme cu candidoza. La inceput am zis ca poate cine stie nu am mancarimi azi dar maine vor reveni. Dar a mai trecut o zi a mai trecut o luna iar acum am un an de cand n-am mai avut probleme cu candidoza. Poate vi se pare greu de crezut dar incercati sa faceti baie intr-un lac sarat natural sau artificial, cred ca orice lac sarat merge si sa-mi spuneti pe urma daca a dat sau nu rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un tratament de la o persoana care l-a folosit: in primul rand se renunta definitiv la zahar, ciuiperca se hraneste al naibii cu zaharul, si apoi se fac spalaturi vaginale cu bicarbonat; desigur o alimentatie mai pe cruditati, is bune si iaurturile, merge mierea, merg ovule cu propoolis, intern si extern picaturi cu extract de grefa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×