Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost diagnosticata recent ca avand candida...lucru deloc placut, mai ales ca am incercat in trecu tot felul de tratamente fara folos...as avea mai multe intrebari ,dar 2 in mod special: stie cineva care sunt factorii contaminarii cu candida si care ar fi tratamentul cel mai eficace pt tratarea acestei bacterii...

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa te vindeci trebuie sa urmezi tratamentul pe care ti l-a indicat (sau ti-l va indica) medicul care ti-a pus diagnosticul.

 

Unde anume ai facut infectia ? Pt ca in functie de localizare (de locul unde a aparut infectia), exista candidoza bucala (in gura), faringiana (in gat), vaginala, cutanata (pe piele), sistemica (diferite organe interne afectate ex: tubul digestiv, plaman), etc. In functie de localizare, modul de tratament (ex calea de administrare) este diferita (ex: candidoza cutanata > unguent, candidoza vaginala > ovule, etc)

 

Daca e vorba de candidoza vaginala recurenta (adica faci mereu candidoza vaginala pe care o tratezi si se vindeca pe moment dar apoi reapare), atunci ar fi foarte bine daca ai putea sa-ti faci glicemia pt a vedea daca nu cumva ai diabet - pentru ca de multe ori candidozele vaginale recurente sint de fapt o complicatie a diabetului. Si chiar daca valorile glicemiei ies normale, ar fi bine, daca se poate, sa faci un test de toleranta la glucoza pentru a vedea daca ai o predispozitie la diabet si nu esti cumva in stadiul de "prediabet" (care ar fi de fapt un stadiu "reversibil" al diabetului).

 

PS "Tratamentul" pe care ti l-a indicat miana este o prostie. Presupun ca ti-a raspuns "la misto".

 

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai facut recent tratament cu antibiotice,s-ar putea sa fie o reactie alergica la acestea.Sunt unele antibiotice care au trecuta candida ca reactie alergica chiar ijn prospect,trebuie doar sa-l citesti cu atentie.Insanatosire grabnica!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am candida de foarte mult ani. Am facut foarte multe tratamente. Mama este si cadru medical, dar din pacate nu am reusit sa scap de candida. S-a si cronicizat intre timp. Cateodata la raport sexual am dureri si usturimi, dar am reusit sa ma "impac" cu aceasta "boala". Unele femei mai norocoase, desi au aceasta ciuperca in organism, nu se imbolnavesc de candida. Norocoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am candida de foarte mult ani. Am facut foarte multe tratamente. Mama este si cadru medical, dar din pacate nu am reusit sa scap de candida. S-a si cronicizat intre timp. Cateodata la raport sexual am dureri si usturimi, dar am reusit sa ma "impac" cu aceasta "boala". Unele femei mai norocoase, desi au aceasta ciuperca in organism, nu se imbolnavesc de candida. Norocoase.

 

In primul rand, chiar daca s-a cronicizat, trebuie sa te tratezi asa cum iti recomanda medicul ginecolog. Nu trebuie sa o lasi netratata si nu trebuie sa abandonezi lupta cu boala (nu trebuie sa te resemnezi), pentru ca boala netratata se agraveaza.

 

Pe linga tratamentul local pe care ti-l va indica ginecologul, poate e bine sa discuti cu medicul tau de familie sau cu un medic infectionist, daca medicul considera ca ar fi util pt tine sa faci vaccinul IBC10 sau daca nu ai contraindicatii. Este un vaccin produs de Institutul Cantacuzino (si tot de acolo se si cumpara), care imunizeaza (intr-o anumita masura) impotriva a 9 specii bacteriene si impotriva candidei (candida ar fi al 10-lea epitop - de-aia ii zice IBC10). De fapt este impropriu spus "vaccin" caci el este de fapt un imunomodulator.

"Vaccinul" asta nu te vindeca el singur de candida, dar creste imunitatea ta astfel incat organismul tau sa poata lupta eficient alaturi de medicamentele antifungice pe care ti le indica ginecologul.

 

Fa-ti o glicemie. Daca nu iese normala, discuta cu medicul tau de familie ce ai de facut in continuare. Daca insa glicemia iese normala, poate merita sa iti faci un test de toleranta la glucoza. Daca testul de toleranta la glucoza (se mai numeste si hiperglicemie provocata) nu iese normal, discuta cu medicul tau de familie ce ai de facut in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mikidutza am vrut eu sa-ti dau un PM sa-ti zic niste chestii, dar n-am reusit, asa ca o sa ti le spun aici.

 

Nu stiu ce pregatire profesionala ai tu, dar entuziasmul cu care vrei sa "demonstrezi ca stii" imi face impresia ca esti mai tinerel asa.

Entuziasmul si intentiile sint bune, dar depasirea limitei prudentei nu e buna.

Gandeste-te ca dai sfaturi prea concrete unui anume om, pe un forum unde NU ai responsabilitatea parafei cu numele tau (in caz ca ai parafa si nu esti doar student).

Exista o mare probabilitate ca aceste sfaturi concrete sa nu i se potriveasca Sabinei, ba chiar sa-i faca rau!

Cine poarta raspunderea daca Sabina se apuca sa urmeze "tratamentul prescris" de tine, fara supraveghere medicala, si ajunge sa pateasca ceva (datorita unui efect advers de exemplu) ?

Gandeste-te ca asa cum multi oameni au prostul obicei sa se trateze cu diferite "tratamente" citite in Formula AS fara sa consulte medicul sau macar sa-l intrebe inainte, ...tot asa exista riscul ca si altii de pe forum sa citeasca "tratamentul" pe care-l spui tu si sa se apuce sa ia medicamentele alea de capul lor (fara sa consulte un medic, poate chiar si fara sa existe un diagnostic cert de candidoza pus de un medic), si sa ajunga sa-si faca rau ! Cine poarta responsabilitatea in cazul asta ?

 

Nu mi-o lua in nume de rau, ia-o ca pe un sfat.

 

Concret: Sabina spune ca "Am candida de foarte mult ani. Am facut foarte multe tratamente ....dar din pacate nu am reusit sa scap de candida"

In acest caz este o mare probabilitate ca tulpina ei de candida sa fie rezistenta la anumite antifungice.

In cazul Sabinei probabil ca medicul ginecolog i-ar recomanda o cultura si o antifungigrama sa vada clar la ce e sensibila si la ce e rezistenta. De-aia i-am spus sa mearga la ginecolog.

Deci exista o probabilitate ca tulpina de candida a Sabinei sa fie rezistenta la Clotrimazol, Ketoconazol, Izoconazol, etc - caz in care, daca Sabina s-ar apuca sa se trateze cu medicamentele astea de capul ei (sa le ia fara sa fie indicate de medicul care a consultat-o), le-ar putea lua degeaba.

Dar si medicamentele astea au niste efecte adverse. De la o banala alergie locala in cazul tratamentului local (care ar fi totusi neplacuta pt ea), pina la distrugerea severa a functiei ficatului (datorita hepato-toxicitatii) in cazul tratamentului sistemic (oral).

Eu i-am spus sa mearga la un ginecolog (sau la medicul de familie sau la infectionist) pentru ca numai medicul care o consulta si o trateaza isi poate asuma responsabilitatea asupra tratamentului, a riscurilor efectelor adverse si numai el poate decide in mod obiectiv ce ii trebuie Sabinei (analize si tratament).

De-aia eu i-am spus sa discute (nu sa se trateze) cu un medic de familie sau infectionist, daca medicul va considera ca i-ar fi util acel IBC-10, sau daca medicul va considera ca nu i-ar fi util (daca are contraindicatii). Pentru ca numai medicul care o va consulta va putea stii daca acel vaccin ii face bine sau nu cumva ii face rau Sabinei.

 

Nu e normal ca un om sa se trateze de capul lui cu medicamente, ceaiuri, "tratamente" sau proceduri aflate de pe internet.

Normal este ca daca afla de vreun "tratament" pe internet, sa mearga neaparat la medic si sa il intrebe, sa discute cu medicul despre ce a aflat pe internet.

In final medicul (care consulta bolnavul) decide ce e bine si ce nu e bine pentru acel om. Nimeni altcineva.

Editat de roportal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mikidutza am vrut eu sa-ti dau un PM sa-ti zic niste chestii, dar n-am reusit, asa ca o sa ti le spun aici.

 

Nu stiu ce pregatire profesionala ai tu, dar entuziasmul cu care vrei sa "demonstrezi ca stii" imi face impresia ca esti mai tinerel asa.

Entuziasmul si intentiile sint bune, dar depasirea limitei prudentei nu e buna.

Gandeste-te ca dai sfaturi prea concrete unui anume om, pe un forum unde NU ai responsabilitatea parafei cu numele tau (in caz ca ai parafa si nu esti doar student).

Exista o mare probabilitate ca aceste sfaturi concrete sa nu i se potriveasca Sabinei, ba chiar sa-i faca rau!

Cine poarta raspunderea daca Sabina se apuca sa urmeze "tratamentul prescris" de tine, fara supraveghere medicala, si ajunge sa pateasca ceva (datorita unui efect advers de exemplu) ?

Gandeste-te ca asa cum multi oameni au prostul obicei sa se trateze cu diferite "tratamente" citite in Formula AS fara sa consulte medicul sau macar sa-l intrebe inainte, ...tot asa exista riscul ca si altii de pe forum sa citeasca "tratamentul" pe care-l spui tu si sa se apuce sa ia medicamentele alea de capul lor (fara sa consulte un medic, poate chiar si fara sa existe un diagnostic cert de candidoza pus de un medic), si sa ajunga sa-si faca rau ! Cine poarta responsabilitatea in cazul asta ?

 

Nu mi-o lua in nume de rau, ia-o ca pe un sfat.

 

Concret: Sabina spune ca "Am candida de foarte mult ani. Am facut foarte multe tratamente ....dar din pacate nu am reusit sa scap de candida"

In acest caz este o mare probabilitate ca tulpina ei de candida sa fie rezistenta la anumite antifungice.

In cazul Sabinei probabil ca medicul ginecolog i-ar recomanda o cultura si o antifungigrama sa vada clar la ce e sensibila si la ce e rezistenta. De-aia i-am spus sa mearga la ginecolog.

Deci exista o probabilitate ca tulpina de candida a Sabinei sa fie rezistenta la Clotrimazol, Ketoconazol, Izoconazol, etc - caz in care, daca Sabina s-ar apuca sa se trateze cu medicamentele astea de capul ei (sa le ia fara sa fie indicate de medicul care a consultat-o), le-ar putea lua degeaba.

Dar si medicamentele astea au niste efecte adverse. De la o banala alergie locala in cazul tratamentului local (care ar fi totusi neplacuta pt ea), pina la distrugerea severa a functiei ficatului (datorita hepato-toxicitatii) in cazul tratamentului sistemic (oral).

Eu i-am spus sa mearga la un ginecolog (sau la medicul de familie sau la infectionist) pentru ca numai medicul care o consulta si o trateaza isi poate asuma responsabilitatea asupra tratamentului, a riscurilor efectelor adverse si numai el poate decide in mod obiectiv ce ii trebuie Sabinei (analize si tratament).

De-aia eu i-am spus sa discute (nu sa se trateze) cu un medic de familie sau infectionist, daca medicul va considera ca i-ar fi util acel IBC-10, sau daca medicul va considera ca nu i-ar fi util (daca are contraindicatii). Pentru ca numai medicul care o va consulta va putea stii daca acel vaccin ii face bine sau nu cumva ii face rau Sabinei.

 

Nu e normal ca un om sa se trateze de capul lui cu medicamente, ceaiuri, "tratamente" sau proceduri aflate de pe internet.

Normal este ca daca afla de vreun "tratament" pe internet, sa mearga neaparat la medic si sa il intrebe, sa discute cu medicul despre ce a aflat pe internet.

In final medicul (care consulta bolnavul) decide ce e bine si ce nu e bine pentru acel om. Nimeni altcineva.

Imi pare rau daca am fost inteleasa gresit, dar cred ca am spus destul de clar ca nu trebuie sa se trateze singura ci ca trebuie sa mearga la un ginecolog. Si chiar am subliniat cele spuse de tine. Nu mi-as permite sa recomand cuiva un tratament nici chiar daca l-am incercat singura pentru ca poate sa nu fie potrivit in alt caz chiar daca se aseamana. Cele scrise mai sus erau doar cu titlu informativ si in nici un caz o recomandare. Sper ca Sabina a inteles asta. Nu ti-o iau in nume de rau, dimpotriva, cred ca ai perfecta dreptate, imi pare rau doar ca nu am subliniat suficient NU SE IA TRATAMENTUL FARA RECOMANDAREA MEDICULUI GINECOLOG ;) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce-o fi fost in mintea lui Mikidutza si de ce-a vrut sa prescrie ovule pt candidoza GI, asa cum in mod cert nici bolnavii nu inteleg ce-i cu medicamentele alea insirate de el dar exista riscul ca bolnavii care citesc mesajul lui sa retina totusi numele acelor medicamente si sa se duca la farmacie sa intrebe farmacistul care dintre ele se inghite (ca poate ca cei care citesc raman cu ceva vag in minte cum ca Mikidutza a zis ceva pe forum de tratament oral), moment in care, in functie de cat de responsabil sau idiot ar fi farmacistul, s-ar putea ajunge la o tragedie daca cineva incepe sa inghita ketoconazol fara recomandarea medicului. La scenariul asta te-ai gandit ?

 

Si-ai sa fi surprinsa ca intradevar unii se trezesc sa inghita si ovule. Caz real (nu e banc): stomatologul ii scrie pe o reteta unui pacient barbat drajeuri cu nistatin pt o candidoza bucala. Tipul pierde reteta si se duce la farmacie sa ceara nistatin. Farmacista crede ca e pentru nevasta tipului si ii da ovule. Tipul se apuca sa suga lent ovulele, plimbind-ule constiincios prin toata gura "ca asa ii spusese stomatologul sa faca" si se mira profund de ce rid de el colegele lui de servici. Dupa catva timp, revine la stomatolog destul de furios "ce mi-ati dat domnule doctor sa iau de rid pe-infundate toate colegele de birou cand ma vad?"

Editat de mado

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×