Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te referi la interesul in sens strict medical sau...interesul pt femei?

In primul caz FALS.

In al doilea la fel de FALS.

 

1.Un medic bun e interesat sa puna un diagnostic corect indif de sexul, varsta si/sau apartenenta religioasa a pacientului.

2.Un barbat e atras de femei indif de varsta sau gr lui de potenta (atata timp cat nu e gay).

 

Cat despre problema ta cu candida, felicitari, esti fericita posesoare unei probleme care odata rezolvata nu va inceta sa reapara cu decat cu aceeasi insistenta :suicide:!

 

Da un search pe gugal, vezi ce zice poporul medical, apoi patitele, si revino!

M-am referit in interes strict medical, si nu are nici o legatura cu pacientul, nu la asta m-am referit. M-am referit mai mult la personalitatea doctorului. Din proprie experienta zic, pt ca am fost la ffff multi medici ginecologi in Romania, si mai in varsta si mai tineri si am observat ca cei in varsta nu sunt interesati si nu te iau in serios, plus ca nu au rabdare sa te asculte. Ca si cum ei au vazut boli mult mai grave decat o simpla candida si nu isi dau prea mult interesul. Diagnosticul poate il dau corect de cele mai multe ori dar in legatura cu tratamentul raman multe semne de intrebare. Da un tratament pe care il da de obicei la toate pacientele cu aceeasi problema, fara sa determine mai intai cauza, la ce e rezistenta, la ce nu, etc...In schimb am fost cu 2 ani in urma la un medic mai tanar, dar nici prea tanar incat sa nu stie ce face si nici prea in varsta incat sa fie plictisit...si intr-adevar am fost multumita...dar bineinteles a plecat cu bursa in Belgia...toti medicii cu adevarat buni pleaca din tara...asa k am luat-o de la capat cu cautarile...si acum am ajuns si in Germania, si descopar k este aceeasi problema.

Intr-adevar imi mai ramane sa caut ceva din poporul medical, cu toate ca tratamentul cu iaurt l-am incercat deja, mi se amelioreaza simptomele pe moment si bineinteles revin. Acum sa vad dak pot sa gasesc si altceva sau poate la urmatorul control doctorul isi va da mai mult interes...:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma analizelor facute de dr. ginecolog se pare ca am candida (vulvovaginita).

Mi-a recomandat spalaturi (10 seri la rand) cu un pliculet femigin(aprox 7 ron)+o lingura bicarbonat dizolvate intr-un litru de apa calduta. Urmata apoi de un ovul Macmiror(aprox 30 ron). Dimineata, fara spalare prealabila 2,5 g crema vaginala Macmiror (30 Ron) (are o seringa in interior).

In plus Tinizol 500 mg (4 pastile se iau toate odata- doza unica) (2,63 Ron)

si Flucovim 150 - o pastila- doza unica (6 ron) ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Si eu ma chinui de ceva vreme cu candida care s-a cronicizat. NU E BINE SA VA FACETI SPALATURI VAGINALE!!!!!!!!!! Asa ca nu-ti face pentru ca distrugi flora vaginala si apoi candida se va dezvolta fara probleme deoarece nu mai exista lactobacilii care o tin in frau.

 

E bine ca in fiecare seara sa se faca bai de sezut in care adaugati bicarbonat de sodiu si se sta cam 10 minute. Deci va preparati 2,5 litri de ceai de pelin+galbanele puneti 8 linguri cu varf, strecurati, turnati intr-un lighean inalt puteti 1-2 linguri de bicarbonat, amestecati sa se dizolve, luate o carte de citit, ceasul, va asezati cu fundul in lighean si stati 10-15 minute. INFIECARE SEARA timp indelungat. Eu deja fac asta de 1 luna. Mie imi revenea secretia abundenta dupa orice tratament cu ovule si am observat ca de cand cu aceste bai de sezut mi s-a redus drastic. Eu ma confrunt si cu candida bucala, pentru care mi-am facut un exudat faringian ca sa mi se faca antibiograma si a iesit negativ. E cu neputinta asa ceva, ins anu e prima data cand mi se face o analiza si mi se da un raspuns negativ cand ar trebui pozitiv. Mi s-a intamplat in primavara sa ma duc la o clinica scumpa, sa mi se ia proba de secretie pentru ca era abundenta si rezultatul testului sa fie negativ si peste 2 saptamani cand ma duc la alta clinica a aparut candida din plin. Nu mai am incredere in analizele de kko pe care le fac majoritatea laboratoarelor. De data asta sunt ferm convinsa ca iar e o greseala deoarece am limba f alaba, plina, si dimineata cand ma trezesc e ceva de speriat. In fine.

 

Eu am facut un tratament natural pt HPV de care ulterior am scapa si am reapelat la acel medic care mi-a zis in felul urmator. Candida in timp devine rezistenta la tot felul de tratamente si prezinta mutatii la cateva zile, de asta cine se confrunta cu candida recidivanta trebuie s-o ia in serios. Deasemenea am citit cum ca ar fi si cauza aparitite cancerului. Tocmai ca o avem toti in corp si atunci cand scapa de sub control reuseste sa se adapteze rapid si sa devina rezistenta. La ultimul test de secretie facut de o doamna cercetator stiintific mi-a iesit ca nu am candida filamente insa am spori, asta insemnand ca s-a cronicizat. Atunci cand mediul ii devine neplielnic, candida formeaza spori, spori care pot dainui fara probleme asteptand momentul oportun sa "reinfloreasca" de aceea trebuie avut grija sa se distruga si sporii.

 

Eu momentan fac tratament ca sa scap. V-am spus de acele bai de sezut care chiar au efect. Deasemenea acum tin un regim, mancand numai alimente bazice. Beau un macerat la rece dintr-un amestec de plante: salvie 100g, cretisoara 100g, tintaura 50g, galbelene 100g, pelin 20g. Se pun 4 linguri de plante in 1 l de apa se lasa peste noapte, a doua zi se strecoara si se bea dealungul zilei. Are un gust f f f amar dar asta e, trebuie baut. Beau in fiecare dimineata pe stomacul gol o cana cu apa in care dizolv 2 lingurite de bicarbobat timp de 15 zile si apoi inca 30 de zile o cana de apa in care dizolv 1 lingurita de bicarbonat. cam asta pana acum.

 

Dupa sarbatori imi voi repeta acel exudat faringian si antibiograma ca sa stiu si ce medicamente sa iau pt a distruge si sporii.

 

Cu alimentele bazice am o problema deoarece nu am gasit o carte sau articole clar despre care alimente sunt bazice si care sunt acide. Am gasit unele alimente ca bazice pe unele site-uri si ca acide pe altele si sunt cam confuza.

 

 

am uitat sa precizez ca, candida iubeste mediul acid iar cel bazic ii este daunator, de aceea trebuie sa mancati alimente bazice si sa folositi bicarbonat de sodiu la baile de sezut. Ma repet. NU MAI FACETI SPALATURI VAGINALE!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum cateva luni faceam si eu parte dintre cele care aveau aceasta problema

Cred ca am suferit de asta toata viata fara sa stiu ce este. De rusine nu am intrebat nicioadat pe nimeni ce ar putea fii. Am fost la medic de nenumarate ori si de fiecare data am luat tratamente dar boala revenea dupa cateva zile. Din necunostiinta de cauza eu puneam totul pe seama faptului ca "racesc" usor ca sunt sensibila dar de fapt eram neinformata. Nu stiam ca de fapt aceasta este o boala.

Cred ca ani de zine am suferit in tacere pana acum cateva luni cand nu am mai rezistat. Cred ca se agravase iar situatia era de suportat.

Trebuie sa zic ca DA SE POATE SCAPA. Eu una am scapat.

Dra pentru asta trebuie incetate toate prostiile si leacurile babesti. Trebuie facute analize speciala si trebuie vazut pentru fiecare fata in parte la ce e rezistenta aceeasta micoza.

Eu sper exemplu am descoperit ca ea e rezistenta la doxicilina si deci doctorul mi a prescris un tratament de 10 zile pe baza de ovule care continuau aceasta supstanta si am luat si pastile pe cale orala tot 10 zile.

Sotul meu a facut in paralel un tratament de 10 zile du pastile.

Acum multumesc lui D-zeu am scapat.

Cred ca de vina aici sunt medicii incompetenti care nu trateaza boala asa cum trebuie si ea recidiveaza.

Si noi platim totii bani pe pastile care de fapt nu sunt eficiente pentru ca aceasta ciuperca rezista la anumite antibiotice.

De aceea sfatul meu e sa consultati un medic bun care sa va indrume si care sa va ajute.

Curaj la toate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna am si eu o intrebare:Nu am fost la medic dar din cate am citit pe acest forum am realizat k am candidoza(mancarimi,usturimi ,dureri la contactul sexual si scurgeri abundente), si apropo acum o saptamana am avut acestea reactii si m-am spalat cu ceai de musetel si deocamdata nu mai am nimik:|.Vreau s stiu dak boala aceasta afecteaza ciclul menstrual..adik dak poate s intarzie ciclul din cauza bolii.pls am nevoie d acest raspuns...ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de esti fata desteapta, nu mai ezita soro

mergi la medic

sub ''aspectul cadidozei'' poti avea mari surprize NEPLACUTE

mai bine nitica rusine cu obraji inrositi decat purtator de BTS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau s stiu dak boala aceasta afecteaza ciclul menstrual..adik dak poate s intarzie ciclul din cauza bolii.pls am nevoie d acest raspuns...ms

din cate stiu eu nu au legatura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi treaba este k am fost la medic acum 2 luni dar era doar o secretie care nu era normala si mi-a dat tratament(spalaturi cu irigatorul si niste ovule) si am impresia k d la tratmentul acesta boala sa agravat,sau d la faptul k luna trecut am luat pt prima data anticonceptionale yasmin(recomandate de doctor) nush nici c s mai fac ,doctorii d la mn din oras mi se par incompetenti am impresia k nu stiu c fac....si mi-am facut un test d sarcina pt k imi intrazie ciclul si a iesit negativ..de asta am crezut k poate vi s-a mai intamplat si voua...dak poate cnv s ma ajute....n am incredere in medici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor ce blestem pe capul nostru si cu candidoza asta.Eu am candida recurenta de cel putin 10 ani,pe bune nu exagerez.Am facut tot felul de tratamente ,pastile ,creme,spalaturi vaginale,ceaiuri si tot degeaba.Fac candida cam de 3-4 ori pe an.Deja am ajuns la exasperare,sotul meu nu mai stie ce sa creada.A facut si el de cateva ori tratament impotriva candidozei odata cu mine dar tot nu am scapat de aceast cosmar.Sincer nu mai stiu ce sa fac,am ajuns la capatul rabdarii.Medicul meu ginecolog cand ma vede deja il apuca oftatul ca nu mai stie ce sa-mi dea.Am incercat chiar si cu vaccinul IBC 10(imunostimulator bacterian cu candidina) si nu a avut nici o reactie pozitiva decat ca m-am intepat de vreo 60 de ori in brat.

Am vazut scris cum ca s-ar face niste analize la sange pentru depistarea candidozei.Medicul meu nu mi-a spus nimic despre asta.Am ajuns la concluzia ca medicul meu ginecolog nu mai are cu ce sa ma ajute dar toti medicii la care am fost mi-au dat cam aceleasi tratamente.Va rog mult pe cele care stati in Bucuresti si cunoasteti un medic ginecolog care stie meserie si-i pasa de pacientii lui ,sa mi-l recomandati si mie.Mi-ar fi de mare ajutor !!! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×