Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

SALUT.O poveste interesanta.Adevarata sau nu(sincer nu stiu),totusi interesanta.

 

Un echipaj disparut fara urma

 

 

In 1850,fermierii si pescarii care locuiau intr-un satuc de pe Plaja Easton,langa Newport,Rhode Island,au vazut un vas ciudat indreptandu-se spre tarm.Cu toate panzele sus si cu toate steagurile falfaind in vantul aspru,acesta se indrepta direct spre plaja.Se adunase deja o mare multime de oameni care astepta tensionata producerea dezastrului.Dar vasul s-a lovit atat de usor de tarm,incat nu s-a avariat absolut deloc.Multimea a urcat imediat la bord.

Corabia se numea "Seabird",se afla sub comanda capitanului John Huxman si era asteptata la Newport.Cei catarati pe vas au gasit cafeaua fierband pe soba,micul dejun asezat pentru echipaj,hartile marine si instrumentele de navigatie in perfecte ordine.Singura fiinta gasita in viata la bord era un caine,ce statea tacut pe punte.

Cercetarile minutioase intreprinse apoi nu au putut descoperi nici cel mai vag indiciu despre ceea ce s-a petrecut cu capitanul sau cu echipajul.De ce ,cum si unde au disparut ei de pe o corabie perfect solida,pe o vreme linistita,numai Dumnezeu si acel caine stiau .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am crezut ca-i o fantoma care vrea si ea sa posteze

Ar fi fost prima fantomă din lume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo cu povestea cu echipajul, suna foarte asemanator cu povestea vasului Demetra (parca) descrisa in Dracula lui Stocker. Exista similitudini mai ales ca singurul animal era un caine (dincolo lup negru) si ca echipajul nu mai era (desi in poveste fusese omorat) iar vasul esueaza lin la tarm unde este observat. Dar merge... romanul e interesant ca poveste de groaza daca te obisnuiesti cu povestea din scrisori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit Dracula,dar suna interesant.Cred ca am sa ma apuc de citit.Sper sa si reusesc sa ajung la final,deoarece din spusele celorlalti am inteles ca e de groaza rau.Am citit foarte multe povesti despre fel de fel de disparitii,care de care mai bizare,dar ce n-as da sa stiu care e reala si care pura fictiune...

Ce trebuie sa recunosc este ca,reale sau nu,erau foarte interesante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povesti de groaza..misto... eu am patit o faza tare...eram la munte la schi( la cavnic)..si am plecat la 10 30 dimineata sa imi iau tigari... si in loc sa o iau in dreapata pe sosea am luat-o in stanga...( in drepata aveam de mers 500 de metri)... nu aveam telefom nu aveam ceas si nici tigari...am tot umblat de nebun...si am azuns in cva sat( budesti... eu cautam cavnic...)..am mers inca 200 de metri am ajuns in alta tentativa de sat calinesti... mi-am luat tigari de acolo am realizat ca deja era ora 2...si cand fac stanga sa merg pe drumu pe care am venit era o pancarda unde scria cavnic 13 Km... am inceput cu d-mzeii...si sfinti...si cand ies din budesti la vreo 2 km...o sarit 3 caini frumosi pe mine..si m-o muscat de picior...( pacat ca aveam levi's 501 pe mine)... am ajuns pe drumu de padure..deja era bezna..am crezt ca fac pe mine de spaima ca mi frica de spatiile intunecoase... in final am ajuns la cabana...cu gasca care am fost erau disperati unde am umblat ..toti ma cautau in cavnic unde trebuia sa fiu eu.... o faza tare o fost cand am intrat in cabana...eram tot sange pe picior...da macar aveam tigari..si vine o tipa si ma intreaba pe unde am umblat ..si eu linistit..m-am uitat la ea si i-am zis" o .. m-am dus in calinesti dupa tigari...am umblat vre 26 de Km si m-o muscat niste cani..".... si o inceput sa urle...doamne feri... da recunosc ca dupa ce m-au muscat cainii si pana am aujuns la cabana... am fost speriat ca dracu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu mas fi speriat fiindca si mie mie frica putin de intuneric, dar iti dau un sfat cand e intuneric gandeste pozitiv ca in felul asta tiai luat tigarile(merita drumu) si trebuia sa te gandesti la lumina, la mine merge

 

eu mai bine las fi mangaiat(de mik sunt obisnuita cu cainii) dar dak au sarit pe tine fara motiv poate aveau pui pe acolo sau erau turbati sau ....( nu stiu ce sa mai spun)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca stramosii nostri cand ingropau o comoara spuneau ca acea comoara o va gasi unul dintre stranepotii lui(ex sa gaseaca comoara fiul fiicei fiului fiului meu) se spune ca acea persoana in noaptea de boboteaza va visa unde este ingropata comoara iar in noaptea aceea de acolo va iesi foc.Omul acela va trebui sa sape cu mana lui ca sa o gaseaca, dar daca sapa altcineva in locu lui nu o va gasi.Oricat va sapa acel om nu o va gasi, numai persoana numita o va gasi.

Prietena prietenei mele viseaza o comoara in fiecare noapte de boboteaza, de 10 ani. A inceput sa viseze asta de la 15 ani, viseaza ca comoara se afla sub garaju ei, dar ii e frica sa sape acolo.

Si nu va faceti griji fiindca focu de la comoara nu ia ars masina.

VA dati seama cum e sa visezi asa ceva 10 ani la rand. Si ii e frica sa o dezgroape

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povesti de groaza..misto... eu am patit o faza tare...eram la munte la schi( la cavnic)..si am plecat la 10 30 dimineata sa imi iau tigari... si in loc sa o iau in dreapata pe sosea am luat-o in stanga...( in drepata aveam de mers 500 de metri)... nu aveam telefom nu aveam ceas si nici tigari...am tot umblat de nebun...si am azuns in cva sat( budesti... eu cautam cavnic...)..am mers inca 200 de metri am ajuns in alta tentativa de sat calinesti... mi-am luat tigari de acolo am realizat ca deja era ora 2...si cand fac stanga sa merg pe drumu pe care am venit era o pancarda unde scria cavnic 13 Km... am inceput cu d-mzeii...si sfinti...si cand ies din budesti la vreo 2 km...o sarit 3 caini frumosi pe mine..si m-o muscat de picior...( pacat ca aveam levi's 501 pe mine)... am ajuns pe drumu de padure..deja era bezna..am crezt ca fac pe mine de spaima ca mi frica de spatiile intunecoase... in final am ajuns la cabana...cu gasca care am fost erau disperati unde am umblat ..toti ma cautau in cavnic unde trebuia sa fiu eu.... o faza tare o fost cand am intrat in cabana...eram tot sange pe picior...da macar aveam tigari..si vine o tipa si ma intreaba pe unde am umblat ..si eu linistit..m-am uitat la ea si i-am zis" o .. m-am dus in calinesti dupa tigari...am umblat vre 26 de Km si m-o muscat niste cani..".... si o inceput sa urle...doamne feri... da recunosc ca dupa ce m-au muscat cainii si pana am aujuns la cabana... am fost speriat ca dracu... - :cheer: cum ai reusit sa mergi atata amar de drum (13 sau 26 km) in 2 ore... sau asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×