Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand fiecare are opiniile lui , in al doilea rand fiecare isi traieste viata asa cum vrea .Tu esti fericita tot timpul?Nu 'mi spune ca nu cred asta ...fiecare are dorintele lui si doar indeplinirea acestora il poate face fericit !Tu poate nu aspiri la o lume eterna,dar noi o facem ,o dorim si nu poti sa judeci pentru asta!!! In al treile rand ''betivii depresivi'' au fost si sunt mari poeti ,iar unii din noi se regasesc in operele lor!Cum poti sa ii numesti asa?

In primul rand, opinia mea personala e urmatoarea: Bacovia e un betiv depresiv. Si unde mai pui ca aceasta e, de fapt, realitatea?

In al doilea rand, l-am studiat in amanunt 4 ani de liceu si imi permit sa il etichetez cum doresc, fiindca stiu despre ce vorbesc.

In al treilea rand, poti sa aspiri la ce doresti, poti sa apreciezi si sa supraapreciezi ce doresti. Insa eu imi rezerv dreptul de a fi de acord sau nu/de a te aproba sau nu.

In al patrulea rand, intrebarie tale vis-a-vis de fericire sunt de umplutura aici.

Nu ma plang. Vreau doar sa se recunoasca adevarul.

Beat sa nu... a zis adevarul.

Moartea e un adevar, nu contest, insa hai sa nu facem din asta o obsesie.

 

Hai sa-ti zic o chestie, Mirada-Dicovici: esti inteligent, e pacat sa te pierzi urmand o cale de-asta. Adica plangandu-ti de mila.

Te priveste, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare are dorintele lui si doar indeplinirea acestora il poate face fericit!

FALS!

 

Cervantes spunea "Calatoria e mai buna deca hanul" si mare dreptate avea. Drumul spre implinirea dorintelor ne face mai fericiti decat implinirea lor.

 

Desigur... cei mai multi au impresia ca daca se intampla X sau Y, daca trec de examen, sau termina facultatea, sau sunt angajati, sau dau de sufletul pereche... atunci vor fi fericiti.... si multi descopera ca au trecut de examen si dupa euforia reusitei... revin rapid la nivelul de baza... Acelasi lucru se intampla si cu restul tintelor...

 

Fericirea e o calatorie... daca te-ai oprit sa te intrebi... deja parca nu mai esti pe cat de fericit erai... cea mai frumoasa forma de fericire este prezenta doar in absenta constientizarii fericirii... Iti dai seama dupa ce trece... cat de fericit ai putut fi... dar cand erai fericit... nu stiai cat de fericit esti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca lumina nu exista!Exista dar se va sfarsi...totul se va sfarsi!Si suntem mai treji decat voi toti aflati intr'o stare de vis !Nu noi trebuie sa ne trezim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am spus ca lumina nu exista!Exista dar se va sfarsi...totul se va sfarsi!Si suntem mai treji decat voi toti aflati intr'o stare de vis !Nu noi trebuie sa ne trezim!

Tot ce este material se va sfarsi ! La fel ca si vinul din paharul lui Eminovici !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una nu cred in ea...sincer sper sa existe...sper dar nu cred!

ahahahah :) ;) asta a fost tare

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×