Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
trecator87

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Rate this topic

Recommended Posts

Tare as fii vrut sa vorbesc cu Eminescu atunci cand venea de la carciuma pe 7 carari...sau cand se ducea la agatat ;)

"

M.Eminescu, Panorama Desertaciunilor

Deci iata Adevarul trist al acestei lumi muritoare : nici macar Dumnezeu nu este vesnic. El a trait cat a trait umanitatea si va sfarsi odata cu aceasta. Ca si Soarele asfinteste din ev in ev si nimeni nu poate opri acest curs dramatic. Vedem cum idei a zeci de secoli sunt reduse la nimic. E apus de Zeitate si-asfintire de idei.

Aceasta e Panorama Desertaciunilor si realitatea-i trista : toate sunt muritoare - toate au un sfarsit.

Asta ai inteles tu din poezie ? ;)

Tare as fii vrut sa vorbesc cu Eminescu atunci cand venea de la carciuma pe 7 carari...sau cand se ducea la agatat :cheer:

Nu fi imbecil ! Ai fi vrut tu sa ai opera lui Eminescu.

Asta ai inteles tu din poezie ? :cry:

Daca asta spune si asta e si opinia mea in legatura cu lumea muritoare in care traim ?!

Edited by Mirada-Dicovici

Nu fi imbecil ! Ai fi vrut tu sa ai opera lui Eminescu.

Si femeile lui ! :cheer: Insa pacat ca nu merg la carciuma atat de des pe cat o facea el ! :cry:

Si femeile lui ! :cheer: Insa pacat ca nu merg la carciuma atat de des pe cat o facea el ! :cry:

Aici nu discutam persoana lui Eminescu. Daca ai ceva de spus legat de subiect... daca nu - out !

Asta ai inteles tu din poezie ? :cry:

Daca asta spune (si asta e si opinia mea in legatura cu lumea muritoare in care traim) si o spune destul de clar... tu vii si-mi zici ca e altceva ?! :cry: :) :)

Edited by Mirada-Dicovici

Aici nu discutam persoana lui Eminescu. Daca ai ceva de spus legat de subiect... daca nu - out !

Special pentru tine "Stam singur

Eu cred ca vorbeste despre "obsesia" oamenilor de a filozofa, despre criza de idei, si despre lucrurile false/decandente pe care noi le facem in urma acestor ganduri.

Edited by Itsi Bitsi

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this