Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai te trimit unde te simti tu cel mai bine,poti sa ma condamni ?

 

De unde ai tras tu concluzia ca ma simt bine in acele locuri intunecate ?! Daca ai ganduri emo inseamna ca acestea te fac sa te simti bine sau dimpotriva te intristeaza ?!

 

Bineinteles ca iti sta in putinta, asa cum sta si altora.

Tu te identifici cu trairea sa, dar esti pe deplin sigur de trairea sa? Poate esti de a ta si de proiectia pe care o faci in operele sale...asa cum pot face si altii.

 

Nu e vorba doar de indentificare afectiva. E vorba de intelegerea unui vers exprimat cat se poate de limpede asa cum este el. Daca Eminescu o spune pe sleau fara nicio subtilitate, de ce i-as cauta eu subtilitati ?!

 

Realitatea ta e adevarul tau, cum ai putea spune altuia ca realitatea sa nu este adevarul?

 

Nu exista realitatea mea sau a ta. Doar daca mai visezi ca sunt plaiuri verzi in nefiinta.

Realitatea e una comuna si la aceasta realitate trista se supun toti. Nimeni nu este scutit de disparitie.

 

Chiar de ar fi apus de zeitate, cum il traiesti?

 

Profund intristat de acest final.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toate sunt muritoare - toate au un sfarsit.

si dupa sfarsitul ala toate au un nou inceput.... :cheer:

 

http://www.multivax.com/last_question.html

 

 

pentru cei ce prefera limba romana:

http://www.scribd.com/doc/3002853/isaac-as...ltima-intrebare

Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mirada-Dicovici, nu esti exagerat in ce priveste propria-ti imagine de 'initiat', de 'neinteles'?

Dar victimizarea, iti place?

 

Nu exagerez cu nimic. E realitatea exact asa cum arata.

 

Ce-i cu obsesia asta pt. moarte? Nu te-ai saturat inca? Mereu si mereu amintesti userului Roportal ca "se moare".

 

Si ce-ai vrea ?! Sa te mint cum mint credinciosii si sa ma mint frumos chiar si pe mine ?! Prefer sa spun adevarul chiar daca e unul trist.

 

Redundant.

 

Cred ca o sa moara chiar si topicul.

Nu de alta, dar e vid, intocmai ca Inceputul.

 

Moare fiindca nu-i cu cine vorbi, dupa cum zicea si Bacovia.

 

Apropo miranda,eu cred ca tu interpretezi lucrurile cum vrei tu,la sensul ca alegi numai paragrafele care inspira catre sfarsit,dar esenta poeziei eu o vad cu toul alta

 

Poezia in ansamblul ei poate spune altceva, dar versurile alese de mine spun exact ce am vrut eu sa transmit.

 

sa-l mutam la literatura??

 

De ce sa fie mutat la literatura daca are caracter religios ?!

 

si dupa sfarsitul ala toate au un nou inceput.... :cheer:

 

http://www.multivax.com/last_question.html

 

 

pentru cei ce prefera limba romana:

http://www.scribd.com/doc/3002853/isaac-as...ltima-intrebare

 

Filosofie desarta. In fata mortii nimic nu ramane.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa Eminescu nu a spus pe sleau. Dupa cum vezi, exista mai multe interpetari. Tu sustii ca a ta este cea corecta, ai si argumente valide, asa cum au si altii.

Daca realitatea este comuna, cum de fiecare o vede altfel? Unii vad finalul ca pe o continuare, ca pe un inceput, ca pe nimic.

 

Iti place atat de mult viata, incat sa te intristeze profund finalul ei? Nu-ti pare normal ca totul sa aiba un sfarsit?

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa Eminescu nu a spus pe sleau. Dupa cum vezi, exista mai multe interpetari. Tu sustii ca a ta este cea corecta, ai si argumente valide, asa cum au si altii.

 

Trecand peste aceste mai multe interpretari as vrea sa discutati interpretarea mea. Este dumnezeu etern sau va muri odata cu umanitatea ?!

 

Daca realitatea este comuna, cum de fiecare o vede altfel? Unii vad finalul ca pe o continuare, ca pe un inceput, ca pe nimic.

 

Unii o vad altfel pentru ca-si doresc ceva mai presus decat aceasta realitate trista (ceva mai bun).

 

Iti place atat de mult viata, incat sa te intristeze profund finalul ei? Nu-ti pare normal ca totul sa aiba un sfarsit?

 

Nu ! Nu mi se pare normal ca totul sa aiba un sfarsit. Ba mi se pare chiar foarte nedrept. Moartea e cea mai mare nedreptate universala care a putut fi vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×