Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce te face sa consideri moartea astfel?

 

 

 

Cat despre Dumnezeu, el exista numai pentru oameni. Daca oamenii vor inceta sa mai existe, va inceta si Dumnezeu. Daca intrebi de o alta varianta a divinitatii, sub forma unei "fiinte" superioare, atunci ramane inca de discutat.

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar daca o vezi ca pe ceva final...

Daca o vezi ca pe o transformare... atunci nu mai e... :cheer:

 

Transformare in ce ?! In praf de cimitir ?!

 

Ce te face sa consideri moartea astfel?

 

Pentru ca o vad ca pe ceva final (dupa cum spunea si Jedi).

 

Cat despre Dumnezeu, el exista numai pentru oameni. Daca oamenii vor inceta sa mai existe, va inceta si Dumnezeu.

 

Exact !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Transformare in ce ?! In praf de cimitir ?!

nu vedem acelasi lucru... nu privim la fel...

ce rost are sa-ti explic ce vad eu daca in directia in care privesti tu nu vezi decat intuneric si racoare... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vedem acelasi lucru... nu privim la fel...

ce rost are sa-ti explic ce vad eu daca in directia in care privesti tu nu vezi decat intuneric si racoare... :cheer:

 

Macar eu vad ceva real chiar daca e trist. Decat ca tine sa alerg dupa Fata Morgana...

 

Sa inteleg ca nu disparitia lui Dumneazeu este subiectul, ci disparitia oamenilor...

 

A umanitatii si a lui Dumnezeu. El a trait cat a trait umanitatea si va sfarsi odata cu aceasta. Ca si Soarele asfinteste din ev in ev...

 

Finalul este dat doar de moarte?

 

Moartea are ultimul cuvant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vedem acelasi lucru... nu privim la fel...

ce rost are sa-ti explic ce vad eu daca in directia in care privesti tu nu vezi decat intuneric si racoare... :cheer:

 

 

Nu are rost sa explici nimanui , pentru ca tu nu vrei sa vezi realitatea...consideri ca acesta nu poate fi decat ceva frumos si nu concepi alta varianta !Tie si altora v-au fost date niste idei,care au fost implantate in mintea voastra de cand erati mici , idei demne de basme pentru a va face viata mai usoara....mai roz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din contra ...daca ar exista vesnicia, atunci ai stii,ai fi constient ca nu traiesti degeaba si ca tot ce faci are un rost.Asa daca stii ca se va sfarsii ... te gandesti la ce folos ai facut tot si pentru ce scop te-ai nascut...daca moartea va distruge tot.Intensitatea ....poti trai si o eternitate asa ...chiar mai intens decat acum,pentru ca nu ar mai exista gandul mortii!

Ce viata este asta ,cand te gandesti in fiecare zi ca ai sa mori si esti mai aproape de ea cu fiecare secunda?

Editat de VaMpIrIkHa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce-ai vrea ?! Sa te mint cum mint credinciosii si sa ma mint frumos chiar si pe mine ?! Prefer sa spun adevarul chiar daca e unul trist.

Nu e nevoie sa minti cu nimic. Stiu ca totul are un sfarsit, insa nu ma obsedeaza asta.

Tu ce vrei? Sa te plangi o viata intreaga ca nu-ti place jocul? Cam ce rezolvi facand-o?

 

Incearca sa citesti si altceva in afara de betivi depresivi! Nu vezi ce efect au? Nesanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×