Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din contra ...daca ar exista vesnicia, atunci ai stii,ai fi constient ca nu traiesti degeaba si ca tot ce faci are un rost.Asa daca stii ca se va sfarsii ... te gandesti la ce folos ai facut tot si pentru ce scop te-ai nascut...daca moartea va distruge tot.Intensitatea ....poti trai si o eternitate asa ...chiar mai intens decat acum,pentru ca nu ar mai exista gandul mortii!

Ce viata este asta ,cand te gandesti in fiecare zi ca ai sa mori si esti mai aproape de ea cu fiecare secunda?

 

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macar eu vad ceva real chiar daca e trist. Decat ca tine sa alerg dupa Fata Morgana...

 

realitatea e in capul tau...fiecare aveam alta realitate si interpretam lucrurile diferit.... da exista moarte si ea ne asteapta pe toti,dar pana atunci incerc sa traiesc ,asa cum pot,oricum toti murim si avem acelasi sfarsit dar noi alegem cum ne traim viata pana acolo....decat sa traiesc mereu cu gandul ca voi murii mai bine mor.... traiesc cu alte ganduri dar asta e cel mai neinsemnat

Nu e nevoie sa minti cu nimic. Stiu ca totul are un sfarsit, insa nu ma obsedeaza asta.

Tu ce vrei? Sa te plangi o viata intreaga ca nu-ti place jocul? Cam ce rezolvi facand-o?

 

Incearca sa citesti si altceva in afara de betivi depresivi! Nu vezi ce efect au? Nesanatos.

Daca ar stii sa vada si partea frumoasa din fiecare poezie,atunci nu ar fi nevoie de altceva...oricum el isi impune gandirea asta,el vrea sa traiasca umbrit mereu de moarte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macar eu vad ceva real chiar daca e trist. Decat ca tine sa alerg dupa Fata Morgana...

De ce nu vrei sa vezi ca Eminescu era beat cand scria ? Asta nu e ceva real ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Moartea are ultimul cuvant.

Moartea nu-i decat un prag pe care-l pasim cand trecem dincolo. Poate tu te referi la moartea trupului.

 

Ce viata este asta ,cand te gandesti in fiecare zi ca ai sa mori si esti mai aproape de ea cu fiecare secunda?

Este intelept sa te gandesti la moarte insa sa nu faci din asta o obsesie ca devii patetic !

 

da tu altceva mai bun de facut nu ai? sincer aici e vb de cu totul altceva...si in principiu nu l-ai cunoscut,si in continuare el este cel mai mare poet al nostru

Nu l-am cunoscut pe Eminescu dar ti-ai dat seama de asta,nu ? ;)

 

Daca ar stii sa vada si partea frumoasa din fiecare poezie,atunci nu ar fi nevoie de altceva...oricum el isi impune gandirea asta,el vrea sa traiasca umbrit mereu de moarte

Pai daca umbla beat mai mereu

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nevoie sa minti cu nimic. Stiu ca totul are un sfarsit, insa nu ma obsedeaza asta.

Tu ce vrei? Sa te plangi o viata intreaga ca nu-ti place jocul? Cam ce rezolvi facand-o?

 

Incearca sa citesti si altceva in afara de betivi depresivi! Nu vezi ce efect au? Nesanatos.

 

 

In primul rand fiecare are opiniile lui , in al doilea rand fiecare isi traieste viata asa cum vrea .Tu esti fericita tot timpul?Nu 'mi spune ca nu cred asta ...fiecare are dorintele lui si doar indeplinirea acestora il poate face fericit !Tu poate nu aspiri la o lume eterna,dar noi o facem ,o dorim si nu poti sa judeci pentru asta!!! In al treile rand ''betivii depresivi'' au fost si sunt mari poeti ,iar unii din noi se regasesc in operele lor!Cum poti sa ii numesti asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nevoie sa minti cu nimic. Stiu ca totul are un sfarsit, insa nu ma obsedeaza asta.

Tu ce vrei? Sa te plangi o viata intreaga ca nu-ti place jocul? Cam ce rezolvi facand-o?

 

Nu ma plang. Vreau doar sa se recunoasca adevarul.

 

De ce nu vrei sa vezi ca Eminescu era beat cand scria ? Asta nu e ceva real ?

 

Beat sa nu... a zis adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In al treile rand ''betivii depresivi'' au fost si sunt mari poeti ,iar unii din noi se regasesc in operele lor!Cum poti sa ii numesti asa?

Da' de ce nu-l pot numi "mare poet" pe Gheorghe de la carciuma, ca scoate pe gura vrute si nevrute dupa 3-4 paharele ! ;) N-ai crede ce poet poate sa fie decat daca il auzi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca umbla beat mai mereu

eu zic ca mai bine taci.....si fugi sa te ascunzi sub masa.... :)

 

Da' de ce nu-l pot numi "mare poet" pe Gheorghe de la carciuma, ca scoate pe gura vrute si nevrute dupa 3-4 paharele ! ;) N-ai crede ce poet poate sa fie decat daca il auzi !

Mai tu realizezi ce spui...facem abstractie acum de la tema initiala,esti sigur tu ca nu esti beat? ca vad ca o tot tii ca eminescu era un betiv si mai stiu eu ce.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Beat sa nu... a zis adevarul.

Care adevar Mirada ? Cum poti da crezare unui betiv,fie el si Eminovici ?

 

Nu au cum sa recunoasca un adevar pe care nu vor sa il vada! ;)

Nu am cum sa recunosc niste aiureli !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×