Jump to content
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Rate this topic

Recommended Posts

In orice caz nu asa!!!

Bătrân abandonat de familie în spital. Și-a petrecut Crăciunul pe o targă la UPU. 

* bătrânului a fost căsătorit de trei ori şi are copii din fiecare căsătorie, dar niciunul dintre aceştia nu doreşte să acorde sprijin şi asistenţă tatălui lor.*

Sper sa primeasca cadoul de Craciun bine meritat acei copiii.

Bătrân abandonat în spital. Și-a pettrecut Crăciunul pe o targă la UPU (doctorulzilei.ro)

În concepția dumneavoastră bătrânețea vine la pachet cu privilegii speciale, doamna Olga?

Bătrânul a umblat toată tinerețea din floare-n floare, a turnat copii pe unde a apucat și acum s-a așteptat ca progeniturile lui frustrate și zăpăcite, care probabil îl și disprețuiesc, să se adune și să-l pună pe moș pe un tron de aur?

• Like 1

Inteleg ca tu-mi dai scena reala al vietii, cu care eu nu sint familiara deloc.   Poate pentru ca n-am discutat cu nimeni demult despre asa ceva.

Raman șocata,  dar o sa-mi treaca.   Am fost altfel educata de acasa cand vine vorba de parinti.  

Nici aici nu prea-l vor in case cu copiii cand ajunge si fara minte, sa fie responsabili 100% pentru actiunile parintilor batrani, ca au de mers la munca, iar in caz de ceva, legea le condamna la ani grei de inchisoare. 

Dar exista "biznizurile de babe" la mai multe nivele, scumpe si ieftine, private si de Stat, cei cu ceva minte inca sau fara un pic de judecata, si nu ramane pe drum nimeni. 

Pe cei fara case nu se poate amesteca aici ca ei nu vor sa fie legat de o adresa, vor libertate!!!   

Statul intervine imediat daca n-are unde sa mearga acasa, si dupa operatii nu lasa acasa pacientii care au nevoie de pansamente si ingrijire speciala, iar cei de acasa NU se califica la asa o munca specializata!!!   

Eu personal nu vreau biznizul nimanui, am casa mea si angajez cand nu mai pot sa fac nimic!!! 

• Like 1

Azi ... ies in curta si gasesc o masina de tuns iarba, noua.   Eu habar n-am daca-i al nostru sau nu ca sotul se ocupa de asta si cu vecinii se imprumuta, mereu cineva aduce inapoi ceva sau imprumuta ceva "tool" de gradina.   Toti stiu unde sa-l caute dar dupa ce a sunat la 6 usi inca nimeni nu stia al cui era masina destul de mare.   Sotul voia sa cheme politia sa nu cumva sa ne acuze cineva ca am furat ... cand vine unul din vecini, mult mai invarsta ca noi si pretinde ca locuieste aici ... e masina lui si vrea sa tunda iarba doar a fost pana mai incolo intr-o casa cu treburi ... Sarmanul nu mai stie deloc de el, sotul i-a dus inapoi masina sa nu-l lase iar undeva.   Sper ca nu va reveni ca e casa lui ca de obicei se intampla, ar fi pacat ca a fost cineva in viata asta.   Nu cred ca el isi planifica asa zile amare, dar cand mintile se duc, nu mai revin.