Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cu pensie mica, cheltuieli mari, singur, depresiv, partial orb si surd, cu nepotii plecati peste hotare, cu cel mai bun prieten al meu: maidanezul de la scara blocului

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa, mai frumoasa decat tineretea.

Am avut o imagine ca o viziune in care sotia mea a inchis ochii in bratele mele la adanci batraneti, ce bine aratam amandoi, ca doi batrani asa cum si/ar dori oricine in preajma :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun eu ...ca o traiesc din plin ...

singura cuc ....mi-am pierdut sotul in urma cu 6 saptamini ...si pling,pling,pling ....nici nu stiu de unde am atitea lacrimi ....am doi ciini cu ei ce mai "vorbesc" .....

pensia fir-ar ea sa fie e de toata jena ...am si eu bolile mele ...ca deh, am o virsta ...cred ca luna care vine ...nu o sa mai reusesc sa le cumpar (chiar compensate) am facturi de platit ....astea nu pot sa le amin .

asa ca ....cel putin pt mine batrinetea este grea ...daca dragul meu sot era linga mine ....era mai usor ....asa ca am ramas ....ca o frunza in vint ....si ma simt a nimanui .....

 

dar ,trebuie sa-mi revin ....sa fiu mai puternica ......si musai trebuie sa incetez cu plinsul si cu insomniile ca nu duc la nimic bun . cel putin asa ma sfatuiesc prietenele mele cind ma suna ....si cred ca nu ma sfatuiesc rau ....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun eu ...ca o traiesc din plin ...

singura cuc ....

 

esti nascuta in '53 sau ai 53 de ani? oricum nu esti batrana, iar prietenele iti dau sfaturi bune, n-ar fi rau sa le asculti, sa te aduni si sa vezi si partea plina a paharului. fiecare varsta are problemele dar si frumusetea ei..stii asta, da?

iar daca nu, invata! eu nu privesc batranetea cu teama, ci ca pe o noua etapa, poate chiar provocare!

si mai cred ca nu doar familia ne intregeste, ne imbogateste viata si ne este reazem la batranete ci si prieteniile pe care le inchegam iar apoi le cultivam, le intretinem si care intr-un moment de impas - cand cel drag ne paraseste, cu sau fara voia sa - sunt acolo sa ne ajute sa-l depasim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti nascuta in '53 sau ai 53 de ani? oricum nu esti batrana, iar prietenele iti dau sfaturi bune, n-ar fi rau sa le asculti, sa te aduni si sa vezi si partea plina a paharului. fiecare varsta are problemele dar si frumusetea ei..stii asta, da?

iar daca nu, invata! eu nu privesc batranetea cu teama, ci ca pe o noua etapa, poate chiar provocare!

si mai cred ca nu doar familia ne intregeste, ne imbogateste viata si ne este reazem la batranete ci si prieteniile pe care le inchegam iar apoi le cultivam, le intretinem si care intr-un moment de impas - cand cel drag ne paraseste, cu sau fara voia sa - sunt acolo sa ne ajute sa-l depasim.

 

multumesc din suflet pt cuvintele frumoase pe care acum dimineata le-am citi .

si sa-ti raspund la prima intrebare ca asa e frumos ....la virsta mea nu mai am de ce sa ma sfiesc sa spun ..

voi implini 58 de ani luna viitoare .am si fam ,un baiat ,am si nepoti ...baietel si fetita ...am si nora ....care la 2 zile dupa pierderea suferita de mine (am fost casatorita cu sotul 38 de ani) a luat pe cei mici si a plecat ....spune ca nu se mai intelege cu fiul meu ....asa o fi ....

dar fiecare dintre noi intr-o casnicie trece si prin momente mai putin fericite ...dar asta nu inseamna ca trebuie sa le luam traista-n bat si sa plecam .poate ca o sa revina la sentimente mai bune ....eu nu ma amestec sa nu cad apoi la mijloc ...dar inca sper in primul rind pt cei mici ...pt. ei sufar pt ca cel mai mult au stat cu mine si cu sotul meu .pt ei acasa inseamna ...acasa la mine .

da, am prietene nu bune ...ci foarte bune ...dar dintre toate una este mai speciala....insistenta si nu se lasa pina nu obtine ceia ce doreste.am tot refuzat sa ies cu ea desi, aproape zilnic ma suna si ma invita in oras...

ieri am "cedat" si doamne cu mina pe inima pot spune ca mi-a fost tare bine ....ne-am plimbat , am stat in parc ,am vazut si eu lumea ....am sa repet "experienta" pt ca este benefica ...

durerea mea ramine in inima ...nu voi uita niciodata ....dar cit de egoista sunt ca trebuie sa spun EU ...viata merge mai departe ...pina cind .....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum va imaginati batranetea?

Oare am mai raspuns la intrebarea asta? :blink:

Nu conteaza!

 

Italia, soare, mare, un soi de singuratate si liniste. :beach:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fiu sanatos (desigur, dupa standardele unei persoane de varsta a III-a) si sa nu duc grija zilei de maine. Cat despre singuratate (de care foarte multi oameni in varsta se tem), cred ca asta va fi chiar ultima mea grija.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu mi-o imaginez nici cum :roll:

vreau forever young, se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×