Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

*De trait o vreme nesfarsita dar nu in cimitir in groapa, ci in viata pe suprafata Planetei, petrecand zile fericite!!!*

În tradiția evreiască există o felicitare care spune: „Fie ca tu să trăiești până la 120 de ani”.

Celulele stem, funcționale doar în combinație cu o viață sănătoasă. 

Medicul avertizează că pentru unii ar putea fi deja prea târziu.

Astfel de schimbări ar trebui făcute cel puțin în jurul vârstei de 30 de ani.  

https://adevarul.ro/stil-de-viata/viata-sanatoasa/oamenii-ar-putea-trai-si-munci-pana-la-120-de-ani-2302704.html?utm_source=Site&utm_medium=EvzArticol&utm_campaign=CrossExtern 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

misterul-zonelor-albastre-descopera-locurile-de-pe-glob-1.jpg?width=800&height=450

Zonele Albastre de pe glob. Află acum care sunt secretele locuitorilor, pentru o viață lungă și fericită.

„Modelul de alimentație din zona albastră este 98% compusă din alimente pe bază de plante – pe bază de alimente integrale și bogate în carbohidrați.  Cei care ating această vârstă, au trăit la fel de la începutul vieții, nu au adoptat un regim special, la un moment dat.

Care este speranța de viață în România 

Conform ultimului raport Eurosat, speranța de viață din Uniunea Europeană a scăzut în ultimii ani, ajungând la o medie de 80 de ani. În ceea ce privește România, aici media este de 73 de ani.  De asemenea, femeile trăiesc în medie cu 6 ani mai mult decât bărbații, trei sferturi din ele ajungând la vârsta de 80 de ani. După ce împlinește 65 de ani, un român mai trăiește, în medie, doar 14,7 ani, mai puțin cu 2,2 ani față de media din 2019.

"Un fel de RAI este si zona asta albastra, nu e pentru omul de rand, betivanul de pe colt nu se califica!!!  Adio pentru multi, doar unii vor supravietui."

https://www.wowbiz.ro/misterul-zonelor-albastre-descopera-locurile-de-pe-glob-care-promit-o-calitate-sporita-a-vietii-si-longevitate-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciugud

Secretul celei mai digitalizate comune din România, una fără șomeri sau asistați social.

Ciugud, Judeţul Alba, este comuna care arată mai bine decât majoritatea orașelor din țară!!!

https://www.digi24.ro/stiri/economie/bani-afaceri/ciugud-comuna-care-arata-mai-bine-ca-majoritatea-oraselor-din-tara-925553

https://www.digi24.ro/stiri/economie/bani-afaceri/ciugud-comuna-care-arata-mai-bine-ca-majoritatea-oraselor-din-tara-925553

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ogimi din Japonia este satul unde persoanele au depășit vârsta de 100 de ani.

Aici se spune că există cea mai mare longevitate de pe pământ.

„La 80 de ani ești doar un tânăr. La 90 de ani, dacă strămoșii tăi te invită în rai, roagă-i să aștepte până vei împlini 100 de ani – atunci s-ar putea să te gândești la asta”, scrie pe un marcator de piatră din sat.

https://www.fanatik.ro/locul-in-care-oamenii-traiesc-peste-100-de-ani-ce-mananca-acestia-in-fiecare-zi-20494251

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

superbunica.jpg

„Superbunica”, povestea incredibilă a femeii de 116 ani.

Spre deosebire de majoritatea oamenilor de vârsta ei, Superbunica, așa cum o alintă toată lumea, nu are probleme cardiovasculare și își poate aminti cu ușurință povești de la vârsta de patru ani. 

Maria s-a născut la San Francisco pe 4 martie 1907 într-o familie spaniolă expatriată, revenind în Catalonia în 1915, pe măsură ce sănătatea tatălui ei, dar și situația financiară,  s-a deteriorat.

Nu are alte complicații de sănătate în afară de probleme de auz și mobilitate.  Iar oamenii de știință vor să știe cum de este cu putință acest lucru.

Eliminarea „oamenilor toxici”, evitarea „excesului” și consumul de iaurt natural în fiecare zi au fost ingrediente esențiale pentru a trăi o viață lungă.

„Nu am suferit de nicio boală și nu am fost niciodată operată”

https://www.doctorulzilei.ro/superbunica-povestea-incredibila-a-femeii-de-116-ani-oamenii-de-stiinta-sunt-uimiti-ii-studiaza-adn-ul-pentru-a-descoperi-secretul-longevitatii-si-pentru-a-dezvolta-leacu/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îmi imaginam bătrânețea, plimbându-mă în parc cu nepoțeii. Din nefericire, fi-mea și ginerele meu deocamdată n-au timp de copii. Așa că io sunt nevoit să-mi imaginez bătrânețea în alte perspective. Gen multă sănătate, dublată  de excursii la piramidele din Egipt și din America.

De amante nu mai vorbesc, pentru că ar trebui să bat prea mult în tastatură...:laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou tinerii n-au timp de nimic, am intrebat pe fiul daca vor sa stie cum am avut eu timp de ei, sa cresc 2 copiii la 3 ani diferenta fara masina  :surrender: ... zilnic le duceam in 2 directii inainte sa plec la munca, unu la cresa alta la gradinita. 

De acolo mai bateam un drum bun pana la statia de tramvai, pe urma un autobus  sa ajung aproape la marginea orasului la firma, cap de linie pentru autobus. 

Dupa munca le adunam, cam 2 km pe jos era distanta intre '"scoli"  ne mai opream la un magazin daca-mi trebuia ceva pentru cina, ne mai si jucam in parc si ajungeam acasa.   

Sa le schimb de haine, sa le fac baie era PRIORITATEA #1, cina urma ca dupa apa le era foame de lup, si OMU venea acasa intre timp, el cu masina circula ca lucra mai departe si incepea mult mai devreme.   Am uitat ceva???  da, atunci nu era la moda de numarat minutele, dar nici nu stiu eu unde eram!!!   Eram in Elvetia, nu era nevoie de masina, daca doar te plimbai cu cainele si multe alte povesti ce mai auzeam ca scuze de la multi.    Femeile elvetiene dupa maritat nu lucrau sa aibe timp de sters praful si sa se uite pe geam.   

Copiii nu erau la moda!!!      A aparut si pe coperta unei reviste germane catei in carucioare in loc de copiii, etc.   

Vorbesc doar despre mine, nu critic, imi aduc aminte inca si de Revolutia din Oktombrie 23, 1956 din Ungaria!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte si de acest barbat foarte la moda cu grupul muzical candva, dar nu-l recunosc ca nu l-am mai vazut de un secol pe o poza!!!   

Ovidiu Lipan Țăndărică, nuntă la 70 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

May be a black-and-white image of 6 people, street and text

O doamnă a întrebat:
-Cu cât vinzi usturoiul, mătușă?
Bunica a răspuns:
-Un leu legătura, doamnă!
-Dacă îmi dați 6 legaturi pentru 4 lei, il iau, dacă nu, mă duc la altcineva...
Bunica a răspuns:
-Vă dau usturoiul la orice preț doriți, doamnă. Este un început bun pentru mine, pentru că nu am vândut nimic toată ziua și am nevoie de bani pentru a supraviețui...
Doamna a luat usturoiul la prețul cerut și a plecat zâmbind, simțind fericirea victoriei. S-a urcat în mașina ei scumpă și s-a dus la restaurant să ia prânzul cu prietena. După un prânz copios, în farfurii a mai rămas multă mâncare pe care cele doua nu au putut-o mânca. Proprietarul restaurantului a venit la masă să verifice dacă totul este în regulă. Doamna l-a întrebat cât costă totul, iar el a răspuns imediat, 170 lei. Ea i-a dat 200 lei și i-a spus să păstreze restul.
Povestea asta arată destul de normală pentru proprietarul unui restaurant de lux, dar nu și pentru o bunică care vinde usturoi!!..
Întrebarea este: De ce trebuie să ne dovedim mereu puterea când cumpărăm de la săraci? De ce suntem generoși cu cei care nu ne cer să facem asta?
Știu că mulți dintre voi nu veți distribui această poveste, dar dacă sunteți unul dintre oamenii buni, care și-au făcut timp să citească această poveste, atunci sigur vor distribui. 

* * * * * * 

Multi n-au imaginat asa viata la anii de batranete, dar n-au stiut cum sa-l faca altfel, din pacate.    

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

114-year-old Houston woman has become the oldest living person in the U.S., according to LongeviQuest, an organization that tracks human longevity across the globe.

Elizabeth Francis is now the oldest living American at age 114 and 217 days after Edie Ceccarelli, the previous oldest living American, died at age 116 on Feb. 22 in California, according to LongeviQuest.

Francis is now also the fifth-oldest person on Earth, according to LongeviQuest. She's also included on the list of supercentenarians — people who are 110 and older — validated by the Gerontology Research Group, which verifies and tracks the world’s oldest people.

https://www.msn.com/en-us/news/us/texan-woman-114-becomes-oldest-living-american-these-are-her-tips-for-a-happy-long-life/ar-BB1iUYyU?ocid=winp1taskbar&cvid=1efc929e646f4d458d7dc0010d06021a&ei=18

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×