Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce s-a întâmplat în azilul groazei?

"Detalii de-a dreptul șocante ies la iveală în dosarul azilelor groazei. Victimele erau bătute de angajați, după cum reiese din stenogramele de la dosar. Personalul le fura bătrânilor chiar și mâncarea și hainele trimise de familii. Comportament inuman este puțin spus pentru a defini ceea ce făceau angajații cu bieții locatari ai azilelor."

*Sper aa fie inchisi pentru restul vietii toti care au lucrat si au abuzat de puterea lor, de a bate si umili locatarii care plateau pentru a fi ingrijiti.  Este o mare crima ce au facut,

nu merita viata in libertate.  Asta merge decand lumea in Romania, si bunica a fost dusa intr-un loc din asta ca voia sa traiasca singura si avea de aprins foc ...

si pentru ca nu mai vedea a fost pus intr-un loc cu barbatii ca nu mai conta ca o persoana.   Cand era schimbata, aia radeau de ea si angajatii comentau vulgaritati.    

Pentru sora mea cand era inca in spitalul  "Bagdasar-Arseni" s-a oferit asa o acomodare dar eu am obligatia sa platesc si mi-au spus o suma uriasa in dolari.

Nu avea sanse la viata decat in stare vegetativa sa fie acolo ingrijita ... eu am refuzat sa platesc asa ceva, mi-au spus asistenete de acolo care traiesc aici sa nu maresc

suferinta mea, ca n-are valoare.   Ma bucur ca a iesit asta la suprafata si vor intra in puscarie toti fara nici un drept la rejudecata sau altceva.

https://www.capital.ro/ce-s-a-intamplat-in-azilul-groazei-stenograme-socante-din-dosar.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta planifici tu de pe acum, sa bagi mesaje pentru UNA-alta,  insa barbatii in majoritate isi pierd auzul, vazul si mintile fara sa-l programeze. 

Cred ca urmaresti si activitatea din Hollywood in ziare, de unde vin mereu informatii surprinzatoare despre actori, ca ies din format, neprevazut.  

Dementa este la moda ca si un pantof uzat de la intrarea in casa cu care mergi doar in latrina!!!   Nu vei mai avea rabdare sa-l bati pe MARIO in

acel joc ce juca si fiul meu cand era copil, poate din toate exagerarile stiintei vei face un SELFIE pe un varf de munte.

Sau daca esti si extrem de bogat, te vei insura cu o fata de 16 ani sa-i mai faci un copil, cum a facut si Robert di Niro la 79 de ani, dar si altii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

‘World’s oldest man’ dead at 127: ‘He always liked to have a little drink’

*Cel mai batran cetatean al Planetei a murit inainte cu 7 zile sa implineasca 128 de ani, dar si acel paharel a contribuit poate sa traiasca atat de multi ani!*

"Jose Paulino Gomes passed away Friday — one week shy of turning 128 — at his home in Pedra Bonita, a Brazilian municipality in the state of Minas Gerais.    His family said Gomes died of organ failure, likely due to his advanced age.   He was laid to rest Saturday at the Corrego dos Fialhos Cemetery in Pedra Bonita.   According to his 1917 marriage certificate from Pedra Bonita’s registry office, Gomes was born on Aug. 4, 1895, making him a survivor of both World Wars and three global pandemics."

https://www.msn.com/en-us/news/world/world-s-oldest-man-dead-at-127-he-always-liked-to-have-a-little-drink

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Add These Disease-Fighting Foods to Your Diet to Live a Longer Life

Creierul bine hranit, nu imbatraneste!!!

Metodele de tinut corpul mereu tanar sint multe, una este sa mancam ce ce ne ajuta cel mai mult.  Pe langa piftii, supe si frunze vrezi, corpul are nevoie si de uleiuri din seminte, fructe, leguminoase si altele.   Nu totul deodata intr-o zi, dar a nu se uita anumite alimente ca ajuta mai mult decat medicamentele.   Azi la TV aratau pe o doamna de 70 de ani, dar arata mult mai invarsta si nu este unica.   Noi in copilarie am avut Fasole mereu Vineriea, toata ziua!!!   Atunci faceam si paine in cuptorul mare din curte, care era construit intr-o incapere , acolo era tot ce se lega de Paine: - faini de zeci de feluri in cutii mare de lemn, covate un multe marini, lopeti, servete mari speciale ce aoperit painea, halate albe pentru cine lucreaza cu coca si altele, etc.   Ne faceau Langos langa supa de Fasole.  Mai mancam multe verzituri peste vara ce gaseam pe camp, in padure sau pe langa garduri cresteau.  

https://www.msn.com/en-us/health/nutrition/add-these-disease-fighting-foods-to-your-diet-to-live-a-longer-life/ss-AA11wNi5?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=61056af166d6473cd802a21e568cbfde&ei=11#image=2

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai pe la inceputul forumurilor, problema batranetii era privit ca o rusine aproape.   Financial se credeau zmei cei pana la 30 de ani, iar de la 40 incolo se considerau babaciuni.   

Unii se exprimau ca de la 40 de ani in sus o fiinta umana nu mai are nevoi de nimic ca a imbatranit, acum cat e tanar are nevoie de distractii si vacante ca dupa 40 este doar un gol mare in cer sau univers.   

Trecerea anilor nu se poate controla de destepti.   Cine are zile, ajunge si la 100 de ani.   Unii mor tineri de boli si vedem azi cat mai des.   Cititm cu toti ca tineri din ce in ce mai multi au canceruri terminale ca nu se duc la doctori decat in ultima faza, indiferent unde s-ar trata.   

Viata are mai multe faze, nu toti respecta nici asta si multe altele, cativa se sinucid, altii nu se ocupa deloc de acest proces de trecerea timpului in mod negativ.  

Cei ultra bogati fac tot posibilul sa fie aici 1000 de ani, dar mor neplanificat deodata inainte de vreme.   Bunica mea a muti la cateva ore pana la 100 de ani si nu avea nimic in ultimii 36 de ani, a fost confiscat totul ca a fost CHIABUR,  oare cum s-au numit nerusinatii comunisti cei care au intrat in averile noastre???   Insa, au murit rapidoso ca "N-aveau treaba" doar alcool si tigari primeau si carnea grasa de porc, care le-a ucis dintr-o miscare pe comunistul mort de foame inainte sa intre in PCR.   Cancerul de Ficat a facut ravagii si intre copiii de varsta mea atunci in anii '60 la inceput din cauza asta, ca se primeau ciubucuri si se manca bine spre nenorocirea lor de acesti parveniti.   

Conceptia era ca un copil trebuie sa fie rumen in obraji si grasut bine sa reflecte starea financiara al parintilor.   Un barbat cu burta la fel exprima "la dolce vita", de "n-am treaba".  In aceste familii cu copiii incepea tragedia ca nu rezistau la mancatul fortat si organele cedeaza repede.   Ei nu planificau nici pensionarea sau viitorul, traiau ziua de azi, momentul!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vârstnici în plasament, pe modelul din Austria. 

*Cu asta se ocupa si romanii in State, Bizniz de Babe-i spun si se permite 6 persoane intr-o casa oarecare.   Pentru ca sint tot feluri de batrani, nu prea sint multe pretentii doar sa nu fie pe strada batranii bolnavi ca Statul plateste.   Cei care vor LUX vor gasi, un cuplu pentru 12.000 de dolari pe luna!!!  Acolo sint cerinte multe si Engleza la perfectie este obligatoriu.  De obicei copiii vorbesc in locul parintilor.   Asta-i cea mai mare afacere privata cred, este legat de spitale ca multi sint dusi acolo direct ca este persoana calificata care va ingriji pacientul.

Pocaitii 100% cu asta se ocupa si au ajuns miliardari!!!

https://evz.ro/varstnici-plasament-modelul-austria-ong-suspiciuni-proiect.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bătrâni fericiți, dar mulți.   

Pentru prima dată în Japonia, mai mult de 10% dintre japonezi au depășit vârsta de 80 de ani

Si in Arizona este la fel, ca pensionari sint majoritatea populatiei.  La presedinti si altii, avocati sau alti politicieni nu conteaza daca si la 100 de ani vor inca sa ridice salariul mare, doar omul de rand sa dispara odata din fatza ochiilor???   

Spuneti-mi ce-i dreptatea???     Cei ce vă căutați Dreptatea prin JUSTIȚIE, mai analizați odată! | By Lumea Criptată

Nu inteleg de ce la plimba grija asa de mult ca NU vor mai trai inca pe atat!!!   Au fost in razboaie multi dintre ei sa apere interesele tarii cand erau tinerim atunci erau buni, acum ar fi o povoara???   Zilnic mor in numar mare si asa, de ce se mai pune stress pe oameni.   De ce se mai roaga atunci la Zei.  Cat sint de falsi unii!!

https://evz.ro/batrani-fericiti-japonia-peste-80-ani.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In America asta este o industrie, sa donezi hainele purtate sau abia odata au fost pe tine la o petrecere, ca se rupe dulapurile si totusi "N-ai cu ce sa te imbraci" :eek:

La mine ajung cu multe camionete de la copiii mei dar si de la prietenii lor care nu stie unde sa le dea ca au fost scumpe si ar dori sa fie unde n-au bani sa cumpere,

nu sa imbogateasca pe cei deja avuti.  Majoritatea de la acele firme mari ajung bogati din aceste donatii ca vand on-line si in alte parti pe bani buni din marfurile primite. 

Asa am ajuns iar la un mare volum de cutii pe care voi avea de selectat si sortat pe urma donat sa nu fie ceva acolo inghesuit la repezeala ce nu-i de dat.

Pentru ca eu am timp si rabdare sint aleasa pentru acest job, plus ca stiu unde sa donez dar ce-mi place si-mi vine bine, e a mea, de la copiii mei numai.   

M-am ales cu tot feluri de pantaloni de la fii-mea ca am mai slabit si tricouri, ea este inalta si slaba si poarta pantofi mult mai mare ca mine, nici sosetele ei nu-mi vin bine. 

Numai din material care se intinde am oprit, nu din stofe fixe ca n-as avea curaj sa intru in masina ca s-ar rupe imediat.  Cat traiesc n-am de cumparat pantaloni doar daca

mai slabesc ca sint elegante dar eu oriunde merg ma imbrac corect.   Nu ies din curte in pantaloni scurti decat sa arunc gunoiul poa'sa fie oricat de cald afara.

Mai adaug si de la mine totul care nu mai pot purta ca-s mari, cad de pe mine si n-am cum sa le modific decat pe cateva. 

De la fiul tricouri la fel o mare gramada si pantaloni scurti din diferite materiale ca lucreaza de acasa de cativa ani si nu le mai poarta pe toate alea ca la un apel

are de mers la o sedinta si necesita costum inrteg de culoare mai sobra ca este in management.   Tot ce mostenesc de la el doar in casa le pot purta dar sint

binevenite ca ma stropesc cum gatesc cateodata si nu mai ies petele din nimic cu nimic, asa ca n-am regrete, mai spal si rotile masinii sa fie stralucitoare si avanti.

Si el poarta numar mare la pantofi, doar sosetele de la schiuri le port iarna ca erau din lana si au intrat la apa fiarta, s-au facut mai mici.  Nora mea nu si-a dat seama

si a pus pe temperatura mare desi abia era recomandat la medium si s-au distrus imbracamintea de sport.    Bine ca n-a bagat si bocancii la apa fiarta in masina.

M-am gandit ca va informez cu ce mai omor timpul cand trece mai incet ... este o activitate buna pentru o vreme si cu ocazia asta am curatat si eu dulapurile mele.

Asta nu inseamna ca nu-mi mai cumpar nimic, doar nu asa de des si incaltaminte decat haine apare pe lista ca se topesc/tocesc aproape pe caldura mare. 

Am mai hotarat sa reduc si vasele din bucatarie, dar nu le donez, numai le pun in alta parte pe care nu le folosesc des.   

Activitate de pensionar se potriveste mai bine decat de batran, ca atunci chiar nu mai merg asemenea munci.   

  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×