Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

vreau forever young, se poate?

 

doar in suflet, dar asta e slaba consolare cand corpul se degradeaza ireversibil :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci macar sa invatam sa imbatranim frumos si sa ne cosnervam catusi de cat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care ma sperie la batranete e timpul trecut in care am pierdut persoane dragi care s-au stins inaintea mea, multitudinea de aminiri, melancolia care ma va rascoli zi si noapte...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gandeam zilele astea la batranete... si am ajuns la o concluzie... nu voi apuca sa fiu batrana...

 

Daca reusesc sa ajung la 50 de ani e bine... dar nu cred ca voi ajunge nici macar acolo...

Am o veste proasta pentru tine: vei ajunge dincolo de 60 de ani mai repede decat te-ai astepta...

 

Singurul lucru care ma sperie la batranete e timpul trecut in care am pierdut persoane dragi care s-au stins inaintea mea, multitudinea de aminiri, melancolia care ma va rascoli zi si noapte...

Eu am pierdut toate persoanele dragi, am acea multitudine de amintiri, melancolia, dar din pacate astea au venit la mine mult prea repede...poate un aspect pozitiv al ultimei perioade destul de infecte prin care am trecut este ca nu mai am trac sau emotii de vre-un fel. Poate multi vad in asta un avantaj, dar va spun eu: nu-i motiv de bucurie...

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus-o pe forum dar o repet : cui nu-i place batranetea sa nu aiba parte de ea. Nu este un blestem stricto-senso mai mult o avertizare pentru ca timpul trece foarte repede si ,mai ales, nu iarta pe nimeni .

Poti avea o batranete (relativ) frumoasa dar poti si sa-ti blestemi zilele .Cred ca nu bolile si/sau lipsurile materiale sunt cele mai mari neajunsuri ale acestei varste cat SINGURATATEA .Si chiar daca sunt inconjurati de familie multi dintre batrani ajung sa se simta , intr-o masura mai mare sau mai mica , singuri.

Cred ca cea mai mare "realizare" a unui batran este sa nu ajunga/devina o povara pentru el si/sau pentru familia lui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Batrinetea incepe cand cazi la pat si n-ai sanse sa te mai ridici, pan-atunci totul e bine.

Daca nu-ti pierzi mintile e mai rau ca vezi in ce situatie ai ajuns.

 

Un vecin conducea masina la 106 ani ... arata ca de 65-70.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×