Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte buna zama asta dar n-o stiam in varianta cu cartofi. Iar eu adaug iaurt si smantana din belsug.

Si, evident, o fac cu salata sau stevie.

Adica se numeste supa de salata.

Am auzit ca se face si cu spanac sau urzici.... cu alte cuvinte merge cu orice frunze verzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorbita rapida de pui cu legume

 

4 pulpe de pui

1 kg cartofi

5-6 morcovi

3-4 radacini patrunjel

2-3 pastarnac

4-5 fire ce ceapa verde

1 ardei gras

1 gulie

jumate de radacina telina

o legatura de leustean

un pic depatrunjel verde tocat fin

sare, piper

1 lingurita de sos tomat

 

Se fierb pulpele impreuna cu morcovii, patrunjelul, telina, pastarnacul, gulia, sare si piper dupa gust. dupa ce s-au fiert, se strecoara supa, se pune din nou pe foc se adauga cartofii taiati cubulete mai mici, ardeiul tocat cubulete, ceapa verde taiata rondelute, leusteanul tocat marunt. carnea o puteti pune inapoi in supa, eu am dezosat-o si am taiat-o cuburi. intre timp dam pe razatoare (sau taiem cubulete) legumele fierte.cand s-au fiert cartofii adaugam legumele date pe razatoare si optional 1 lingurita de sos tomate.

dupa ce se ia de pe foc se adauga patrunjelul tocat marunt.

pofta buna! :roll:

 

edit: se poate pune si mazare, varza, conopida...

Editat de Yadhira
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba cu conopida

 

Ingrediente:

 

o conopida micuta

1 ceapa

2 catei de usturoi

 

continuare

post-78818-0-78769000-1338058875_thumb.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna supa de dovleac ever (si sunt o impatimita a supei de dovleac, pe care o pregatesc si acasa - dau reteta mai jos)am mancat-o la un pub in Centrul vechi, se numeste Otro Clandestin si are in meniu tot felul de chestii sofisticate. Este o supa a carei reteta nu am reusit sa o reconstitui doar din (nenumarate) degustari si evident ca nimeni din personal nu a fost dispus sa divulge secretul. (Este supa, nu crema ca cea pe care o prepar eu) Ca si la la pate de ficat in crusta de fistic, dar asta este o alta discutie.

iata supa crema de dovleac pe care o fac de ani de zile si ai mei sunt super incantati:

- 500 de grame de dovleac taiat cubulete mici (eu il gasesc gata ras la piata) se fierbe pana se moaie, dupa care se da la blender

- se caleste o ceapa peste care se toarna dovelacul pasat, se pune sare, piper, cimbru, rozmari, ulei de masline su jumatate de lingurita rasa de nucsoara

-se da in cateva clocote si se adauga 200 g de smantana ca se se subtieze putin

 

se serveste cu paaine prajita si, daca vreti, cu ceva feliute de bacon prajite, taiate feliute subtiri

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- 500 de grame de dovleac taiat cubulete mici (eu il gasesc gata ras la piata) se fierbe pana se moaie, dupa care se da la blender ...

 

Pentru gusturile mele este super procesata, curatat, ras si facut praf in mixer, e multa suferinta pentru un vegetabil asa de mic si inocent. Mai are gust???

Prepar si eu dovleac ras, il pun in rantas cu smantina si marar verde, il fierb la foc mic sa nu se taie smantina, insa daca i se adauga ceva mai multa lapte sau apa, devine supa!!! si il servesc cu paine prajita sau crutoane sau French toast/Bund

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de crap

 

 

Ingrediente:

 

crap ( in special capul si partile cu aripioarele si coada )

morcovi

patrunjel

 

continuare

post-78818-0-86780200-1343915504_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de crap (in special capul si partile cu aripioarele si coada)

 

 

Sint curioasa daca tu gatesti asa ceva pentru familia ta? Din punctul meu de vedere este cam subtire, lichida ciorba si farfuria e cam goala desi sint multe ingrediente pe lista.

Aripa e necesara acolo la vedere??? ii da un gust aparte sau ce rol are??? inoata in farfurie pestele ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×