Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bors polonez de sfecla rosie

 

Postat de culinar

 

 

Ingrediente

 

4 sfecle rosii mari

500ml bors de legume

1 os cu carne

2 pastarnac

2 frunze de dafin

2 cepe tocate

200g ciuperci tocate

2 mere tocate

1 praz

o legatura patrunjel proaspat

sucul de la 1 lamaie

2 lingurite otet de cidru (mere)

2 linguri chimen

2 linguri marar

2 linguri cimbru

4 catei de usturoi

sare si piper

 

Mod de preparare

 

1. Sfecla rosie se spala, se curata de coaja si se taie felii. Se pune intr-o oala mare alaturi de os, bors si frunzele de dafin si se lasa sa fiarba pentru 20-30 de minute.

 

2. Intre timp se toaca si restul radacinoaselor, se adauga si ele in supa, la fel ca si restul ingredientelor. Se mai adauga bors daca e necesar, ca sa acopere toate legumele, si se lasa sa fiarba la foc mic pentru inca 30 de minute.

 

3. Se scoate osul din supa si se toaca marunt carnea de pe el, dupa care se adauga din nou la supa (carnea).

 

4. daca doresti un bors cremos poti sa folosesti blenderul vertical pana obtii consistenta dorita, unora le place insa sa simta bucati de carne si legume. Gusta borsul si condimenteaza dupa gust cu sare si piper. Poti sa mai adaugi si otet.

 

Lasa borsul sa se odihneasca peste noapte, aromele se vor imbina in ceva delicios!

 

Mod de servire

Borsul polonez de sfecla rosie se serveste cu o lingura de smantana deasupra.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba cu cartofi si ciuperci

 

 

Pentru gustul meu ciuperci nu sint in acea supa sau ciorba, ador si supa de ciuperci!!! insa nu le vad impreuna intr-o oala cu alte zarzavaturi.

 

 

 

Supa de pui traditional urmeaza pe masa mea de week end cu galuste

 

Ingrediente: 1 pui mare intreg, mai cumpar si pipote cateva bucati, 2 gheare, sa fie completa, la un magazin special de carne organica si dupa cum urmeaza: gulie, rutabaga, morcovi, patrunjel radacina si cozi iar verdeata la tocat pe deasupra, pastirnac, rosie, ardei gras, o ceapa mare, usturoi cateva catei, radacina si cozi de telina, la fel verdeata cu patrunjel verde la tocat, cartofi rosu ca nu se sfarma si nici nu absorb mult lichid, varza de Bruxelles, conopida oparita deja ca si broccoli si ajung in ultima clipa in oala si ies primii pe platou. Carnea si legumele le mancam separat cu sauce tomat facut de mine, iar supa clara dupa ce s-a asezat il prepar pe urma cu galuste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au fost din conserva, nu am mai ajuns sa iau proaspete, dar au fost suficiente. Si eu ador ciupercile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciorba mea de cartofi

 

1 ceapa potrivita

1 morcov

jumate ardei - galben tip bianca

1 patarnac mic

1 buc radacina patrunjel

putina telina - bete sau radacina cum aveti

5-6 cartofi potriviti

1 cutie rosii maruntite

patrunjel, frunza de telina sau ce alta verdeata va place

sare

 

ceapa, morcovul si ardeiul se calesc vreo 5-8 minute in ulei, in oala in care faceti ciorbita

adaugati cartofii taiati cum va place (eu ii prefer cubulete mai mici) ii mai caliti si pe ei vor 5 minute apoi adaugati conserva de rosii, o lingurita de sare grunjoasa si mai lasati la foc mai domol vro 5 minute. adugati apa si albitura si lasati sa fiarba bine cartofii, mai gustati de sare, si inainte sa opriti focul adaugati verdeata.

se serveste cu smantana si crutoane

si eventual ardei iute daca va place

pofta buna! :)

 

Guly

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci reteta pt supa mea de gulas

 

 

Ambele supe suna fantastic, si eu sint de parere ca acea mancare e cea mai speciala care se termina repede, reteata originala nu trebuie sa conteze prea mult, este doar ca baza de date sa suporte numele specialitaii. Eu urmeaza sa-mi fac un gulas din rasol de vita dar trebuie sa modific dupa conditiile mele ca nu pot manca nici amidon sau ardei iute sau bulion prea mult, asa ca pun mai multi cartofi, din rosii proaspete fac prajeala cu ceapa si ardei gras si va iesi minunata ca adaug boia dulce foarte aromata si nici nu se cunoste ca arata un pic altfel decat cea originala. Mie trebuie sa-mi placa prima oara :yahoo:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

supa crema de conopida si broccoli

 

1 bucata din fiecare, 1 morcov, 1 praz daca aveti, 2-3 ciuperci, sare, piper, un varf de vegeta pt cine foloseste. se fierb, baga mixerul in ea si i se da consistenta de supa crema. pun la sfarsit putin unt in ea . gata! yummy

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

supa crema de conopida si broccoli

 

1 bucata din fiecare, 1 morcov, 1 praz daca aveti, 2-3 ciuperci, sare, piper, un varf de vegeta pt cine foloseste. se fierb, baga mixerul in ea si i se da consistenta de supa crema. pun la sfarsit putin unt in ea . gata! yummy

miami, printre preferatele mele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

supa crema de conopida si broccoli

 

1 bucata din fiecare, 1 morcov, 1 praz daca aveti, 2-3 ciuperci, sare, piper, un varf de vegeta pt cine foloseste. se fierb, baga mixerul in ea si i se da consistenta de supa crema. pun la sfarsit putin unt in ea . gata! yummy

 

si niste busuioc uscat si ulei de masline extravergin la sfarsit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×