Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu se poate inlocui, sunt ingredientele principale si nu merge fara

 

Si uite asa se schimba dieta romanilor in strainatate, ca peste 20 de ani au si uitat ce au mancat acasa, iar copiii lor nici cuvantul ciorba n-au auzit decat supa ... la reclamele in televizor al Campbell Soup in conserva :cheer: iar nepotii nici nu stiu ca exista Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o gaina de casa

 

Pai dupa ce-l aduc acasa din magazin, va fi gaina de casa :crazy:/>!!! ... dar ce faci cu radacinoasele din supa??? morcovi, patrunjel ... cartofi, eu mai pun si gulie, radacina de telina, rutabaga, pastarnac, rosie, usturoi, o frunza de dafin ...

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La bors nu ma pricep dar supa suna perfect. Si eu mereu inventez o alta mancare din ceea ce am la indemana ca nu trebuie sa fie ceva cu renume, doar sa-mi placa!!! Galustele sint minunate oricum le privim si in orice supa, cu sau fara carne, pacat ca lumea mare nu le cunoaste.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unknown :lol: nu e chiar asa, e diferenta de la cer la pamant intre o gaina crescuta de un taran in curte si una crescuta cu combinate si calare una peste alta si ingrasate cu hormoni sa creasca in 2 luni

uneori morcovii ii mai tai rondele si ii las in supa

dar restul le pun doar pentru gust si apoi le scot si le pap asa fierte sau faci o salata de boef

 

Hm, merge si fara. Eu am facut bors doar cu tarata si apa si a iesit din prima. Nu cu gustul acela din Romania, dar a fost bun.

 

 

Nu e chiar acelasi lucru, cum ziceai si tu nu are acel gust specific.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar diferenta de la cer la pamant intre o gaina crescuta de un taran ...

 

Metoda de sacrificare este ceva injectie sau ceva dat in picioarele gainilor si arata groaznic de urit, daca vine nu stiu de unde, ca din alta parte nu vine asa dar asta nu se afla decat daca jupoi puiul. Am cumparat o gaina mare si pe supa nu s-a facut macar 1 mg de grasime, a ramas o apa tulbure in urma, parca as fi fiert hartie, noroc ca se poate duce inapoi marfa nedorita. De o vreme cumpar numai picioare de pui intr-o bucata pe amandoi ca le-am gasit mai gustoase si fara urme de violenta. Cand un picior e vanat si negru nu mai pot sa maninc din acea oala. Fermele sint departe si benzina e scumpa, m-ar costa peste 100 de dolari gaina :crazy: Solutia mai ieftina e zeama de supa la pachet ... sau la conserva ori Ramen cu 5 centi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De Craciun nu stiu exact la diferite culte ce fel de supa/ciorba se maninca traditional insa mie-mi place o supa clara de pui cu fidelute de casa facuta de mine. Si mai traditional am auzit ca se umple o gaina sau pui, bine cusuta, se fierbe cu zarzavaturi pana este aproape edibil, se scoate si se da la cuptor la rumenit, se stropeste cu grasimea de pe supa. Puiul umplut se mananca rece sau cald, cum doreste fiecare.

Ciorba de burta se mai face ca au timp mai mult femeile ca nu au de mers la munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba acra cu zeama de varza este deliciul petrecerii de Revelion ... n-am gustat nicodata asa ceva dar am auzit ce le place celor care si alta data maninca acru :crazy: cred ca e plin cu perisoare si zarzavaturi pe langa varza acra insa iaurtul ii da un gust aparte!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×