Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

Ciorbe, supe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La noi in Muntenia ciorbita de vacuta se papa cu ardei iute,nu cu usturoi.

Si eu tot cu ardei iute obisnuiesc sa o mananc.

Probabil ca e precum spune Blue, in diferite zone se face in moduri diferite. La asta nu m-am gandit.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma interesa gustul de restaurant ci ingredientele.

Am gasit pana la urma o reteta si am facut.Nu am pus ardei si nici rosii.

 

Wow :crazy: o sa tin minte ca o referinta pentru o eventuala corespondenta in viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot topicul si n-am gasit.

Cine ma poate ajuta cu o ciorba de vacuta,asa ca la restaurantele din Ro?Ca pe net nu gasesc ceva sa-mi placa.

 

Oare ce n-am inteles ... :o:

 

 

In viata mea n-am auzit, imaginat nici pe atit ca se fierbe carnea de vita sau oricare alta in apa fara sare!!! N-as putea sa-l maninc ca n-are gust!!! deci pentru asta se intinde mana dupa ardei iute, macar sa-i dea o aroma si iuteala "carpei de spalat vase" ca numai cu asta'l pot compara. Ungurii nu folosesc metode din astea si n-am auzit nici la TV la programele de gatit de marii sefi bucatari o asemenea declaratie.

 

N-am uitat acreala de bors, insa eu precum nu maninc ciorbe nici nu prepar si aici nici nu se gaseste asa ceva doar lamiie sau otet. Ardelenii pun smantana in supa si a devenit ciorba :crazy: mie nu-mi place nicicum ca secuii nu se complica cu din astea, insa am vazut la Bucuresti dar si la Craiova cum se pregateau de nunta.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu-i nimic, eu nu stiu cum sa scot centimetri patrati, mie imi ies cubi de obicei.

 

In bucatarie nu-i deajuns sa fi femeie de casa sau politician, pe langa ca esti chimist in devenire, trebuie sa fi si matematician, insa acel secret nu va mai spun :secret:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In bucatarie nu-i deajuns sa fi femeie de casa sau politician, pe langa ca esti chimist in devenire, trebuie sa fi si matematician, insa acel secret nu va mai spun :secret:

 

 

daca esti asa bun matematician, ia explica-ne si noua, dar asa , mai incet, ca sa intelegem : cum tai tu carnea in metri patrati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de ingrediete,fata.Hai ca ne intelegem de numa numa :lol:

 

 

Inchei eu contracte sau pacturi de intelegere??? fata ... ai scris poate dupa ce am postat reteta dar n-are importanta, eu sint cu detalii si foarte atenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca esti asa bun matematician, ia explica-ne si noua, dar asa , mai incet, ca sa intelegem : cum tai tu carnea in metri patrati?

 

La Matematica ma poti considera de nota 10 la partat, inclusiv si Analiza Matematica!!! insa ... daca citeai textul scris de mine n-ai fi intrebat altceva ce am scris eu acolo, la care intrebare nu pot sa-ti raspund 8) si citez:

 

"Se taie carnea in cubulete nu mai mici de 2 cm patrati, iar oasele chiar daca raman intr-o bucata mare este mai bine, pentru ca prin taierea lor si in procesul fierberii se dezlipesc aschiute de oase care sparg si dintii cateodata!!!"

 

Feel Free = simte-te liber sa ma mai intrebi orice ... stau la dispozitie ...

 

cm = prescurtare :ro: larg recunoscuta de toti :smartass: fosti, actuali si viitori ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In viata mea n-am auzit, imaginat nici pe atit ca se fierbe carnea de vita sau oricare alta in apa fara sare!!!

Sarea intareste carnea. Daca nu crezi intreaba un bucatar sef si-ti va spune. In nici un univers nu iese carnea de vita frageda daca este fiarta in apa cu sare, decat poate daca o fierbi 3 zile.

De unde stiu asta ? Pentru ca am facut eu prostia cand eram tanara si abia invatam sa gatesc. Am fiert carne de vita in apa cu sare si dupa 6 ore era tot cauciuc.

 

daca esti asa bun matematician, ia explica-ne si noua, dar asa , mai incet, ca sa intelegem : cum tai tu carnea in metri patrati?

Ea a zis centimetri, nu metri dat tot problematic e. Banui ca tai carnea in cuburi mai intai, dupa care o bati cu ciocanul pana se face ca blatul de pizza, dupa care masori cu rigla cate un patrat cu laturile de 2 centimetri fiecare si tai. Trebuie sa ai ceva inclinatie spre tamplarie, insa.

:rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa crema de cartofi, cu usturoi

Ingrediente:

 

1 kg de cartofi, curatati

1 pastarnac mare

1 radacina de patrunjel

 

 

continuare

post-78818-0-57510200-1332855901_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×